پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۴۳۳۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جهان کوچک آقای جهان بزرگی

پژوهش > رصد رسانه هاتهران- اتحاد آنلاین- روزنامه ایران در ستون درنگ نوشت: برنامه چهارشنبه شب «زاویه» شبکه چهار با توهین های یکی از میهمانان علیه مسئولان نهادهای انتخابی و مشخصاً رئیس جمهوری حاشیه ساز…

جهان کوچک آقای جهان بزرگی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه ایران یکشنبه پنجم بهمن در ستون درنگ خود آورده است: معاونت حقوقی رئیس جمهوری اعلام کرده شکایت خواهد کرد و شبکه چهار هم در توضیحی از بیانات میهمان حاشیه ساز خود تبری جسته و نوشته که سخنان حجت الاسلام جهان بزرگی خلاف مصالح کشور و منویات رهبر انقلاب (مدظله العالی) است و باید آن را جبران کنند تا ابزاری در دست دشمنان قسم خورده این نظام  نشود.» در این باره یادآوری چند نکته ضروری به نظر می رسد.


احمد جهان بزرگی در حالی به عنوان دکتر، حجت الاسلام والمسلمین، پژوهشگر و اندیشمند و صاحب تألیفاتی در حوزه اندیشه سیاسی معرفی شد که فارغ از ادبیات بحث برانگیزش که با واکنش ها و انتقادات بسیاری روبه رو شده، در طول برنامه هم حرف قابل اعتنایی در حوزه موضوع محل بحث یعنی ارتباط  قدرت سیاسی با  قدرت اجتماعی به زبان نیاورد و کل سخنان او گرد همان اظهار نظرهای سیاسیون رایج در فضای سیاسی و رسانه ای بود.


در حقیقت یک نکته قابل تأمل همین مسأله است که چنین افرادی چرا و چگونه و بر اساس کدام شاخصه های علمی عضو هیأت علمی شده اند و عنوان اندیشمند و پژوهشگر را به یدک می کشند. بخصوص که ایشان ملبس به لباس روحانیت هم هست و اگر بنا بر مقایسه باشد، تفاوت و فاصله معنادار چنین افراد صاحب کرسی با مرحوم دکتر داود فیرحی روشن می شود. شاید حاشیه نشینی یا طرد نخبگان و اندیشمندان وزین، میدان مانور برای امثال آقای جهان بزرگی را مهیا کرده است.


نکته دیگری که در سخنان احمد جهان بزرگی برجسته بود، عصبانیت او از نهادهای انتخاباتی و کیفیت رأی مردم بود. آنجا که او همزمان هم معترض مردم بود که چرا در سال ۹۶ دوباره به روحانی رأی داده اند و هم در بیان انتقادات، مسئولان را صرفاً در نهادهای انتخاباتی مثل دولت و مجلس محدود می کرد. اساساً به روی خود هم نیاورد که بنای جمهوری اسلامی بر رأی مردم استوار است و این مقوله ای است که در بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همواره مورد تأکید بوده است. متأسفانه در اینجا هم سخنان این اندیشمند و پژوهشگر! شانه به شانه اظهار نظرهای برخی چهره های سیاسی بود که در قالب یک استاندارد دو گانه هر گاه رأی مردم به سمت آنها بود به تعریف و تمجید رأی دهندگان می پردازند و اگر خلاف خواست آنها بود رأی دهندگان را با مردم کوفه مقایسه می کنند.


نکته بعدی آنکه حاشیه سازی جهان بزرگی آنچنان سایه خود را بر متن برنامه زاویه انداخته که حالا سخنی از بحث های میهمان دیگر برنامه یعنی عماد افروغ به میان نمی آید. آنجا که او از غلبه نیروهای سیاسی بر نیروهای اجتماعی گفت و نسبت به انحراف از گفتمان انقلاب اسلامی و اهداف جمهوری اسلامی اسلامی هشدار داد.

کلیت مباحث دکتر افروغ هم اگر چه رویکردی انتقادی داشت اما او در بیان انتقادات خود از جاده انصاف و اخلاق خارج نشد. اما تقلیل دادن سؤالات و مباحث حوزه نظری در یک برنامه علمی و کارشناسی به بحث های روزمره و سیاست بازی های جناحی از سوی آقای جهان بزرگی نشان از جهان کوچک ذهن او دارد که گویا شرایط را برای فرصت طلبی جناحی مهیا دیده که هیچ توجهی به آسیب های مترتب بر بیان نامحترمانه خود ندارد.


و اما در این میان بهتر بود صداو سیما و شبکه چهار هم نمایندگی از حوزه اندیشه ورزی را محدود و محصور در چهره هایی نمی کرد که اصطلاحاً قد و قامت آنها زیبنده نمایندگی از این حوزه نیستند. چرا که هستند اندیشمندان و اساتید برجسته حوزه و دانشگاه که هم آثار مکتوبی در حوزه های نظری اندیشه سیاسی دارند و هم اقتضائات اخلاقی و ملاحظات نقادی را پاس می دارند.


با این همه ما نیز نباید از جاده انصاف خارج شویم که در شرایط فعلی صدا و سیما برنامه زاویه منهای حاشیه های برنامه اخیر جزو تولیدات قابل دفاع  این رسانه است که تلاش دارد حداقل استانداردهای حرفه ای را رعایت کند و موضوعات را با حضور سلایق مختلف به بحث بگذارد.

منبع ایرنا
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha