پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۴۱۰۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سودان: خبری از اعلام جنگ علیه اتیوپی نیست/فقط زمین هایمان را پس گرفتیم

سخنگوی شورای حاکمیتی سودان اخبار رسانه ها درباره اعلام جنگ این کشور علیه اتیوپی به دنبال تنش ها در مرز دو کشور را تکذیب کرد.

سودان: خبری از اعلام جنگ علیه اتیوپی نیست/فقط زمین هایمان را پس گرفتیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش گروه بین الملل اتحاد آنلاین، سخنگوی شورای حاکمیتی سودان روز جمعه تاکید کرد که سودان هرگز از مناطقی که مجددا به آنجا بازگشته است، خارج نخواهد شد و از آن حفاظت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، «محمد الفکی سلیمان» سخنگوی شورای حاکمیتی سودان گفت: «ما نه به کسی نیاز داریم که ما را  به استقرار نیروهایمان در خاک خودمان دعوت کند و نه به دنبال رویارویی با احدی هستیم.»

او تاکید کرد: «هیچ خبری از اعلام جنگ علیه اتیوپی نیست و ارتش سودان فقط در مناطق مرزی خود مستقر شده است.»

این مقام سودانی با بیان اینکه اطلاعی از وجود میانجیگری برای رفع تنش میان سودان و اتیوپی گفت: «حتی اگر وساطتی در میان باشد، این خاک خاک ماست و از آن کوتاه نمی آییم.»

سخنگوی شورای حاکمیتی سودان گفت: «سودان هرگز از مناطقی که بار دیگر در آنجا مستقر شده خارج نخواهد شد و از آن حفاظت خواهد کرد.»

او منطقه «الفشقه» را متعلق به سودان خواند و از اتیوپی خواست از دو نقطه در مرز میان دو کشور عقب نشینی کند.

این مقام سودانی تصریح کرد: «ما می توانیم وارد جنگ شویم ؛اما اولویت ما، راه حل سیاسی است و تصمیم برای بازپس گیری مناطق شرق با موافقت کامل شورای امنیت و  سودان اتخاذ شد.»

او اخبار حاکی از اینکه یک طرف سومی، سودان را به اقدام نظامی کشانده است، گفت: «ما نیاز نداریم که کسی حاکمیت ما را به ما یادآوری کند. ما از بازپس گیری همه خاک خود در شمال و جنوب حمایت می کنیم. این یکی از خواسته های اساسی انقلاب سودان است.»

سلیمان گفت: «شورای امنیت و دفاع سودان طرفی است که توصیه به اعلام جنگ کرد، در حالی که خبری از اعلام جنگ علیه اتیوپی نیست.»

او تصمیم سودان را سیاسی و نه بر اساس شایعات رسانه ها، نظامی خواند و گفت: «سه کمیته برای تعامل با تحولات در شرق سودان تشکیل شده است که همگی ماهیت غیرنظامی دارد.»

اختلافات بین سودان و اتیوپی به نزدیک به سه دهه قبل برمی گردد. از حدود ۲۶ سال پیش شبه نظامیان اتیوپیایی با یورش به اراضی کشاورزان سودانی در منطقه «الفشقه» آن ها را به زور سلاح از مزارع خود بیرون رانده و زمین های آن ها را تصرف کردند. خارطوم، ارتش اتیوپی را به حمایت از این شبه نظامیان متهم کرده است.

ارتش سودان طی دو ماه اخیر برخی از این مناطق را آزاد کرد که با واکنش دولت آدیس آبابا روبه رو شد و ارتش اتیوپی یگان های رزمی خود را در مرزهای مشترک با سودان تقویت کرد و از ارتش سودان خواست به مواضع قبلی خود بازگردد.

انتهای پیام/.

منبع فارس
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha