پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۴۳۳۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گفت وگوی خواندنی اتحاد آنلاین با یک مبلّغ کتاب؛ وقتی با وجود همه کاستی ها می شود کتاب خوانی را ترویج داد

گروه استان ها - این گفت وگو روایتی خواندنی است با یک مبلّغ کتاب که در سال های گذشته، زمان خود را صرف ترویج کتاب خوانی و بالابردن سرانه مطالعه در روستا و شهر کرده است.

گفت وگوی خواندنی اتحاد آنلاین با یک مبلّغ کتاب؛ وقتی با وجود همه کاستی ها می شود کتاب خوانی را ترویج داد
- اخبار استانها -

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری اتحاد آنلاین از شهرکرد، آیا تا به حال در این شرایط قرار گرفته اید که وقتی حساب و کتاب اول ماه را روی کاغذ می آورید و تا پایان ماه برنامه ریزی می کنید، بخشی از پول تان را به خرید کتاب اختصاص دهید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که با خواندن چند کتاب متفاوت می توانید چند زندگی و دید متفاوت به اطراف داشته باشید؟ 

آیا میدانستید مطالعه، اضطراب را کاهش می دهد، مطالعه مستمر با بیمار های حواس پرتی و آلزایمر مبارزه می کند و آن ها را به تأخیر می اندازد؟ شاید همه ی این ها را می دانیم اما رابطه خوبی با کتاب نمی توانیم برقرار کنیم چه بسیارند کسانی که نه خود عادت به کتاب دارند و نه فرزندانشان را با لذت کتابخوانی آشنا می سازند.

برخی می گویند هزینه های کتاب سرسام آور است، ما را چه به کتابخوانی و دعوت دیگران به کتاب، اما اتحاد آنلاین امروز با سجاد محبی جوانی 37 ساله اهل روستای دستگرد امامزاده، از توابع بخش فرخ شهر شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری به گفت وگو نشسته است، این مبلّغ کتاب  فاقد هیچ منصبی در اداره های فرهنگی است و شغلش نقاشی ساختمان است که حتی سر کار هم با کودکان دست دوستی می دهد و آن ها را با دوست مهربان دیگری آشنا می کند، این دوست دار کتاب از دوران سربازی جذب کتاب و کتابخوانی شد.

سجاد محبی با اشاره به علاقه هایش در حوزه شعر، داستان نویسی، روزنامه نویسی و نمایش نویسی، اظهار داشت: از دوران سربازی به واسطه تشویقی ها توسط نظامیان جرقه کتابخوانی در من زده شد، در همان دوران به نوشتن داستان و شعر پرداختم.بعد از سربازی تصمیم گرفتم انجمن ادبی در روستا تشکیل دهم و پس از مدت یکسال این انجمن در روستای ما شکل گرفت که فعالیت ها پس از تشکیل این انجمن مدوّن و منظّم شد.

این مبلّغ کتاب گفت: در حوزه کتاب خوانی از سال 94 با شروع جشنواره پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، کار خود را در حوزه کتابخوانی شروع کردم.چند طرح در سال 94 ارائه شد که موجب شناخته شدن روستای دستگرد امامزاده در بین 10 روستای برتر دوستدار کتاب ایران شد، در این جشنواره طرحی به نام سفیران کوچک دانایی پیشنهاد شد که برگرفته از طرح همیاران پلیس بود.

وی اظهار داشت: در سال 94 با ایجاد بروشورهای آموزشی کتابخوانی برای کشاورزان، دامپروران و... به اقتصاد خانواده ها کمک شد و آن ها اطلاعات خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار می دادند و در سال 95 با تشکیل باشگاه های کتابخوانی، تعدادی کارگروه از جمله مشاعره، اجرای نمایش، جمع آوری عکس های قدیمی و... ایجاد شد.

محبی خاطرنشان کرد: بنا بر علایق کودکان، آن ها در کارگروه های مخصوص جای گرفتند، مسابقات شعر و نمایش رتبه های خوبی داشت، کار دیگری که در ماه رمضان صورت گرفت، "سحرگاه رمضان و کتاب" بود که با یک کاروان 100 نفره به سبک سنتی در کوچه های روستاها اشعاری در وصف امام علی(ع) و دعای مربوط به ماه رمضان خوانده شد.

 وی ادامه داد: در این طرح به درب منازل بچه هایی که تازه به سن تکلیف رسیدند مراجعه شد و کتاب به این عزیزان هدیه داده شد، از دیگر اقدامات می توان به وقف کتاب در صحن امامزاده دستگرد(ع) نام برد که از طریق این طرح 1800 جلد کتاب جمع آوری شد و همان کتاب ها در 28صفر در صحن امامزاده به کودکان هدیه داده شد.

محبی با اشاره به آمار موضوعات مورد مطالعه کودکان، گفت: 80 درصد کسانی که کتاب ها را تحویل گرفتند علاقه مند به مطالعه کتب تاریخی، دینی و ادبی بودند که این آمار بسیار جالب بود.

وی با اشاره به کتابخوانی در قالب حلقه های صالحین، بیان داشت: هر شب از اردیبهشت ماه تا آخر شهریور به دلیل مساعد بودن هوا در صحن امامزاده برنامه کافه کتاب برپا بود، با موضوعات مختلف به نقّالی پرداخته شد و تمام سنین از این نمایش استقبال می کردند.

این دوستدار کتاب عنوان داشت: با کاغذهای باطله و دور ریز، مجله دیواری زیبایی خلق شد و پیام هایی که کودکان از کتاب ها می آموختند بر روی یک سری کاغذ رنگی دور ریز نوشته می شد و روی آن مجله دیواری نصب می شد که این کار موجب جلب توجه کودکان به مفاهیم و معانی کتاب می شد.

محبی با اشاره به اقدامات اخیر کتابخوانی، اظهار داشت: با وجود کرونا، یک سری پویش مجازی کتابخوانی راه اندازی شد از جمله این پویش ها، پویش کتابخوانی برای ماه مبارک رمضان بود که کودکان هر کتابی که می خواندند در قالب یک فایل صوتی آن را معرفی می کردند و یا پیامی که از آن کتاب دریافتند را برای ما ارسال می کردند و حدود 300 نفر در این پویش شرکت کردند.

نگاهی به تحولات اخیر نشر کتاب کودک در ایران به بهانه نمایشگاه کتاب مجازی
افزایش 68 درصدی سرانه تولید کتاب در انتشارات علمی و فرهنگی
کاهش بیش از 50 درصدی انتشار کتاب در آستانه نمایشگاه مجازی

وی با اشاره به پویش من یک کتابخوانم، گفت: دو کتاب با محتوای ارزشی، به نام "ناقوس ها به صدا در می آیند" و "آنکه دیرتر آمد" در رابطه با امام شناسی برای مطالعه معرفی شدند، پویشی هم صورت گرفته و تا عید ادامه دارد به نام هر شب یک قصه از یک استان که این مطالعه کتاب های معرفی شده با گویش ها و لهجه های متفاوت در کشور است.

محبی ادامه داد: بیشتر تمرکز بر روی محرومیت زدایی است، در این مدت بحران کرونا با کمک خیّرین 100 گوشی هوشمند برای دانش آموزان بی بضاعت فراهم شد و همچنین 200 بسته فرهنگی کتاب، لوازم التحریر و لوازم بهداشتی در بین آن ها توزیع شد.

این دوستدار کتاب با اشاره به رتبه هایی در جشنواره و مسابقات، تصریح کرد: کاندیدای دریافت بهترین باشگاه کتابخوانی از بین 3500 باشگاه در کشور، رتبه کشوری در مسابقه میراث حسینی و جشنواره ملک الشعرای بهار و دارای پنج رتبه داستان نویسی و نمایشنامه نویسی در استان
 هستم.

وی خاطرنشان کرد: در حاضر هنرجوی رشته فیلم سازی، نویسندگی، کودک خلاق و نمایش عروسکی هستم و هدف اشاعه دانایی است، من خود با کمبودها بزرگ شدم و در این نسل هم برخی دچار کمبود امکانات و فقر هستند، باید ثابت کرد بدون حمایت و تشویق هم می شود کار مثبتی برای جامعه انجام داد.

محبی با اشاره به اینکه فقر مانع رسیدن به اهداف نمی شود، گفت: شاید دیرتر و سخت به دلیل فقر و عدم امکانات به هدف برسیم اما  باید در نظر داشت که در این راه تجربه های فراوانی به دست می آوریم که این خود، موهبتی الهی است.

این دوستدار کتاب با توصیه به والدین برای تشویق به کتابخوانی فرزندان، بیان داشت: کتابخوانی باید از کودکی و از خانواده شکل گیرد، اگر والدین خود به مطالعه بپردازند، کودکان تحت تاثیر آن ها به کتاب علاقمند می شوند پس سعی شود از کودکی، کودکان را با کتاب آشنا کرد.

انتهای پیام/7540/ش

منبع تسنیم
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha