پیش خوان روزنامه ها
کد خبر : ۸۲۱۸۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معلمانی که برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده ۹ ساعت در راهند

در شهرستان فریدون شهر استان اصفهان روستایی قرار دارد که مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه دار در ایران با ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا است و معلمان مدرسه این روستا برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه ایران ۹ ساعت زمان؛ ۶ساعت با ماشین و ۳ ساعت پیاده روی می کنند؛ و کل زمستان را در روستا مستقر می شوند.

معلمانی که برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده ۹ ساعت در راهند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش اتحاد آنلاین، شهرستان فریدونشهر که در ۲۰۰ کیلومتری غرب استان اصفهان واقع شده با ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا مرتفع ترین شهر ایران و بام ایران نام دارد. این شهرستان ازنظر جغرافیایی منطقه ای برف گیر بوده روستاهای بسیاری را در برمی گیرد که یکی از آن ها روستای هیران است، این روستا مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه دار ایران بوده و هیچ راه دسترسی عادی به مفهوم واقعی کلمه "جاده" ندارد.

روستای هیران مرز بین سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان است که از هر سه استان راه کوهستانی و صعب العبور دارد. مدرسه این روستا به صورت کانکسی است و دو آموزگار برای ۲۵ دانش آموز در شش پایه تدریس می کنند.

 وزارت آموزش و پرورش درباره این مدرسه اعلام کرد که به دلیل مسیر صعب العبوری که این روستا دارد از طریق فضای مجازی، ارسال درس نامه و محتوای آموزشی برای دانش آموزان سعی کردیم که از همه ظرفیت ها برای استمرار آموزشی آن ها استفاده کنیم. در سفری که به همراه راهبرهای آموزشی به این روستا داشتیم، آزمونی از دانش آموزان گرفته شد تا توانمندی های آن ها را در پایه های مختلف بسنجیم، که نتایج نشان می دهد تمام آن ها آمادگی رفتن به پایه بالاتر رادارند.

بر اساس اطلاعیه منتشره آموزش و پرورش توضیح داده که با توجه به اینکه خانواده های ساکن در این روستا در تابستان به منطقه وَنیجان کوچ می کنند در تابستان نیز معلمین در این منطقه به تدریس مشغول می شوند، در سال جاری به دلیل مساعد بودن آب وهوا کلاس های آن ها با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شد و معلمان حدود ۴۰ روز در این فضا برای دانش آموزان تدریس کردند.

برای رسیدن به این روستا ۶ ساعت با ماشین راه است، ۳ ساعت هم پیاده روی کوهستانی دارد و در قسمتی از مسیر نیز بایستی از اسب و قاطر برای عبور از رودخانه استفاده کرد.

معلمین مدرسه این روستا جوانان ایثارگری هستند که از روستاهای نزدیک هیران به این روستا آمد و وقتی که در پاییز و با شروع کلاس ها به این روستا می آیند تا فروردین ماه نمی توانند ازآنجا خارج شوند چراکه هوا سرد می شود و هیچ مسیری برای عبور و مرور وجود ندارد.

در همین رابطه آموزش و پرورش اعلام کرده ، با همکاری یکی از خیران، مدرسه پیش ساخته شده که مانند یک مدرسه آجر یا بتنی برای این روستا در نظر گرفته شده است. به دلیل اینکه که نمی شود از طریق مسیر جاده ای، سازه این مدرسه را به روستای هیران رساند با همکاری اداره کل نوسازی در حال رایزنی با هوانیروز هستیم تا با بالگرد این سازه را به روستا برسانیم. مایحتاج روستا از قبیل آرد، سوخت و... از طریق بالگردهای کوچک ارسال می شود اما به دلیل اینکه وزن این مدرسه پیش ساخته حدود ۸۰۰کیلوگرم است محاسبات دقیقی برای حمل با بالگرد بایستی انجام شود تا سازه زیر این بالگرد لنگر نیندازد. با توجه به اینکه اهالی روستا حدود ۱۰۰۰ متر از زمین های این روستا را برای احداث مدرسه اهدا کرده اند امیدواریم هر چه سریع تر شاهد برپایی مدرسه از پیش ساخته شده ۲ کلاسه در این روستا باشیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

ثبت نظرات
captcha