پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۳۹۵۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۴ راه اساسی برای تمرکز روی اهداف

راه های اصلی برای تمرکز کردن روی اهدافتان را بشناسید و تمام روش های جلوگیری از حواس پرتی را یاد بگیرید.

۴ راه اساسی برای تمرکز روی اهداف

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی اتحاد آنلاین، اگر می خواهید بیشتر روی اهداف خود تمرکز کنید و از حواس پرتی های محیط اطراف جلوگیری کنید و اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید حواستان را روی دستیابی به اهداف متمرکز کنید تا بتوانید اهداف بزرگ و جسورانه ای را که می بینید، دنبال کنید، بهتر است راه های زیر را پیش بگیرید.

در این مقاله، ما ۴ راهبرد را مطرح می کنیم که می توانید برای تمرکز بیشتر بر اهداف خود و جلوگیری از حواس پرتی استفاده کنید.

۱ - اهداف خود را تقسیم کنید

وقتی نوبت به تعیین اهداف می رسد، فرآیند رویاپردازی به چیز های شگفت انگیزی که می خواهیم به آن ها دست یابیم، نشاط آور است. ما بزرگ فکر می کنیم، ذهن خود را معطوف به آن می کنیم، سپس متعهد می شویم که اقدامی انجام دهیم، اما مشکل این است که هر هدف واقعی - به معنای هدفی که شما برای تحقق آن نیاز به رشد و تکامل دارید - زمان می برد و دستیابی به این نوع اهداف می تواند دشوار باشد و ما را ملزم می کند که اغلب از مناطق امن خود خارج شویم.

نکته بعدی این است که برخی از اهداف طاقت فرسا می شوند و اکثر مردم آن را در این هنگام ترک می کنند و واقعیت این است که وقتی صحبت از اهدافمان می شود، ما فقط کوتاه مدت را در نظر قرار می دهیم. بنابراین، اگر خط پایان هدف شما در آینده آنقدر دور است که نمی توانید آن را ببینید، به احتمال زیاد می توانید با حفظ تمرکز و حواس پرتی روی آن متمرکز بمانید، اما بهترین راه حل، تقسیم کردن اهداف به دو صورت است:

از طریق وظایف

شما می توانید هدف کلی را به وظایف آن تقسیم کنید، سپس برای دستیابی به یک کار در هر زمان تمرکز کنید.

نمونه بارز این نوع تقسیم بندی، انتشار کتاب است. برخی از مراحل مربوط به داستان نویسی، برنامه ریزی، طرح کلی، نوشتن، طراحی، ویرایش و تبلیغ است. اگر فقط قصد نوشتن یک کتاب را داشته باشید، بدون اینکه به تکالیف خود فکر کنید، می توانید ببینید که چگونه طاقت فرسا خواهد شد.

اما اگر روند کار را خراب کنید، این کار بسیار عملی تر می شود که به شما امکان می دهد روی هدف خود متمرکز باشید و از حواس پرتی جلوگیری کنید.

از طریق زمان

روش دوم برای شکستن اهداف بر اساس زمانی است که برای دستیابی به وظایف خاص لازم است. تعیین هدف SMART ۱۰۱ به ما می گوید که اهداف باید محدود به زمان باشند. بنابراین، هنگامی که اهداف خود را بر اساس وظایف تقسیم کردید، آن ها را برنامه ریزی هم کنید.

درست مثل بازی مسابقه ای که قبل از پایان بازی فقط اینقدر وقت داشتید تا به ایستگاه بازرسی بعدی بروید، باید کار های خود را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید خودتان را مسئول بدانید. با انجام این کار، به طور طبیعی شما را روی برنامه خاص خودتان حفظ می کند و به شما کمک می کند تا از حواس پرتی جلوگیری کنید.


بیشتر بخوانید

  • نکات ریز مدیریت زمان و جلوگیری از هدر رفتن وقت

۲ – محیط خود را بهینه سازی کنید

هنگامی که می خواهید روی اهداف خود متمرکز باشید و از حواس پرتی پرهیز کنید، موارد بسیار کمی از اهمیت بیشتری نسبت به محیط شما برخوردار هستند. همه ما محیط های خاصی داریم که برای انجام کار ها مناسب هستند، اما همه ما محیط های خاصی هم داریم که باعث حواس پرتی و تعلل می شود.

محیط اطراف ما از سه عنصر افراد، اماکن و اشیا تشکیل شده است.

هنگام بهینه سازی محیط خود، هر سه این عناصر محیط باید مورد توجه قرار گیرند. اگر همان افراد که باعث حواس پرتی شما می شوند، همراه خود بیاورید، خوب نیست که مکان را عوض کنید. به همین ترتیب، تغییر در چیز هایی در یک مکان خاص بی معنی است، اگر این مکان خود مانع تمرکز شما شود.

آگاهی شخصی در امر بهینه سازی محیط مهم است. اگر نمی دانید کدام یک از محیط ها یا عناصر آن مساعد است یا مانعی برای تمرکز شما بر اهداف و جلوگیری از حواس پرتی است، نمی توانید تغییرات لازم را ایجاد کنید. بنابراین، قبل از اینکه برای رسیدن به یک هدف شروع به کار کنید، در مورد هر عنصر کمی فکر کنید و بفهمید که افراد، مکان ها یا چیز های خاصی وجود دارد که باید از آن ها اجتناب کنید یا خیر.

۳ – اهدافتان را جالب کنید

زندگی می تواند سخت باشد. به اندازه کافی زمان کم و استرس زا وجود دارد، بدون اینکه مجبور شویم دیگر موارد را به انبوه کار های خود اضافه کنیم، اما برای بسیاری از افراد، تلاش برای دستیابی به اهداف بزرگ به عنوان زمان استرس زا یا کم طبقه بندی می شود، به ویژه اگر برای حفظ تمرکز مشکل داشته باشید و مدام از اهداف خود کوتاه بیایید.

به همین دلیل، یک راه آسان برای اطمینان از اینکه می توانید تمرکز خود را حفظ کنید و از حواس پرتی جلوگیری کنید این است که اهداف خود را سرگرم کننده و هیجان انگیز کنید.

بنابراین، قبل از اینکه برای رسیدن به هر هدفی تصمیم بگیرید، مطمئن شوید که این چیزی است که شما را هیجان زده می کند. اگر این گونه نباشد بقیه مراحل اقدام ذکر شده اهمیتی نخواهد داشت. پس از اطمینان از اینکه هدفتان شما را به هیجان می آورد، روش هایی را پیدا کنید که می توانید برای رسیدن به هدف سرگرم کننده باشد.

شاید این یعنی با یکی از دوستان خود به دنبال هدفتان بروید. شاید، این کار در یک محیط سرگرم کننده و الهام بخش خاص نتیجه بخش است.

۴ - به خودتان جایزه دهید

افراد موفق معمولاً ذهنی با تمرکز روی مرحله بعدی دارند. این می تواند یک چیز خوب و یا بد باشد. قسمت خوب این راه این است که گرسنه و رانده باشید تا به سطح بعدی برسید و به موفقیت های بیشتری برسید.

مسئله این است که وقتی برای جشن پیروزی ها و اهدافی که به دست می آورید وقت نگذارید، ممکن است وارد چرخه ای شوید که هرگز به هدف خود قانع نیستید. شاید به همین دلیل است که شاهد نمونه های بی شماری از میلیونر های ناتمام یا افراد بسیار موفق هستیم.

همچنین، در یک سطح عمیق تر، شما در واقع شروع به آموزش مغز خود برای جشن گرفتن نمی کنید. از منظر تشریحی، وقتی در زندگی، کاری بزرگ یا مهیج انجام می دهیم، بدن ما دوپامین ترشح می کند که ماده شیمیایی مسئول احساس لذت است.

با گذشت زمان، اگر این روند تکرار شود - هنگامی که دوپامین ترشح می شود - و به خود اجازه ندهید که لذت را تجربه کنید، بدن شما این پاسخ را قطع می کند و به طور خلاصه، شما می توانید بدن خود را آموزش دهید تا نتواند سرخوشی و لذت موفقیت را تجربه کند.

جشن گرفتن یک استراتژی بسیار ساده برای حفظ تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی است و شما می توانید تصمیم بگیرید که جشن ها یا جوایز برای شما چگونه باشد، اما صرف نظر از بزرگ یا کوچک بودن، باید آن ها را در روند دستیابی به هدف خود قرار دهید.


بیشتر بخوانید

  • ساعت طلایی؛ قدرتمندترین فاکتور موفقیت

انتهای پیام/

منبع باشگاه خبرنگاران
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha