قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۵۵۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چالش دارویی بیماران CF و پاسخ سازمان غذا و دارو

چندی پیش به دنبال آنچه که انجمن CF، عوارض داروی "کرئوفورت" و سازمان غذا و دارو عدم تولید داروی داخلی در زمان مقرر می خواندند، نگرانی این بیماران نسبت به عدم واردات داروی کرئون شکل گرفت، موضوعی که سرانجام با وجود اینکه سازمان غذا و دارو معتقد است عوارض داروی داخلی به تایید انجمن های علمی نرسیده است، اما منجر به صدور مجدد مجور واردات دارو از سوی این سازمان شد.

چالش  دارویی بیماران CF و پاسخ سازمان غذا و دارو
در همین راستا دکتر کیانوش جهانپور_سخنگوی سازمان غذا و دارو ، درباره بروز عوارض دارویی، گفت: داروهای ایرانی و خارجی بویژه داروهای بیماران مزمن ممکن است برای برخی بیماران منطبق نباشد، به عنوان مثال ممکن است برای برخی داروی ایرانی و برای برخی دیگر داروی خارجی سازگای بهتری داشته باشد.

وی افزود: در مواردی که تولید داروی داخلی در کشور وجود داشته باشد اما برخی بیماران تحمل مصرف داروی تولید شده داخلی را نداشته باشند و به علت تفاوت های اندکی در فرمولاسیون دچار مشکلاتی شده باشند و این موضوع مستندا از طریق انجمن های علمی به اثبات رسیده باشد، ممکن است برای آن بخش دارویی که فرمولاسیون سازگارتری برایشان داشته باشد، وارد شود. در این خصوص منعی وجود ندارد و همواره مورد تاکید وزیر محترم بهداشت برای بیماران خاص، صعب و العلاج، کودکان و ... بوده است تا جایی که مشاهده می کنید زمانی که حتی تولید مکفی دارو در کشور وجود داشته باشد اما مقادیری واردات هم صورت می گیرد تا پوشش دهنده این بخش از نیاز برخی بیماران باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه این موضوع مستلزم اظهار نظر مستند انجمن های علمی است، ادامه داد: با اظهار نظرهای پراکنده نمی توان در این مورد تصمیم گیری کرد و وجود عوارض در داروهای داخلی باید به تایید انجمن های علمی رسیده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد تامین داروی بیماران CF، تصریح کرد: بر اساس سفارشی که برای یک نوع داروی خاص این بیماران انجام شده است، باتوجه به تمام مشکلاتی که در زمینه حمل و نقل به علت شیوع کرونا در تمام دنیا اتفاق افتاده است و با وجود تمام محدودیت های پروازی، از دو هفته آینده داروی مورد نیاز آنها وارد بازار خواهد شد.

وی درباره چرایی واردات این دارو، بیان کرد: بخش تولید داخل تعهد نموده بود دارو به میزان خاصی تولید شود و به دنبال آن سهم واردات کاهش یافته بود، اما متاسفانه تولید داخل نتوانست تعهد خود را انجام دهد و با توجه به این که ظاهرا تاخیری در تخصیص ارز مورد نیاز مواد اولیه داشتند، در زمان مقرر نتوانستند تولید لازم را داشته باشند، لذا با درخواست انجمن بیماران CF مجددا سهم واردات این دارو انجام شد که به دنبال آن ثبت سفارش دارو صورت گرفت و تا دو هفته دیگر وارد بازار خواهد شد و تا مدت ها ذخیره مورد نیاز دارویی این بیماران را تامین خواهد کرد.

جهانپور با تاکید بر اینکه مادامی که دارو تولید داخل داشته باشد معیار شرکت های بیمه، قیمت داروی داخلی است، اظهار کرد: اما قاعدتا با توجه به اینکه اکنون تولیدکننده داخل نتوانسته است تعهدات خود را در زمان مقرر انجام دهد، قاعدتا ارز دولتی اختصاص یافته برای واردات این دارو و در این زمینه شرکت های بیمه حمایت مورد نظر را از بیماران خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه اصل بر تولید داخلی است مگر آنکه خلافش ثابت شود، گفت: قاعده ی عام، حمایت از تولید داخلی است.

همچنین دکتر حمیدرضا ادراکی_ مدیرعامل بنیاد بیماری های نا، با اشاره به اینکه بیماری CF تا سال ۱۳۹۶ زیر مجموعه بنیاد بیماری های نادر بود اما از آن سال به بعد به دلیل افزایش موارد مبتلا از زیرمجموعه بنیاد بیماری های نادر خارج شد، گفت: در این بیماری ضایعات مخاطی در برخی از ارگان های بدن باعث تغییراتی می شود که سبب افزایش ترشحات مخاطی می شوند. بعضی ارگان ها مانند ریه ، لوزالعمده و غدد بزاقی به دلیل ترشحات مخاطی منجربه نوعی چسبندگی و تغییراتی که نهایتا منجر به وجود کیست شود و در نهایت سبب بروز بیماری CF می شود. در صورتی که بیماری در حد تشکیل کیست باشد شاید خیلی موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد اما مشکل از جایی شروع می شود که این تغییرات به سمت فیبروز شدن پیش برود. فیبروز تغییرات غیرقابل بازگشتی در برخی مخاط بدن مانند ریه، غدد بزاقی، لوزالمعده است که به تدریج ترشحات کیست ها به حدی زیاد می شود که به حالت سفتی و سنگی خواهد رسید. در این مرحله دیگر تغییرات غیرقابل بازگشت است و تمام تلاش ما برای بیماری CF این است که بیمار به آن مرحله نرسد. با داروهایی که برای این بیماران تجویز می کنیم روند فیبروز شدن را به تاخیر می اندازیم و سعی می کنیم بیماری در مراحل اولیه بماند.

 

ادراکی درباره چگونگی بروز این بیماری، اظهار کرد: این بیماری معمولا از انتقال ژن های معیوب پدر و مادر به کودک می رسد. در ابتدا ریه سپس پانکراس، کبد و روده درگیر این بیماری می شوند. ترشحات به حدی زیاد می شود که ممکن است باعث ایجاد سفتی در اعضایی شود که ترشحات در آن اتفاق می افتد. شایع ترین علائم در بیماران CF درگیری سیستم تنفسی است که معمولا با سرفه همراه با خلط و عفونت ریه آغاز می شود و گاهی سینوزیت هم همراه آن است. در صورتی که بیماری پیشرفت کند، به تدریج لوزالمعده و کبد نیز درگیر می شوند و دل دردهای عود کننده ای اتفاق می افتد که گاهی باعث می شود بیمار کاهش وزن و اسهال چرب را نیز تجربه کند.

وی با بیان اینکه بیماری در اوایل کودکی شناخته می شود، اظهار کرد: مهم ترین تست در این کودکان تست عرق است؛ میزان سدیم و کلر در عرق نشان می دهد به این بیماری مبتلا هستند یا خیر؛ گاهی اوقات مادر در ابتدای تولد متوجه می شود هنگامی که کودک خود را می بوسد، پوست شیرخوار شور است؛ مفهوم این موضوع این است که تعریق کودک مقدار زیادی سدیم و کلر دارد که مهم ترین تشخیص این معضل، بیماری CF است. البته با روش های پیشرفته سی تی اسکن می توان ریه و لوزالمعده را برای شناسایی بیماری بررسی کرد. مشکل اینجاست که اگر بیماری درمان نشود، عفونت های باکتریایی به ریه اضافه می شود و به استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت نیاز دارند. این بیماران باید داروهای مختلفی مصرف کنند و اگر بیماری ریوی پیشرفت بیشتری داشت ممکن است نیاز به فیزیوتراپی ریه و اکسیژن برای خارج کردن ترشحات داشته باشند. هرچه بیماری زودتر شناسایی شود بهتر است.

مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر ادامه داد: دریافت رژیم پرکالری و پر پروتئین به این بیماران توصیه می شود تا مقاومت بدن را در مقابل عفونت افزایش دهد. در ماه های گرم سال باید نگران بروز اسهال در این بیماران باشیم؛ چراکه آب بدن با ترشح مخاط از دست می رود.

وی افزود: اگر چنانچه در خانواده ای بیماری CF مشاهده شد باید ژن پدید آورنده آن شناسایی شود و با آموزش به خانواده کاری کنیم بیش از این منجر به بروز مشکل برای خانواده نشود. در صورتی که خانواده ی دارای کودک CF تمایل مجدد به فرزندآوری داشته باشند باید تحت نظر متخصص ژنتیک باشند. غربالگری جنین برای این بیماری ارزشی ندارد؛ چون CF بیماری نیست که در ابتدای دوران جنینی یا حتی ابتدای شیرخوارگی مشخص شود.

وی با بیان اینکه بیماری پیشرفت می کند، تصریح کرد: این جهش ژنتکی که سبب بروز CF می شود در دوران قبل از بارداری یا حین آن قابل تشخیص نیست. CF هنوز درمان قطعی ندارد و سعی می کنیم با روش های نگه دارنده و داروهای پیشگیری کننده از عفونت، باز کردن ریه و... تا حدودی وضعیت بیمار را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه در فامیل، یک نفر به CF مبتلا بود باید پس از آن بررسی های بیشتری انجام شود چون ممکن است فردی بیمار نباشد اما ناقل این ژن باشد. هرگاه دو فرد ناقل ولی سالم باهم ازدواج کنند احتمال تولد فرزند مبتلا ۲۵ درصد خواهد بود، یعنی از هر ۴ فرزند یکی به CF مبتلا می شود. فرزند سالمی که به دنیا می آید خوشبخانه هردو ژن سالم از والدین را به ارث برده است اما اگر هر دو ژن معیوب را به ارث برده بود حتما بیمار بود. در صورتی که فرزند یک ژن سالم و یک ژن ناسالم دریافت می کرد خودش به CF مبتلا نیست، اما یک ناقل سالم بیماری است.

به گفته وی، در برخی از آزمایشگاه های ژنتیک پزشکی تشخیص پیش از تولد را حتی قبل از لانه گزینی تخمک انجام می دهند. افرادی که یک مبتلا به CF در خانواده خود دارند می توانند با انجام این آزمایش نسبت به وجود این ژن در خود و انتقال آن به فرزندشان مطمئن شوند.

ادراکی درباره علائم پیشرفته بیماری، گفت: CF عفونت لوزالمعده، دیابت و بیماری کبدی است. این بیماران جدای از دارو، ورزش و فیزیوتراپی نیاز به رژیم های غذایی خاص هم دارند تا بیماری خود را مدیریت کنند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha