قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۹۸۷۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش ها به تنش ها میان آذربایجان و ارمنستان

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دخالت طرف های خارجی باعث تشدید تنش میان آذربایجان و ارمنستان می شود.

واکنش ها به تنش ها میان آذربایجان و ارمنستان

: وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه طی بیانیه ای به تنش ها میان آذربایجان و ارمنستان واکنش نشان داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «آمریکا از گزارش درگیری گسترده نظامی در خط تماس در منطقه درگیری قره باغ مطلع شده که به تلفات چشمگیری از جمله غیرنظامیان منجر شده است.»

آمریکا در این بیانیه افزایش تنش ها را به شدت محکوم کرده و اعلام کرد که مقامات این کشور با آذربایجان و ارمنستان در ارتباط بوده تا از هرگونه افزایش تنش خودداری شود.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه اعلام کرده است: «آمریکا معتقد است که دخالت طرف های خارجی در این تشدید تنش تنها باعث افزایش تنش های منطقه ای می شود و از طرف های درگیر می خواهیم تا هر چه سریعتر به میز مذاکرات بازگردند.»

نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روز یکشنبه بعد از گذشت چند هفته از آرامش نسبی در مرزهای یکدیگر، وارد دور جدیدی از تنش و درگیری شده اند. دو طرف یکدیگر را به آغازگر درگیری متهم کرده اند.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده اند. وزارت دفاع ارمنستان همچنین اعلام «حالت جنگی» کرده و از تمامی نیروهای خود خواسته است تا در آماده باش کامل قرار گیرند.

در واکنش به این اقدام ایروان، پارلمان آذربایجان نیز در مناطق درگیر حالت جنگی اعلام کرد. در همین حال، یک مقام محلی ارمنی در منطقه «قره باغ» به ترتیب از کشته و زخمی شدن، ۱۶ و ۱۰۰ از نیروهای خود در درگیر با نیروهای آذربایجان خبر داد.

وزارت دفاع آذربایجان از آزادسازی چند «روستا و منطقه» در قره باغ کوهستانی خبر داده است با این حال ارمنستان، این خبر را تکذیب کرده است.

 

دبیر کل سازمان ملل هم خواستار توقف نبرد بین آذربایجان و ارمنستان شد

دبیرکل سازمان ملل متحد با محکوم کردن کشتار غیر نظامیان در نبرد بین آذربایجان و ارمنستان، خواستار توقف فوری درگیری بین این دو کشور شد.

دبیر کل سازمان ملل متحد یکشنبه شب به وقت تهران نسبت به شروع مجدد درگیری بین آذربایجان و ارمنستان واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنانی خواستار خاتمه فوری نبرد بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی شد. گوترش با محکوم کردن کشته شدن غیر نظامیان در این درگیری، از گفت وگوی تلفنی خود با سران دو کشور در آینده نزدیک خبر داده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین خواستار بازگشت سریع و بدون قید و شرط دو کشور به میز مذاکره شده است.گوترش با تاکید بر اهمیت گروه «مینسک» از روسیه، فرانسه و آمریکا خواسته با مذاکره با طرفین درگیر هر چه زودتر به این درگیری خاتمه بخشند.

برخی از سران کشورهای جهان از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و مقامات ارشد اروپایی همچون «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار خاتمه سریع درگیری بین این دو کشور همسایه و شروع گفت وگوهای بدون پیش شرط شدند.

نخستین درگیری مجدد بین این دو کشور بامداد یکشنبه (ششم مهر) آغاز شد و هر دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری ها متهم می کنند و مدعی برتری بر طرف مقابل هستند. باکو از انجام اقدامات تلافی جویانه خبر داده و گفته واحدهای پیشرفته ارتش آذربایجان در حال به کار بستن اقدامات تلافی جویانه برای سرکوب تحرکات نیروهای ارمنی هستند تا از امنیت جمعیت غیرنظامی که نزدیک خط مقابله نظامی زندگی می کنند، اطمینان یابند. وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام کرده که نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده اند.

وزارت دفاع ارمنستان همچنین اعلام «حالت جنگی» کرده و از تمامی نیروهای خود خواسته تا در آماده باش کامل قرار گیرند. مجلس جمهوری آذربایجان نیز عصر یکشنبه در پی درگیری های مرزی با ارمنستان، در برخی شهرها «حالت جنگی» اعلام کرد.

دو روز پیش از آغاز درگیری ها، سفارت آمریکا در باکو و ایروان از شهروندان آمریکایی خواسته بود وارد منطقه مورد مناقشه نشوند.

ادعای رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره باغ؛ پشتیبانی اف-16 های ترکیه از آذربایجان

رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره باغ مدعی مشارکت جنگنده های «اف -16» نیروی هوایی ترکیه در حمایت از آذربایجان در نبرد با ارمنستان شد.

رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره باغ مدعی مشارکت جنگنده های ترکیه در حمایت از آذربایجان در نبرد با ارتش ارمنستان شد.

«آرائیک هاراطونیان» رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره باغ یکشنبه شب ادعا کرد که جنگنده های «اف-16» ارتش ترکیه در نبرد بین ارمنستان و آذربایجان مشارکت دارند. وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه در بیانیه ای بار دیگر حمایت خود را از جمهوری آذربایجان اعلام و تاکید کرد که کمک ها و حمایت های لازم را در اختیار آذربایجان قرار خواهد داد.

نخست وزیر ارمنستان نیز روز یکشنبه از جامعه بین المللی خواست تا اطمینان حاصل شود که ترکیه ازهرگونه دخالت احتمالی بابت درگیری در منطقه قره باغ کوهستانی خودداری می کند.

اولین درگیری ها بین این دو کشور همسایه از بامداد یکشنبه (ششم مهر) آغاز شد و هر دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری ها متهم می کنند. باکو از انجام اقدامات تلافی جویانه خبر داده و گفته واحدهای پیشرفته ارتش آذربایجان در حال به کار بستن اقدامات تلافی جویانه برای سرکوب تحرکات نیروهای ارمنی هستند تا از امنیت جمعیت غیرنظامی که نزدیک خط مقابله نظامی زندگی می کنند، اطمینان یابند.

وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام کرده که نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده اند. وزارت دفاع ارمنستان همچنین اعلام «حالت جنگی» کرده و از تمامی نیروهای خود خواسته است تا در آماده باش کامل قرار گیرند. پارلمان جمهوری آذربایجان نیز عصر یکشنبه در پی درگیری های مرزی با ارمنستان، در برخی شهرها و مناطق «حالت جنگی» اعلام کرد.

دو روز پیش از آغاز درگیری ها، سفارت آمریکا در باکو و ایروان از شهروندان آمریکایی خواسته بود وارد منطقه مورد مناقشه نشوند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha