پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۴۱۶۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قوز بالاقوز برای دانش آموزان استان زنجانی/ مشکل اینترنت چرا برطرف نمی شود؟

گروه استان ها- مشکل عدم دسترسی به اینترنت تلفن همراه، آنتن دهی ضعیف موبایل، نبود تلفن ثابت خانگی و در نهایت عدم دسترسی به اینترنت تلفن ثابت هنوز در برخی نقاط استان زنجان با قدرت پا برجا است و نیازمند توجه ویژه وزیر جوان است.

قوز بالاقوز برای دانش آموزان استان زنجانی/  مشکل اینترنت چرا برطرف نمی شود؟
- اخبار استانها -

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری اتحاد آنلاین از زنجان، مشکل عدم دسترسی به اینترنت بعد از شیوع ویروس کرونا بیش از پیش خودنمایی می کند چراکه این مهمان ناخوانده بسیاری از فعالیت ها را از فضای حقیقی حذف و به اجبار به سمت فضای مجازی سوق داده است و این در حالی است که هنوز بسیاری از نقاط این استان علاوه بر عدم دسترسی به تلفن ثابت و اینترنت خانگی، دسترسی به اینترنت همراه و آنتن دهی مناسب موبایل ندارند و این معضل در روستا های مختلف بیش از پیش روستانشینان را با چالش مواجه کرده است هر چند در روز ها و هفته های اخیر خبر هایی از نصب دکل و دسترسی به اینترنت در تعدادی از روستا ها در بخش های مختلف اعلام شده است اما هنوز عدم دسترسی در تعدادی از روستا ها همچنان پایدار است.

شاید به نظر برسد که قشر روستانشین نیاز چندانی به اینترنت ندارند اما واقعیت غیر از این است زیرا هم اکنون تدریس معلمان و آموزش دانش آموزان همسو با تصمیمات کشوری وارد فضای مجازی و شاد ناشاد شده است بنابراین یکی از اقشاری که در اقصی نقاط استان نیازمند اینترنت بوده همین دانش آموزان هستند. از سویی دیگر دستیابی به سطوح بالاتر علم و دانش نیز سبب شده تا دانشجویانی نیز از همین روستا ها وارد دانشگاه شده و در سطوح مختلف ادامه تحصیل دهند اما محدودیت استفاده از اینترنت و آموزش از طریق فضای مجازی برای این قشر نیز جزء جدایی ناپذیر تحصیل و دانشگاه شده است. در طول هفته ها و روز های اخیر ثبت نام در سامانه سجام برای برخی دارندگان سهام عدالت اجباری شد استفاده از اینترنت برای ثبت نام الکترونیکی نیز بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داد اما مشکل نبود اینترنت سد این مسیر نیز شد و مردم را به دفاتر پیشخوان دولت و تجمعات در مقابل آن ها کشاند.

با تمام این ها عدم دسترسی به اینترنت تلفن همراه و آنتن دهی ضعیف موبایل به یکی از اساسی ترین چالش های برخی از روستا ها و روستاییان تبدیل شده است و این رسانه بار ها این موضوع را از مسئولان امر استانی و حتی کشوری مطالبه کرده است. اما نکته جالب و اما تاسف بار ماجرا این است علاوه بر مشکل مذکور در دورانی که از آن دوره ارتباطات یاد می شود و باید تمام نقاط به تلفن ثابت دسترسی داشته باشند تا حداقل از اینترنت خانگی استفاده نمایند اما هنوز که هنوز است تلفن ثابت در برخی نقاط شهری و روستایی وجود ندارد چه برسد به این که بتوانند از اینترنت خانگی استفاده کنند بنابراین این مشکل در شرایط حاضر چالش را چند برابر کرده و داد مردم را در آورده است و دسترسی مناسب به اینترنت به برای روستانشینان رویا تبدیل شده است. 

مشکل عدم دسترسی به تلفن ثابت در استان زنجان به حدی جدی بود که مردم خودجوش دست به کار شده و این مسئله را در طول سفر یک روزه وزیر ارتباطات در 16 شهریور ماه به زنجان به وی اعلام کردند و همین موضوع سبب شد تا محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری استان زنجان تاکید کند: از زمانی که حضورم در استان زنجان را در فضای مجازی اعلام کرده ام گزارش های مختلفی از مردم دریافت کرده ام، مردم از طریق فضای مجازی اعلام کرده اند که برخی از نقاط این استان هنوز فاقد تلفن ثابت خانگی است و بنابر اعلام مردم، فاز شش گلشهر با یک هزار خانوار، شهرک کوی صدرا با 600 خانوار، منطقه سایت کارگاهی زنجان با 400 خانوار، شهرک ابوطالب در شهر دندی، شهرک مینو در خرمدره با 60 خانوار و دانشگاه آزاد ابهر با 350 خانوار فاقد تلفن ثابت خانگی هستند. این مسئول همچنین اعلام کرد: فرصت کافی برای بررسی صحت این موضوع را ندارم ولی آیا آماری که مردم ارائه داده اند توسط مدیران ذیربط تایید می شود یا خیر؟

آذری جهرمی در پاسخ به یکی از مسئولان که عنوان کرد تا آخر امسال درخواست های مردم جهت داشتن تلفن ثابت اجرایی خواهد شد گفت: گزارش شهرک ها و شهرهای بدون تلفن ثابت این استان سریعاً به دستم برسد و این مشکل باید تا 22 بهمن حل و تمام نقاط مذکور بهره مند از تلفن ثابت شوند.

با این حال خبرنگار اتحاد آنلاین علت موضوع مذکور و برنامه ریزی دو ارگان شرکت مخابرات و اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای دستیابی مناطق مذکور به تلفن ثابت را پیگیر شد و مسئولان اذعان کردند در نقاطی از شهر زنجان مشکل مرتفع شده و برنامه ریزی شده تا این مسئله کامل رفع شود و به محض ایجاد دسترسی تلفن ثابت در نقاطی که این نیاز احساس می شود اطلاع رسانی ها انجام خواهد گرفت.

با این حال در این زمینه تنها اطلاع رسانی که در طول چند ماه بعد سفر وزیر ارتباطات به استان و بیان مطالبه مردم برای تلفن ثابت انجام گرفته این است، که اواسط مهرماه سرپرست مخابرات منطقه زنجان از واگذاری تلفن ثابت در کوی امید شهرستان زنجان از در دفاتر پیشخوان دولت خبر داد و گفت: با توجه به نیاز ساکنان شهرک جدید الاحداث کوی امید به تلفن ثابت، مخابرات منطقه زنجان اقدام به طراحی و اجرای شبکه تلفن ثابت کرده که خوشبختانه با اتمام همه عملیات مراحل فنی و اداری آن، از هفته آینده واگذاری تلفن ثابت در شهرک مذکور امکانپذیر خواهد بود. این در حالی است که در شهرک هایی که بسترهای ارتباطی و توسعه شبکه فراهم و آماده شده باشد، تلفن ثابت واگذار خواهد شد.

با تمام مسائل ذکر شده انگار عدم دسترسی به اینترنت داستان دور و درازی است که هر بار اهالی یک منطقه را به چالش می کشد و تمامی ندارد، چراکه این بار اهالی روستای یامچی که در بخش مرکزی شهر زنجان قرار دارد علاوه بر عدم آنتن دهی مناسب موبایل و ضعف در سرعت مطلوب اینترنت این بار با قطعی چندین روزه اینترنت تلفن ثابت مواجه شده و گله مند از شرکت مخابرات هستند و اذعان دارند با گذشت چند روز از قطعی اینترنت هر بار که با سامانه 2020 تماس گرفته اند اعلام شده که مخابرات در حال بررسی موضوع بوده و مسئله مرتفع خواهد شد.

یکی از جوانان این روستا در گفت وگو با اتحاد آنلاین اذعان کرد: مشکل آنتن دهی موبایل همواره در این روستا وجود دارد و اگر بخواهیم یک مکالمه بدون مشکل داشته باشیم باید حتما از داخل خانه خارج شویم تا یک نقطه مناسب برای آنتن دهی موبایل داشته باشیم، در دنیای امروز و شرایط اجباری تحمیل شده حاضر که استفاده از تلفن همراه به عنوان یک راه حل سریع برای انجام مهم ترین نیاز های روزمره است ولی ضعف آنتن دهی موبایل برایمان آزار دهنده تر از پیش شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل ضعف در سرعت اینترنت همراه اقدام به خرید اینترنت تلفن ثابت خانگی کرده ایم گفت: گاها بدون برنامه برق قطع می شود و اینترنت نیز همراه برق می رود این در حالی است که چندین روز است اینترنت خانگی نیز بدون برنامه و اطلاع قبلی قطع شده و با پیگیری هایی که انجام داده ام تنها به این موضوع رسیده مسئله در حال حل شدن است با این وجود هنوز علت این قطعی چند روزه برایمان نامشخص است.

با این حال مسئله نبود تلفن ثابت و بهره مندی از اینترنت تلفن ثابت در تعدادی از روستاهای طارم، سلطانیه و ایجرود هم وجود دارد، در این راستا حتی مردم شهر زرین آباد ایجرود اذعان دارند که سال ها است به شرکت مخابرات درخواست تلفن ثابت کرده ایم اما پاسخی دریافت نکرده ایم اما برای حل مشکل از فرماندار شهرستان درخواست رسیدگی به این موضوع و علت عدم وجود عدالت از لحاظ دسترسی به امکانات ارتباطی در این شهر را خواستار شده ایم.

با تمام آن چه که گفته شد سوالی که مطرح می شود این است، علت مشکلات نبود تلفن ثابت خانگی و اینترنت، آنتن دهی ضعیف موبایل و عدم دسترسی به اینترنت همراه چیست؟ آیا ارگان های ذیربط برنامه ای برای رفع معضلات ذکر شده خواهند داشت؟ آیا عدالت استفاده از امکانات دولتی در تمام نقاط استان می تواند شکل واقعیت به خود بگیرد؟ 

در این راستا کاوه حقیقی بخشدار مرکزی زنجان در گفت و گو با اتحاد آنلاین اظهار داشت: تعدادی از روستا های بخش مرکزی زنجان از اینترنت پرسرعت بی بهره هستند با این حال نمی توان گفت روستاهایی که حتی عنوان می شود دسترسی به اینترنت پرسرعت دارند بتوانند از آن در سطح مطلوب استفاده نمایند چراکه مشکلاتی همواره مطرح می شود و روستائیان گله مند از ضعف آنتن دهی موبایل و مشکل دسترسی به اینترنت هستند.

وی با بیان اینکه مخابرات استان برنامه ریزی کرده بود تا تمام روستا ها این بخش تا پایان سال 98 از اینترنت 2G استفاده کند اما این امر میسر نشد خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که انجام شده مقرر است تا تمام روستا های بالای 20 خانوار تا پایان سال بهره مند ار اینترنت شوند. با این وجود در حال حاضر ارگان های ذیربط در حال تجهیز دکل ها و نصب دکل های جدید هستند و در این راستا در روستاهای قوزلو، رامین و امام نصب تجهیزات انجام شده و بقیه نیز با برنامه ریزی انجام می شود.

بخشدار مرکزی زنجان در ارتباط با علت قطع بی برنامه و چند روزه اینترنت ثابت خانگی در برخی از روستا ها همچون روستای یامچی، گفت: در تعدادی از روستا ها مخابرات در حال نصب کابل برگردان است و مشکل حادث شده به همین دلیل است و شرکت مخابرات سعی دارد تا سریع تر اقدامات لازم را انجام داده و مشکل را رفع نماید. 

هم چنین باب الله فتحی، فرماندار ایجرود نیز در گفت و گو با اتحاد آنلاین اظهار داشت: در شهرستان ایجرود آنتن دهی گوشی موبایل و اینترنت بسیار ضعیف است و این مشکل تنها مختص خود شهرستان نیست، تمام روستاها و شهر های اطراف نیز با این مشکلات سال هاست که مواجه هستند.

وی افزود: بعد از سفر وزیر ارتباطات به استان زنجان سرعت نصب دکل های اینترنتی در روستا ها افزایش یافته است و در این راستا با وجودی که 36 روستای بی بهره از اینترنت وجود داشت با نصب دکل در 11 روستا در این شهرستان تعداد روستا هایی که هنوز اینترنت ندارند به 25 روستا کاهش یافت و با توجه به شرایط کنونی و نیاز به استفاده از فضای مجازی امیدواریم که هر چه سریع تر بهره مندی بقیه روستا ها نیز از اینترنت فراهم شود.

فرماندار ایجرود با بیان اینکه فعالیت هایی در خصوص رفع مشکل اینترنت و آنتن دهی در سطح این شهرستان انجام گرفته است عنوان کرد: با وجود اقدامات تا حال حاضر این مشکل مرتفع نشده و به وضعیت مطلوب نرسیده است.

وی در خصوص مشکلات نبود تلفن ثابت و در پی آن نبود اینترنت ثابت خانگی در شهر زرین آباد گفت: این مسئله از سال های پیش مطرح شده و پیگیری هایی نیز در این خصوص انجام گرفته است با این حال مدیر مخابرات شهرستان نیز پیگیر رفع مسئله بوده و اقداماتی نیز در این راستا انجام گرفته است تا در طول ماه های پیش رو مردم بتوانند از این امکانات استفاده لازم را ببرند.

در این بین حسین ولی بیگلوئی، بخشدار زنجانرود نیز در گفت و گو با اتحاد آنلاین با انتقاد از اینکه اینترنت در روستا های بخش زنجانرود به شدت ضعیف است اظهار کرد: 50 درصد روستا های این بخش فاقد اینترنت است و حتی روستا هایی که ادعا می شود به اینترنت پرسرعت متصل هستند تنها 10 درصد از آن ها دسترسی به اینترنت 4G دارند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از روستا های این بخش دارای اینترنت 2G هستند که بود و نبود این اینترنت در منطقه فرقی برای اهالی ندارد گفت: عملاً این دسترسی کار ساز نبوده و نمی تواند دسترسی مطلوب را فراهم کند.

بخشدار زنجانرود با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد روستا هایی که در بخش زنجانرود بعد از سفر وزیر ارتباطات به زنجان به این اینترنت پر سرعت متصل شده است وجود ندارد گفت: گاها روستاییان با تصوراتی که از ضرر و زیان نصب دکل دارند مانع این امر می شوند و این ماجرا در یکی از روستا های بخش زنجانرود نیز ایجاد شد و مردم مانع از ادامه کار و نصب دکل شدند.

با تمام این ها حامد سرائی سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان در گفت و گو با اتحاد آنلاین با بیان اینکه برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ارتباطات در شهرها و روستاهای بالای 20 خانوار استان است اظهار داشت: از شهریور ماه سال جاری تاکنون بیش از 102 روستا و 15 هزار خانوار در روستاهای استان، از اینترنت پرسرعت بهره مند شده اند.

وی با بیان در سطح استان 712 روستای بالای 20 خانوار وجود دارد گفت: اولویت در توسعه ارتباطات در مرحله نخست روستاهای بالای 100 خانوار و سپس روستاهای بالای 50 و 20 خانوار است با این حال طبق برنامه ریزی موجود تا پایان سال جاری تمام روستا های بالای 20 خانوار استان بهره مند از اینترنت پر سرعت خواهند شد.

سرائی در پاسخ به این سوال که چه نقاطی از استان زنجان که وزیر ارتباطات نیز این نقاط را در جلسه شورای اداری استان مطرح کردند به تلفن ثابت خانگی متصل شده است، گفت: دسترسی به اینترنت در شهر ها مناسب است اما مطلوب نیست با این حال استفاده از اینترنت ثابت برای خانوار ها به صرفه تر است با این حال مشکل دسترسی به تلفن ثابت در برخی نقاط همچون کوی نارون، فاز پنج گلشهر، کوی فرهنگیان و کوی نیکان ابهر وجود داشت که پیرو دستور وزیر ارتباطات مسئله مرتفع شد.

وی تصریح کرد: بقیه پروژه هایی که ذکر شده در دست اقدام قرار دارد و سعی بر این است تا پایان سال جاری آن ها را به مرحله اجرا برسانیم.

سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با بیان اینکه به میزانی که مردم از تلفن همراه و اینترنت استفاده می کنند استقبالی برای استفاده از تلفن ثابت و اینترنت خانگی ندارد گفت: سهل الوصول بودن ارتباطات سیار سبب شده تا درآمدزایی از طریق تلفن ثابت کم شود این امر در نهایت سبب شده تا توزیع ارتباطات تلفن ثابت در برخی مناطق به صرفه نباشد.

وی تصریح کرد: به دلیل این که اپراتور ها در بخش خصوصی فعالیت دارند باید هزینه کمتر از درآمد باشد تا صرفه اقتصادی ایجاد شود با این وجود در برخی مناطق نیز تقاضا برای تلفن ثابت کم است که همین عامل در نهایت سبب می شود تا مشکل ارتباطی در حوزه ارتباطات ثابت و سیار ایجاد شود.

با این حال، بابایی کارشناس مسئول ارتباطات روستایی اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان نیز در گفت و گو با اتحاد آنلاین اعلام کرد: تلفن ها در بخش های روستایی دو نوع همراه یا ثابت هستند که اگر تلفن ثابت قطع شود به دلیل قطعی فیبر، سرقت کابل یا خرابی حادث شده در بخشی از شبکه انجام می شود.

وی افزود: اگر قطعی در تلفن ثابت، همراه و اینترنت رخ دهد سامانه 195 پاسخگو بوده و در سریع ترین زمان مسئله رفع می شود با این حال قطعی و خرابی سیستم جزئی از فناوری است و نمی توان از این امر پیشگیری کرد.

بابایی با بیان اینکه تمام روستاها اینترنت ندارند اما بعد از سفر وزیر ارتباطات بر اساس اولویت اقدامات لازم در روستاها در حال انجام بوده و اداره ارتباطات در حال راه اندازی دکل های اینترنت است، گفت: با این حال اپراتور ها تمایلی برای پوشش اینترنت روستاها ندارند و توسعه ایجاد نمی کنند، اما از محل uso هزینه پرداخت می شود و امیدواریم تا پایان سال تمام روستاها به اینترنت متصل شوند.

با تمام این ها با اینکه خبرنگار اتحاد آنلاین موضوع علت نبود تلفن ثابت خانگی در نقاطی از استان که توسط وزیر ارتباطات نیز ذکر شد از شرکت مخابرات استان پیگیری کرد اما مسئولان این اداره اعلام کردند به محض ایجاد دسترسی تلفن ثابت در نقاط مذکور اطلاع رسانی انجام خواهد شد با این حال بعد از گذشت چند ماه جز یک مورد، هنوز اطلاع رسانی انجام نگرفته و مشخص نیست که آیا واقعا مشکل این نقاط برطرف شده است یا این که مردم همچنان منتظر به اجرا درآمدن دستور وزیر ارتباطات مبنی بر توسعه ارتباطات در مناطق ذکر شده هستند؟

با این تفاسیر آن چه که مسلم است این موضوع می باشد که مشکل عدم دسترسی به اینترنت تلفن همراه، آنتن دهی ضعیف موبایل، نبود تلفن ثابت خانگی و در نهایت نبود اینترنت تلفن ثابت در اقصی نقاط استان تبدیل به مسئله ای کلیشه ای شده و هر بار سبب اعتراض مردم در بخش ها و نقاط مختلف استان می شود. از سویی دیگر قطعی بی برنامه اینترنت خانگی در برخی نقاط و روستا ها نیز در کنار مسائل مذکور به این معضل بیش تر دامن میزنند و گله مندی مردم از مسئولان امر را بیش تر می کند. 

با این حال تنها چیزی که می توان به آن امیدوار بود این است که وزیر ارتباطات قول اتصال همه روستا های بالای 20 خانوار استان به اینترنت تا پایان سال جاری را داده است، اما همواره این سوال در ذهن تداعی می شود که آیا این وعده وزیر جوان شکل حقیقت به خود می گیرد یا خیر؟ آیا روستاییان می توانند منتظر تحول شگرف در دسترسی به اینترنت باشند؟ آیا عدالت در استفاده از امکانات ارتباطی در تمام نقاط این استان به اجرا در خواهد آمد؟ و بسیاری از سوالات دیگر که دریافت پاسخ آن ها تنها چشم انتظاری تا پایان سال را می طلبد.

زهرا بیات

انتهای پیام/ش

منبع تسنیم
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha