قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۹۰۵۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سبک زندگی| همیشه به گفت وگو/ سر سفره غذا از چه حرف بزنیم؟

سفره و نشستن و جمع شدن دور آن برای ما ایرانی ها و مسلمان ها حرمت خاصی دارد. اما اغلب ما نمی دانیم وقتی با خانواده خود دور سفره غذا جمع می شویم از چه موضوعاتی باید حرف بزنیم و طرح چه موضوعاتی را باید دور سفره خانوادگی ممنوع کنیم.

سبک زندگی| همیشه به گفت وگو/ سر سفره غذا از چه حرف بزنیم؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، گروه خانواده؛ سبک زندگی: جمع شدن تک تک اعضای خانواده دور سفره روی زمین؛ یکی از لذت بخش ترین فرصت های کنار هم بودن است. زمانی که افراد خانواده آرامش را کنار هم تجربه می کنند. از  طرفی از قدیم بزرگترهای ما به ما می گفتند: سر سفره و موقع غذا خوردن حرف نزنید، البته راست می گفتند؛ اما مگر می شود در چنین فرصت طلایی که همه اعضای خانواده اغلب زمان خود را در خانه به سر می برند و لااقل برای صرف غذا دور هم جمع هستند، با هم صحبت نکنیم؟ اما اینکه چه بگوییم و از چه موضوعاتی حرف نزنیم خود یک مهارت و هنر است که فراگیری این مهارت می تواند موجب نشاط و آرامش اعضای خانواده باشد.

ضمن اینکه اساسا زمان و مکان غذا خوردن جزو استراتژیک ترین زمان ها و مکان ها در زندگانی ما هستند. بنابراین نباید به سادگی از کنار استفاده ها و سوءاستفاده های احتمالی از این دو عنصر گذشت.

باری، حالا که برای موضوع حرف زدن سر سفره غذای خانوادگی برنامه دارید بهتر است در مورد آنچه باید سر سفره بگویید و آنچه بهتر است نگویید، نکاتی را برای تان ذکر می کنیم:  

 


۱) اخبار کرونایی را سر سفره نگذارید!

موقع صرف غذا نباید حرف زد؛ این یک قانون کلی است. اگر می خواهید این قانون را نقض کنید، لااقل چیزی بگویید که ارزشش را داشته باشد. واقعا سر سفره، وقت اعلام آخرین آمار مربوط به مبتلایان به کرونا و قربانیان این ویروس وحشی است؟ حرف خوشایندتری ندارید بزنید که اشتهای بقیه را کور نکند؟

انصافا فکر می کنید اینکه دخترعمه نوه خاله همسایه محله قدیمی تان بعد از ۹۲ سال زندگی سراسر شادی و عزت بر اثر ابتلا به کرونا یا غیر از آن، دار فانی را بدرود گفته، در حوصله سفره خانوادگی می گنجد؟

اجازه بدهید یک گزاره همیشه مهم را همین جا برای تان بگوییم؛ «شما خبرگزاری نیستید و رسالت تان ایجاب نمی کند که هر خبر خوب و بدی را به اطلاع دیگران برسانید!». بنابراین سعی کنید اولین نفری نباشید که اخبار بد را به بقیه می دهید!

 

۲) صرف غذا و شنیدن اخبار در یک زمان نگنجد

ما مردمان ایران زمین تقریبا همگی (Multi task) مولتی تسک هستیم؛ یعنی این قابلیت را داریم که چند کار را به طور هم زمان انجام بدهیم. هرچند اصراری نیست و همیشه هم لزومی ندارد چنین کنیم؛ ولی بالاخره کاری است که از دست مان برمی آید. مثلا وقتی داریم لیست خرید به همسرمان می دهیم، هم زمان تکالیف بچه ها را هم چک می کنیم. یا وقتی در حال سرخ کردن کتلت هستیم، ایرادهای کاردستی فرزندمان را هم به او می گوییم. از همه مهم تر، به محض پهن کردن سفره، تلویزیون را هم روشن می کنیم تا اخبار را ببینیم! ولی این یک مورد را قلم بگیرید؛ هنگام صرف غذا، به اخبار گوش نکنید. زمان صرف غذا را طوری تنظیم کنید که به پخش اخبار برنخورد. اگر هم برخورد، غم تان نباشد! این همه شبکه ی دیگر و برنامه های جذاب برای اینکه «در خانه بمانیم»! بقیه را ببینید و بشنوید.

 

۳) جای خاطرات بد وسط سفره نیست

خوب است نکاتی را رعایت کنید تا حرف زدن سر سفره که ضرورتی هم ندارد، دست کم به ضررتان تمام نشود. مثلا بهتر است که خاطرات بد گذشته را با همسر و فرزندان تان مرور نکنید. چه کاری است اصلا؟! نقض قانون حرف نزدن سر سفره تنها برای مرور اندوه گذشته و خاطره ای ملال آور که از سر گذشته؟ چرا واقعا؟

به نظر می رسد یادآوری خاطرات تلخ، وقتی حرف های جذاب تری برای گفتن هست، دلیلی جز خودآزاری یا دیگرآزاری ندارد. درس های عبرت گرفته شده را هم می توان بدون اشاره مستقیم به خاطرات تلخ، یادآوری کرد. اما مثلا در زمین خوردن همسرتان روی برف های یخ زده چه درسی نهفته است که یادآوری اش نکته ای را به جمع بیاموزد؟ البته نکته ظریفی هم اینجا وجود دارد؛ شاید این زمین خوردن دردناک نبوده و هر دوی شما را خندانده باشد. در این صورت یادآوری اش به قصد رقم زدن لحظات شاد و مفرح، ایرادی ندارد. به هر حال رعایت این قانون که «به هم نخندیم، با هم بخندیم» در همه جای زندگی لازم است، خصوصا در خانواده.

در حضور فرزندان تان خاطراتی را از همسرتان و خانواده او تعریف نکنید که باعث ایجاد حس منفی و دلخوری در همسر یا فرزندان شود. با مرور گذشته، همدیگر را تخریب نکنید، بلکه بکوشید تا دل ها را به هم نزدیک کنید.

 

۴) تمرین کنید حرف های آرامش بخش بزنید

بچه ها از بدگویی در مورد کسانی که دوست شان دارند به شدت می رنجند و در ناخودآگاه شان نسبت به گوینده حس بدی پیدا می کنند. پس قبل از اینکه کسی را در نظر بچه ها ضایع کنید، شخصیت خودتان را از بین می برید. ضمن اینکه اصلا لزومی ندارد آنها را درگیر کدورت های بزرگترها و ناملایمات حاکم بین آنها کنید. بگذارید زندگی شان را بکنند، به وقتش خودشان از همه چیز سر در می آورند و حق و ناحق را تشخیص می دهند.

اگر قرار است سر سفره با هم گفت وگو کنید، حرف های خوب و آرامش بخش بزنید؛ حرف هایی که به خودتان و اعضای خانواده تان آرامش بدهد. از نقاط قوت همسرتان برای بچه ها بگویید؛ از دستپختش و زحماتی که برای تأمین زندگی می کشد، تمجید کنید؛ برایشان تعریف کنید که در دورانی که نیاز به همدلی و قناعت داشته اید، همسرتان چطور با از خود گذشتگی و مدیریت بحران، زندگی را حفظ کرده تا از کنترل خارج نشود؛ از وفاداری و علاقه ای که نسبت به همدیگر دارید برای فرزندان تان بگویید. بچه ها از دیدن رابطه خوب والدین شان احساس امنیت و آرامش می کنند و نیز برای ورود به یک زندگی مشترک سالم و سعادتمندانه آماده می شوند.

 

۵) غذا خوردن را کش بدهید

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «نشستن بر سر سفره را طولانی کنید، چرا که از عمرتان به شمار نمی آید.» چه امتیازی از این خوشایندتر که دور هم بنشینید، از غذا خوردن لذت ببرید و ضمنا این دقایق خوش، از چوب خط عمرتان هم حساب نشود؟

می توانید برنامه بریزید که در طول مدت غذا خوردن، حرف نزنید؛ در عوض بعد از صرف غذا، همچنان دور سفره بمانید و با هم گپ بزنید. مهم کش آمدن زمان همنشینی تان با خانواده است؛ که هر چه طولانی تر، بهتر و خاطره انگیزتر! (البته فراموش نکنید که با سرعت غذا خوردن مکروه است)

در بسیاری از فیلم ها می بینیم که اعضای خانواده زمان صرف غذا را برای گفت وگو درباره مسائل مهم، حل منازعات خانوادگی و رسیدگی به چالش های خانمان برانداز زندگی انتخاب می کنند؛ یعنی غلط ترین انتخاب ممکن برای درست ترین تصمیم ممکن! گفت وگو بهترین راه است، اما سر سفره بدترین جا و مکان برای این کار.

غذایتان را در آرامش نوش جان کنید تا به کام خودتان و دیگران زهر نشود، بعد هرچقدر خواستید برای حل سوءتفاهم ها و مشکلات زندگی تان زمان بگذارید و با هم گفت وگو کنید.

 

 

6) با احتیاط سخن بگویید!

اگر صحبت هایتان آنقدر اشتهابرانگیز و جذاب است که حتی چند دقیقه هم نمی توانید گفتن شان را به تعویق بیندازید تا غذایتان تمام شود، لااقل با دهان پر صحبت نکنید. حرف زدن با دهان پر، از ادب دور است. ضمن اینکه ممکن است دیگران هم به دلیل نامفهوم بودن کلماتی که سعی می کنید به زبان بیاورید یا خرده های غذا که از دهان تان به بیرون می جهد، ناراحت شوند.

طبیعی است که دیدن محتویات داخل دهان شما هنگام غذا خوردن برای دیگران جذابیتی نداشته باشد و اشتهای شان را هم کور کند. پس برای حرف زدن، چند لحظه صبر کنید و بعد از فرو بردن لقمه، کلام تان را آغاز کنید!

 

*مینا فرقانی؛ کارشناس سبک زندگی

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha