پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۵۱۷۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پدرخوانده نفت عربستان درگذشت

یک رسانه سعودی اعلام کرد که احمد زکی الیمانی وزیر نفت پیشین عربستان درگذشت.

پدرخوانده نفت عربستان درگذشت
- اخبار بین الملل -

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری اتحاد آنلاین به نقل از القدس العربی، «احمد زکی یمانی»، وزیر نفت پیشین عربستان در سن 90 سالگی در لندن درگذشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی اتحاد آنلاین بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی اتحاد آنلاین بخوانید. (کلیک کنید)

به گزارش روزنامه سعودی «عکاظ» یمانی به دلیل نقش مهم خود در صنعت نفت عربستان« پدرخوانده طلای سیاه» در عربستان خوانده می شود.

او از سال 1962 میلادی تا سال 1986 میلادی وزیر نفت و ثروت معدنی عربستان سعودی بود و در برخی منابع از او به عنوان نخستین دبیرکل اوپک یاد شده است.

زکی یمانی در سال 1930 در شهر مکه متولد شد.وی که سال ها عمرش را صرف تحصیل در زمینه حقوق کرده و در برترین دانشگاه های دنیا این دوره ها را گذرانده بود، پس از بازگشت به عربستان به سرعت جذب کارهای دولتی شد.

وی نماینده چهار پادشاه سعودی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود و به رفع تحریم نفتی اعراب علیه رژیم صهیونیستی (بحران نفتی سال 1973 میلادی) کمک کرد.

در آن زمان وی تهدید کرد در صورت حمله ایالات متحده برای کنترل چاه های نفت عربستان ، چاه های نفتی این کشور را منفجر خواهد کرد.

شکایت خانواده های قربانیان تیراندازی در پایگاه دریایی آمریکا از عربستان سعودی
توافق ریاض و یونان برای نصب و راه اندازی سامانه پاتریوت در عربستان

وی دارای سیاستی مستقل در زمینه چگونگی تولید و صادرات نفت کشورهای عضو اوپک بودکه به نظریه مکتب هاروارد موسوم است.

یمانی در سال 1988 «بنیاد میراث اسلامی الفرقان» وابسته به «بنیاد یمانی» را با هدف حفظ آثار تاریخی اسلامی و معرفی آنها به جهان تأسیس کرد.

او را یکی از مهم ترین افراد در شکل گیری شرکت ملی نفت عربستان وسپس سازمان کشورهای صادر کننده نفت در دنیا می دانند و آکسفورد از او به نام «مرد تاریخ ساز در صنعت نفت» نام برده است.

دانشگاه آکسفورد در بخش بیوگرافی افراد مطرح در حوزه انرژی، نام احمد زکی یمانی را ثبت کرده است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط این دانشگاه، زکی یمانی معمار سیاست های اصلی انرژی در کشور عربستان و در خاورمیانه است و یکی از تاثیرگذارترین سخنگوهای نفتی این کشور در طول تاریخ محسوب می شود.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha