قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۹۰۵۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خرید تضمینی گندم در کردستان از مرز ۵۰۰ هزار تُن گذشت

استان ها کردستان سنندج نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: از ابتدای فصل خرید گندم (یکم تیرماه) تاکنون ۵۰۵ هزار و ۶۹۶ تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در این استان به صورت تضمینی…

خرید تضمینی گندم در کردستان از مرز ۵۰۰ هزار تُن گذشت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، جمال صالحی روز شنبه اظهار داشت: بیشترین میزان گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان شهرستان های بیجار به میزان ۱۴۳ هزار و ۷۸۰ تُن، قروه ۱۰۷ هزار و ۴۵۵ تُن و دهگلان ۹۳ هزار و ۲۸۶ تُن خریداری شده است.

وی اضافه کرد: میزان خرید تضمینی گندم در شهرستان سقز هم ۷۸ هزار و ۱۹۱ تُن، دیواندره ۴۰ هزار و ۴۷۹ تُن، کامیاران ۳۴ هزار و ۳۹۳ تُن و سنندج هم پنج هزار و ۹۰۰ تُن است و کمترین میزان خرید گندم هم مربوط به شهرستان های بانه با یک هزار و ۱۱۸ تُن، مریوان ۷۲۴ تُن و سروآباد ۳۷۰ تُن است.

صالحی با اشاره به اینکه تا ۲۲ تیرماه امسال با گندمکاران استان تسویه حساب انجام شده است، افزود: تاکنون ۲ هزار و ۱۲۵ میلیارد و ۴۲۹ میلیون و ۱۸۰ هزار ریال بابت بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران استان که محصول خود را تحویل مراکز خرید داده اند، واریز شده است.

وی آهنگ روزانه خرید گندم در استان را ۲۰ هزار تُن اعلام کرد و یادآور شد: ۹۴ هزار تُن گندم مازاد بر نیاز استان نیز در این مدت به ۹ استان کشور از جمله تهران، اصفهان، البرز، قم و چهارمحال بختیاری حمل شده است.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به دو میلیون تن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha