پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۴۱۰۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا باید «مدارس بزرگ مقیاس» ساخته شود؟/ تأثیر مجتمع های آموزشی حیات طیبه در یادگیری

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول گفت: ساخت مجتمع های آموزشی حیات طیبه کاری بسیار ارزشمند است که به محقق شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کمک می کند.

چرا باید «مدارس بزرگ مقیاس» ساخته شود؟/ تأثیر مجتمع های آموزشی حیات طیبه در یادگیری

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی نوید ادهم مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول گفت وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت اتحاد آنلاین با بیان اینکه ساخت مجتمع های آموزشی حیات طیبه و بزرگ مقیاس زمینه ساز تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، اظهار کرد: مجتمع های آموزشی ظرف مناسبی برای متجلی کردن تربیت در ساحت های ششگانه هستند؛ چرا که همه فضاها و تجهیزات مورد نیاز برای تحقق اهداف تربیت در ساحت های ششگانه در مجتمع های آموزشی وجود دارد.

وی ادامه داد: طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، یادگیری فقط در کلاس درس نیست، بلکه یادگیری نیازمند محیط های متنوع یادگیری است؛ کتابخانه، آزمایشگاه، نمازخانه، حیاط، راهروها و فضای فیزیکی مدرسه هم پیام آموزشی و تربیتی دارند و در تربیت دانش آموزان نقش مهمی ایفا می کنند.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در سند تحول با اشاره به اینکه هدف اصلی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فراهم آوردن زمینه تربیت پذیری دانش آموزان است، تصریح کرد: مأموریت و رسالت ما در مدارس این است که زمینه تربیت پذیری دانش آموزان را فراهم کنیم، به همین دلیل به دنبال ایجاد مدارس تربیت محور هستیم؛ تربیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم شامل تعلیم و تربیت می شود و هم در ساحت های ششگانه معنا دارد.

وی افزود: وقتی سخن از تربیت در سند تحول می آید به معنای تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تربیت اجتماعی و سیاسی، تربیت علمی و فناورانه، تربیت زیستی و بدنی، تربیت اقتصادی و حرفه ای و تربیت زیبایی شناسی و هنری است؛ این 6 ساحت باید در درون مدرسه زمینه شناسایی استعدادها و رشد و تعالی دانش آموزان را به صورت متعادل و متوازن فراهم کند.

نویدادهم با بیان اینکه طبق آنچه در سند تحول بنیادین آمده، هدف و مأموریت آموزش و پرورش رسیدن به ساحت های ششگانه است، گفت: دستیابی به آنها الزامات و اقتضائاتی دارد؛ یکی از اقتضائات طولانی تر شدن زمان مواجهه دانش آموز، معلم و مدیر در مدرسه است؛ چون تربیت نیازمند زمان است، هرچه زمان بیشتر باشد تربیت پذیری و نهادینه شدن باورها و رفتارهای تربیتی میسرتر است.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در سند تحول با اشاره به اینکه آموزش در کوتاه مدت اتفاق می افتد، اظهار کرد: برای مثال دانش آموزی جدول ضرب نمی داند؛ در یک، دو یا سه جلسه آموزش داده می شود، یاددهی هر آنچه که تحت عنوان آموزش از آن یاد می شود در سطوح مختلف با برگزاری چند جلسه امکان پذیر است اما تغییر باورها و رفتارها کاری بسیار دشوار، زمان بر و پیچیده است.

نوید ادهم توضیح داد: یا اینکه دانش آموزی مسؤولیت پذیر نیست، این موضوع پدیده ای نیست که با برگزاری یک سخنرانی یا یک جلسه گفت وگو حل شود. باید مدت ها با دانش آموز کار کرد تا او مسؤولیت پذیر شود یا دانش‎آموزی خوب سخن نمی گوید، توانایی برقراری ارتباط انسانی خوب با دانش‎آموزان یا معلمان را ندارد، پرخاشگر یا منزوی و مبتلا به آسیب های دیگری است که دانش آموزان به آنها دچار می شوند؛ حل این نوع مسائل و تقویت ویژگی های مثبت دانش آموزان نیازمند زمان است لذا متأثر از این اندیشه، بحثی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تحت عنوان ساخت مجتمع های آموزشی مطرح شده است.  

دبیرکل سابق شورای عالی آموزش و پرورش اظهار کرد: مجتمع آموزشی به معنی طولانی تر کردن زمان حضور دانش آموزان در یک سیستم آموزشی است؛ دانش آموزان از اول ابتدایی تا پایان دوره دبیرستان در یک مدرسه درس بخوانند و 12 سال تحت پوشش نظام تربیتی و آموزشی یک مدرسه باشند و رشد کنند.

نوید ادهم تصریح کرد: مجتمع فقط تجمیع مدارس نیست، بلکه یک مجموعه آموزشی است که ابتدا و انتهایی دارد و این 12 سال فرصت مناسبی برای فراهم آوردن زمینه تحقق اهداف تربیتی مورد تأکید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش گفت: از این منظر مجتمع های آموزشی و تربیتی که تحت عنوان مجتمع های آموزشی حیات طیبه و بزرگ مقیاس در دستور کار سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور قرار گرفته، بسیار توجیه پذیر و ضروری است؛ مدارس موفق به یک دوره تحصیلی بسنده نکرده اند و چهار دوره تحصیلی(دو دوره ابتدایی و دو دوره متوسطه)، را با هم دایر کرده اند. این یعنی طولانی تر کردن زمان حضور دانش‎آموز در محیط تعلیم و تربیت.

نویدادهم با تأکید بر اینکه تعلیم و تربیت در دنیای شناخته ها اتفاق می افتد، افزود: هر چه مدیر و معلم، دانش آموز و خانواده و مناسبات او را بهتر بشناسند و هر چه دانش آموز و خانواده اش، مدیر و معلم و نظام آموزشی را بهتر بشناسند، این شناخت متقابل زمینه تربیت پذیری را بیشتر فراهم می کند.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: ساخت مجتمع های آموزشی از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیرند. اگر برای رشد و تعالی دانش آموزان نیاز به امکانات و تجهیزات مناسب داریم، شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که تأمین آنها برای 50 یا 100 دانش آموز امکان پذیر نیست. امکان ندارد همه مدارس به نمازخانه، آزمایشگاه، زمین ورزشی، کتابخانه مجهز شوند اما تامین همه این امکانات برای مجتمع آموزشی که 700 یا 800 دانش آموز دارد توجیه اقتصادی دارد. 

 نوید ادهم با تأکید مهم بودن انتخاب مدیر برای مجتمع های آموزشی حیات طیبه و بزرگ مقیاس، افزود: مدیران این مدارس باید بتوانند در هر 6 ساحت تربیتی مورد نظر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فعال باشند؛ هم امکانات داشته باشند و هم منابع و تجهیزات را متناسب با این امکانات در اختیار داشته باشند. در این صورت می توان امیدوار شد که اهداف ششگانه محقق شود. خوشبختانه در طراحی و تجهیز مجتمع های آموزشی حیات طیبه به این مسائل توجه شده است.  

وی توصیح داد: با توجه به اینکه مجتمع های بزرگ آموزشی نیازمند مدیرانی با صلاحیت علمی و حرفه ای، مجرب، متعهد و متخصص است و هر مدیری نمی تواند مدیر این مجتمع ها باشد؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنم افرادی با قابلیت های علمی و صلاحیت های حرفه ای، توانمند، آشنا به مسائل آموزشی و پرورشی و دارای تئوری و نظریه تربیتی است را به مدیریت این مجتمع ها بگمارند.

نوید ادهم با اشاره به حضورش در افتتاح یکی از مجتمع های آموزشی حیات طیبه در مشهد مقدس، گفت: در این مجمتع افزون بر رعایت همه این ویژگی ها، نامگذاری آن به نام سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی است که کار بسیار ارزنده ای است. این نامگذاری موجب آشنایی بیشتر دانش آموزان با شخصیت و جانفشانی ها و ولایتمداری آن شهید والامقام می شود.

انتهای پیام/

منبع فارس
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha