پیش خوان روزنامه ها
کد خبر : ۸۰۲۹۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سردار جلالی: باید به دنبال یک الگوی دفاع جامع در کشور باشیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه تهدیدات پیش روی کشور به دلیل تحولات در حوزه های فناوری، الگوی جدیدی به خود گرفته است، گفت: این تغییرات لزوم نیاز به طرح های دفاعی جدیدی را در برابر تهدیدات ضروری می کند.

سردار جلالی: باید به دنبال یک الگوی دفاع جامع در کشور باشیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور و شورای پدافند غیرعامل استان ها، صبح امروز، با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیرو های مسلح، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست که به صورت محدود و با رعایت شیوه نامه های مقابله با کرونا و به صورت ویدیو کنفرانسی برای تمامی شورا های پدافند غیرعامل استان ها برگزار شد، سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن تبریک اعیاد پیش رو و همچنین آغاز ایام نکوداشت پدافند غیرعامل از تعامل خوب و دو سویه وزارت کشور با سازمان پدافند غیرعامل کشور، قدردانی کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه تهدیدات پیش روی کشور به دلیل تحولات در حوزه های فناوری، الگوی جدیدی به خود گرفته است، گفت: این تغییرات لزوم نیاز به طرح های دفاعی جدیدی را در برابر تهدیدات ضروری می کند.

سردار جلالی افزود: به صورت خیلی خلاصه تهدیدات مردم محور شدند و در هر سناریویی از سوی دشمنان مردم و استفاده از اندرکنش آنان در محاسبات دشمن به یک مولفه جدید تبدیل شده است. از این رو باید وقتی به دنبال یک الگوی دفاع جامع در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه در یک الگوی جامع دفاعی هم نیازمند رویکرد نظامی و غیرنظامی برای اداره مردم هستیم، تصریح کرد: اداره مردم در شرایط بحران یک ضرورت است. از سوی دیگر بخشی از لایه های دفاعی در دفاع غیرنظامی و پدافند مردم محور خلاصه می شود که در این زمینه با استفاده از ظرفیت ها و ساختار های وزارت کشور در قالب استانداران و فرمانداران پدافند غیرعامل در استان ها تلاش کردیم ساختار های پدافند غیرعامل را در استان ها متناسب با سطح مأموریت آن ها تنظیم و تقویت کنیم.

سردار جلالی با بیان اینکه استانداران مسئول پدافند غیرعامل در استان ها هستند، افزود: در راستای ساختارسازی از سال ۹۲، در درجه نخست ساختار های پدافند زیستی در استان ها ایجاد شد که خوشبختانه، استان ها اقدامات خوبی انجام دادند و نشانه آن در کارنامه قابل قبول استان ها در حوزه مقابله با کرونا مشهود بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ایجاد قرارگاه های پدافند پرتویی در ۵ استان هسته ای کشور گفت: این قرارگاه ها، به عنوان سازوکاری برای مدیریت مقابله با تهدیدات ناشی از نشت احتمالی مواد پرتویی و پیامد های آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظامات عملیاتی پدافند غیرعامل که به تصویب کمیته دائمی پدافند غیرعامل رسیده است ما نظام پدافند شهری را ارائه کردیم، تصریح کرد: سند پدافند شهری در واقع برنامه دفاع از شهر و الگویی مدرن برای توسعه شهر ها با لحاظ اصول امنیتی و دفاعی است.

سردار جلالی با اشاره به اینکه همچنین الگو و برنامه دفاع از مردم در شرایط تهدید و بحران در قالب نظام عملیاتی پدافند مردم محور تهیه و ابلاغ شده است، گفت: در این طرح، وظایف دستگاه های اجرایی در شرایط تهدید برای حفاظت از مردم و زیرساخت های حیاتی و تامین خدمات بیان شده است.

سردار جلالی، همچنین از تصویب و ابلاغ نظام عملیاتی رزمایش ها و ایجاد، ارتقا و حفظ آمادگی ها در بخش غیرنظامی کشور خبر داد و افزود: این نظام عملیاتی با مطالعه دقیق طراحی و احصا شده که از طریق سلسله مراتب به استان ها ابلاغ شده است.

ادامه دارد...

منبع
ثبت نظرات
captcha