پیش خوان روزنامه ها
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کد خبر : ۸۳۹۴۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جرم قاچاق این فیلم به گردن کیست؟

سینما و تئاترتهران- اتحاد آنلاین- روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر درباره ادعای عوامل «دیدن این فیلم جرم است» و نسبت قاچاق آن به نسخه بازبینی فجر، روشنگری کرد. 

جرم قاچاق این فیلم به گردن کیست؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرنگار فرهنگی اتحاد آنلاین، روز گذشته ۲۰ دی ماه اطلاعیه ای از سوی دست اندرکاران فیلم «دیدن این فیلم جرم نیست» منتشر شد و صاحبان اثر مدعی شدند که نسخه قاچاق فیلم همان نسخه بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر است.

اما در همین رابطه روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر، توضیحاتی را برای روشن شدن این مساله منتشر کرد.

در این متن آمده است: متاسفانه صاحبان فیلم دیدن این فیلم جرم نیست فراموش کرده اند که نسخه فیزیکی بازبینی را تحویل دفتر جشنواره جهانی نداده اند و با اعزام نماینده مورد اطمینان خود، نسخه بازبینی را توسط ایشان به دبیرخانه جشنواره جهانی فرستاده و پس از بازبینی در حضور آن نماینده، نسخه را تحویل گرفته اند. از این رو هیچ نمونه ای از فیلم مزبور در دفتر جشنواره موجود نبوده که چنین اتفاقی از این طریق افتاده باشد. 

در چند ماه اخیر، صاحبان فیلم دیدن این فیلم جرم نیست و در پی آن، معدودی از رسانه ها، بدون ارائه مدارک مستدل و حتی کوچکترین پیگیری درخصوص نحوه قاچاق این فیلم، به صرف وجود کپشنی با عنوان بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر در زیر نسخه موجود در فضای مجازی، شبهاتی را درباره جشنواره جهانی مطرح کرده اند. 
بدیهی است حتی به فرض تحویل نسخه به جشنواره، کلیه نسخ بازبینی فیزیکی تحویل شده به دبیرخانه فیلم های ایرانی جشنواره، در صورت عدم مراجعه صاحب اثر برای دریافت نسخه تا تاریخ معین، به روال معمول بین المللی، امحاء می شوند. 

لازم به تاکید است که در سال های اخیر صدها فیلم مهم ایرانی و خارجی به ویژه آثاری که پیش از این در هیچ رویدادی به نمایش درنیامده اند، در اختیار دبیرخانه جشنواره جهانی فیلم فجر قرار گرفته اند و حتی یک مورد مشابه ادعای دست اندرکاران این فیلم، پیش نیامده است. 

به رغم آنکه جشنواره جهانی فیلم فجر، در مقام پایگاهی مطمئن برای دریافت محصولات سینمایی از تمام نقاط جهان، کوچکترین تردیدی ندارد که نسخه فیزیکی فیلم مورد نظر تنها در اختیار صاحبان اثر بوده و به دفتر جشنواره تحویل نشده است، پیگیری ها و مکاتباتی را با پلتفرم های خارجی که فیلم را منتشر کرده اند، آغاز کرده تا نسبت به شناسایی مجرای این عمل غیرقانونی اطمینان حاصل کند. شگفت آن که به نظر می رسد صاحبان اثر تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.

به گزارش اتحاد آنلاین، امیر آقایی، لیندا کیانی، حسین پاکدل، حمیدرضا پگاه، محمود پاک نیت، احسان امانی و مهدی زمین پرداز، بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

دیدن این فیلم جرم نیست یکی از آثار سیاسی دهه ۹۰ سینمای ایران است که پس از نمایش در جشنواره فیلم فجر سی و هفتم با واکنش های گسترده و متفاوتی روبرو شده و سپس به مدت یک سال به محاق توقیف رفت.

این فیلم از چهارشنبه هفته گذشته ۱۷ دی ماه در سینماهای اکران شده است که تقریبا بعد از سه روز نمایش نسخه قاچاق آن در شبکه های مجازی منتشر شد.

دیدن این فیلم جرم نیست به کارگردانی و نویسندگی رضا زهتابچیان و تهیه کنندگی محمدرضا شفاه در مرکز سازمان سینمایی سوره حوزه هنری تولید شده است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: فقط یک فیلم پنج دقیقه ای می خواستم تا بعدا بتونم از زنم و دخترم دفاع کنم، ولی امونم ندادند... صدای آژیراشون داره نزدیک تر می شه... الان مثل مور و ملخ می ریزن اینجا...

منبع ایرنا
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha