قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۹۶۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

راز محبوبیت آیت الله طالقانی

محمدمهدی عبدخدایی دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام در گفتگو با تسنیم به واکاوی نقش آیت الله طالقانی در مبارزات انقلاب اسلامی، تعامل و حمایت او از گروه ها و احزاب سیاسی از جمله فدائیان اسلام و راز ماندگاری شخصیت طالقانی پرداخت.

راز محبوبیت آیت الله طالقانی
 
خبرگزاری تسنیم: آیت الله سید محمود طالقانی اگرچه کمتر از یک سال بعد از پیروزی انقلاب زنده ماند، اما در همان بازه ۷ ماهه حیات خود مسئولیت های مهمی را اتخاذ کرد که نشان از اعتماد بالای مردم و رهبری انقلاب به او داشت. امامت جمعه تهران، نمایندگی مردم در مجلس خبرگان قانون اساسی، ریاست شورای انقلاب و ریاست هیئت حسن نیت در سفر به کردستان از جمله مسئولیت های خطیر ابوذر انقلاب بود.

آنچه در شناخت شخصیت مرحوم طالقانی مهم است راز محبوبیت وی بعد از چند دهه از ارتحال اوست. برای شناخت بیشتر مرحوم طالقانی به سراغ محمدمهدی عبدخدایی دبیرکل فعلی جمعیت فدائیان اسلام رفتیم. وی از ده سالگی با شهید نواب صفوی آشنا می شود و بعد از چندی به حلقه اصلی فدائیان می پیوندد.

او به همراه شهیدان نواب صفوی، واحدی، خلیل طهماسبی در سال ۳۴ در خانه آیت الله طالقانی به دلیل مخالفت شان با پیمان سنتو مخفی می شوند و بعد از آن هم در دوران مبارزات با مرحوم طالقانی در ارتباط بوده است.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ** آیت الله طالقانی نظریه پرداز، جریان ساز و اجرایی بود

عبدخدایی درباره راز ماندگاری شخصیت آیت الله طالقانی و اینکه بعد از گذشت 41 سال از رحلت وی، همچنان شخصیتی وجیه در بین مردم دارد، اظهار داشت: شخصیت آیت الله طالقانی یک شخصیت ساده و محبوب و در عین حال پیچیده است. مرحوم آسید محمود طالقانی از منظر من یک علامه بود. سه مسئله در شناخت وی موثر است: یک مسئله اینکه آن مرحوم نظریه پرداز بود. دوم اینکه جریان ساز بود و مسئله سوم این است که اهل اجرا و عمل بود. ما در دنیا دانشمندان زیادی داریم همچون ژان ژاک روسو، ولتر، مارکس و... . از سوی دیگر شخصیت های بزرگی نیز در میان پیامبران داریم. 5 پیغمبر اولوالعزم داریم. چرا اینها اولوالعزم شدند؟ برای آنکه هرکدام مکتب و نظریه خاص خود را از سوی خدا ارائه دادند و تحولی در جامعه بشری به وجود آوردند که آثار آن تحولات هنوز وجود دارد.

وی افزود: قبل از آنکه روسو کتاب قرارداد اجتماعی را بنویسد، در اروپا انقلابی رخ نداده بود و بعد از نظریه روسو، فرانسه دچار انقلاب شد و این انقلاب اروپا و جهان را تحت تاثیر قرار داد. در انقلاب اسلامی هم چند شخصیت بودند که نظریه پردازی کردند. یکی از آن ها امام خمینی بود که پرونده انقلاب های کمونیستی را بست. کمونیست ها معتقد بودند انقلاب ها ناشی از تکامل ابزار تولید است اما امام، انقلابی به وجود آورد که برخلاف نظریه مارکس بود. آیت الله طالقانی نیز از جمله شخصیت هایی بود که به این نظریه پردازی کمک کرد. خودش هم البته دارای نظریه بود. ایشان اولین کسی بود که "اسلام و مالکیت" را نوشت و در این زمینه ابراز نظر کرد. اگر شما الان این کتاب را بخوانید، می بینید اسلام و مالکیت محتویات نظرات علامه طباطبایی یا شهید مطهری را ندارد، اما اینکه در آن زمان چنین کتابی نوشته شود و نظریه مارکسیسم را نقد کند، مهم است. 

 
منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha