پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۳۹۴۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس شورای اسلامی استان زنجان:

شوراها از ضعف آموزش رنج می برند

رئیس شورای اسلامی استان زنجان گفت: شوراها نهادی نوپا و کم تجربه هستند، بنابراین آموزش نیروها می تواند کمک شایانی به توسعه پایدار شهرها و روستاها کنند.

شوراها از ضعف آموزش رنج می برند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، شیما افشار در گفت وگو با اتحاد آنلاین، با تاکید بر اینکه آموزش شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از وظایف شورای عالی استان هاست، عنوان کرد: در همین راستا جلسه ای به منظور بحث و تبادلنظر بین اعضای شوراهای اسلامی استان زنجان و در سه محور بودجه های پیشنهادی سال ۱۴۰۰ شهرداری ها، تعرفه و عوارض سال ۱۴۰۰ و حسابرسی با همکاری دفتر امور شهری و شوراهای استانداری زنجان برگزار شد.

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا از نقاط قوت قانون اساسی است، اضافه کرد: این شوراها نهادی نوپا و کم تجربه هستند؛ بنابراین آموزش نیروهایی که بتوانند در آن فعالیت کنند و آگاه به امور باشند، می تواند کمک شایانی به توسعه پایدار شهرها و روستاها کنند.

افشاری با اشاره به مهم ترین وظایف شورای شهر، اظهار کرد: پس از حدود دو دهه فعالیت، نبود انسجام، برنامه های کوتاهمدت و میانمدت، نبود ساختار اداری مناسب و استاندارد، تغییرات مداوم در سطح هیات رئیسه، نظارت نکردن و همکاری و حمایت جدی نکردن وزارت خانه ها و دستگاه های ذیربط با این مجموعه، مانع ارتقای جایگاه آن شده است.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان، با بیان اینکه با گذشت حدود دو دهه از عمر شوراها هنوز شورای عالی استان ها به عنوان متولی و پدر معنوی شورا، برنامه ای برای این نهاد ندارد، افزود: با برنامه های سلیقه ای و بدون پشتوانه فکری، نمی توان در بلندمدت جایگاه شورا را ارتقا داد.

این مسئول با بیان اینکه در سالجاری حتی شورای عالی استان ها تقویم کاری و آموزشی مناسبی ارائه نداده و یک ریال بابت آموزش شوراها و کارکنان پرداخت نکرده است، تصریح کرد: این در حالی است که آموزش شوراها وظیفه شورای عالی بوده و منابع دیگری برای آن لحاظ نشده است.

وی با تاکید بر اینکه هر چه شوراها آموزش دیده تر باشند، مشکلات کمتری در اداره امور شهرها به وجود خواهد آمد، یادآور شد: با اهتمام به این امر، شوراها به جایگاه واقعی خود که هم انتظار مردم هست و هم در قانون اساسی پیش بینی شده  است، نزدیک و نزدیک تر خواهند شد.

افشاری با تاکید بر اینکه یکی از راه های هدایت شوراها به یک جایگاه مناسب در نظام سیاسی و اجتماعی کشور، هم توجه به امر آموزش قانون و نیز آشنایی بیشتر با شرح وظایف و اختیارات آنان است، متذکر شد: آموزش اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، یکی از وظایف تعریف شده برای شورای عالی استان ها است که امیدواریم در دوره های آتی توجه بیشتر همراه با برنامه ریزی مدون برای این موضوع اتفاق بیافتد.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان اظهار کرد: در فصل بودجه ریزی و تعیین تعرفه عوارض هستیم که در این زمینه نیز کارگاه هم اندیشی یا کلاس آموزشی برگزار می شو.

وی ادامه داد: تدوینکنندگان بودجه باید تلاش کنند، بودجه را بر حسب نیازها و اولویت های هر شهر تدوین کنند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha