قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۹۸۱۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ذوالنوری: اگر اروپا با تصمیم آمریکا مخالفت نمی کرد، ایران در برجام نمی ماند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که مخالفت اروپا با نظر آمریکا، کمترین قدم اروپاست چراکه اگر این کار را نکند فردا ما در برجام نخواهیم بود.اگر اروپا باید ۱۰۰ قدم برمی داشت، اکنون تنها یک قدم برداشته است.

ذوالنوری: اگر اروپا با تصمیم آمریکا مخالفت نمی کرد، ایران در برجام نمی ماند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: روز پنجشنبه 30 مردادماه وزارت خارجه آمریکا با ارسال نامه ای رسمی به اطلاع شورای امنیت رساند که قصد دارد «مکانیسم ماشه» را درباره پرونده هسته ای ایران و برجام فعال کند.

مکانیسم ماشه چگونه تعبیه شده است؟

در جریان مذاکرات وین، دولت آمریکا موفق شد بندی را در توافق نهایی بگنجاند که امکان بازگرداندن تمامی تحریم ها در صورت تخطی ایران از اجرای تعهدات برجامی را فراهم می کرد. این بند اجازه می دهد که تمامی تحریم ها به صورت خودکار بازگردند، بدون آنکه اعضای شورای امنیت در این خصوص از حق وتو برخوردار باشند.

در آن زمان آمریکا بیم آن را داشت که روسیه یا چین ممکن است قصد وتوی بازگشت مجدد تحریم ها را داشته باشند.

مکانیسم ماشه چه تحریم هایی را بازمی گرداند؟

با این مکانیسم تمامی قطعنامه های تحریم شورای امنیت علیه ایران که از سال 2006 وضع شده و با برجام معلق شده بودند، بازمی گردند.

در نتیجه این قطعنامه ها تمامی فعالیت های مرتبط با صنعت هسته ای ایران، شامل برنامه های تحقیق و توسعه، باید متوقف شوند. انتقال یا صادرات هرگونه اقلام مرتبط با سلاح هسته ای به ایران ممنوع خواهد شد، افراد و نهادهای درگیر در برنامه موشکی و هسته ای ایران در فهرست تحریم قرار خواهند گرفت و تحریم تسلیحاتی ایران از نو برقرار خواهد شد.

این قطعنامه ها همچنین از کشورهای جهان می خواهند کشتی های باری از ایران یا به مقصد ایران را بازرسی کنند و محموله های غیرقانونی را ضبط کنند.

مکانیسم ماشه چگونه فعال می شود؟

آمریکا برای ورود به فاز فعال سازی بند اسنپ بک در مرحله نخست، اخطار و گزارش هشدار آمیز (notification) خود در مورد عدم اجرای قابل توجه تعهدات برجامی از سوی ایران را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد. اعضای شورای امنیت از زمان دریافت این گزارش 10 روز فرصت خواهند داشت در مورد رای به پیش نویس یک قطعنامه تصمیم گیری کنند.

با پایان مهلت 10 روزه در صورت عدم تفاهم اعضا در ارتباط با رای گیری در مورد پیش نویس قطعنامه تنظیم شده بر اساس نوتیفیکیشن آمریکا،  رییس دوره ای شورای امنیت (که اکنون اندونزی است)  موظف به ارائه یک پیش نویس قطعنامه جهت رای گیری در فرصتی 30 روزه است.  در صورت عدم موفقیت در زمینه رای به قطعنامه پیشنهادی در پایان سی امین روز از زمان دریافت نوتیفیکیشن آمریکا به شورای امنیت، تمام قطعنامه های تحریمی قبل از قطعنامه٢٢٣١  دوباره بازخواهد گشت.

بر اساس بند ١٢قطعنامه٢٢٣١در صورت عدم موفقیت در زمینه رای به قطعنامه پیشنهادی در اجرای  بندهای ٧و١١قطعنامه در شامگاه سی امین روز به وقت گرینویچ از زمان دریافت نوتیفیکیشن آمریکا به شورای امنیت، تمام قطعنامه های تحریمی قبل از قطعنامه٢٢٣١دوباره بازخواهد گشت.

با این حال سایر قدرت های جهانی برخلاف آمریکا معتقدند قطعنامه شورای امنیت سند مستقلی از برجام نیست بلکه مکمل آن است و کشوری که از یکی از این دو سند خارج شده است نمی تواند از سند مکمل علیه سند دیگر استفاده کند.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی است که درباره آینده روابط بین الملل پس از اقدام امریکایی ها برای فعال سازی مکانیزم ماشه و ازسرگیری تحریم های سازمان ملل علیه ایران، علی رغم همراهی نکردن دیگر اعضای برجام و نیز برنامه ایران برای مقابله با اقدامات آمریکا گفت وگو کردیم

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

تسنیم:  امریکا اعلام کرده که مکانیسم ماشه را عملاً به انجام رسانده و حالا تحریم های قطعنامه ای شورای امنیت سر جای خود خواهد بود ولی اروپا و دیگران با آن مخالفت کرده اند؛ فکر می کنید در ادامه و در واقعیت امر چه اتفاقی خواهد افتاد و مناسبات بین المللی به چه سمت می رود؟

* ذوالنوری: مکانیسم ماشه سازوکاری است که در برجام دیده شده و این سازوکار میتواند توسط یکی از اعضای 5+1 فعال شود اما نکته مهم اینجاست که آمریکا دیگر عضو این گروه نیست و از برجام خارج شده است. 

مرجع پذیرش که شورای امنیت سازمان ملل است، هم اعلام کرده که کار آمریکا مبنای حقوقی و قانونی ندارد. همچنین اتحادیه اروپا و تروییکای اروپا نیز اعلام کردند که این اقدام امریکا خلاف قانون است لذا اروپا و اعضای 1+4 (دیگر اعضای برجام) اعلام کردند که با آمریکا همراهی نمی کنند.

از طرفی در رای گیری شورای امنیت سازمان ملل برای اقدام مقدماتی امریکا که بحث لغو تحریم های تسلیحاتی ایران بود، تنها نظر امریکا و دومینیکن مثبت بود و بقیه اعضا نظر مثبت ندادند. بنابراین از مجموع شرایط درمی یابیم که این اقدام امریکا خلاف قوانین بین المللی و یک اقدام قلدرانهِ یک جانبهِ فردی است.

اگر بخواهد امریکا روی این موضوع بایستد از نظر قانونی جایگاهی ندارد. پس اگر امریکا اعلام کرده که مکانیزم ماشه فعال شده غیرواقعی گفته و غلط کرده است.

امریکا می خواهد با زورگویی علیه ملت و منافع کشورمان اقدام کند؛ در گذشته هم همینطور بوده و اکنون نیز همین است و اگر زورش برسد در آینده نیز همین مسیر را می رود چون خوی استبدادی این کشور چنین چیزی را ایجاب می کند.

 
منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha