قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۵۵۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد:

سبک مداحی «حسین سعادتمند» ثبت ملی شد

یزد ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت ملی سبک مداحی مرحوم حسین سعادتمند که به بلبل خوش الحان امام حسین (ع) شهرت داشت، خبر داد.

سبک مداحی «حسین سعادتمند» ثبت ملی شد
دریافت 4 MB

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سیدمصطفی فاطمی اظهار داشت: حسین سعادتمند از مداحان مشهور و صاحب سبک یزدی است که شاگردان بسیاری را در مکتب خود پرورش داده و با وجود گذشت سال ها از درگذشت وی، هنوز هم نوحه های وی جایگاه ویژه ای در مراسم مذهبی یزد دارد.

وی با بیان اینکه ملودی نوحه های این مداح فقید منطق با موسیقی دستگاهی ایران و کاملاً مذهبی است، عنوان کرد: با پیگیری های انجام شده، سبک مداحی وی در فهرست آثار ناملموس ثبت شد.

فاطمی یادآور شد: از حدود یک سال و نیم پیش پیگیری ها برای ثبت ملی این سبک آغاز شد و خوشبختانه به تازگی به نتیجه رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه مداحی ها و عزاداری های یزد همواره مورد توجه بوده و رهبر معظم انقلاب نیز از یزد در این زمینه به عنوان یک الگو یاد کردند، افزود: مرحوم سعادتمند در این زمینه نقشی بسیار ارزنده داشت و پایه گذار نوحه های چند جوابی، همخوانی و سینه زنی منظم در یزد بود.

حسین سعادتمند در سال ۱۳۳۰ در یزد متولد شد و نوحه خوانی را از حسینیه محله فهادان آغاز کرد و سال ها در مراسم عزاداری امام حسین (ع) مداحی های تأثیرگذاری اجرا کرد.

وی در روز عید فطر سال ۱۳۹۳ به دلیل بیماری درگذشت و مردم یزد تشییعی با شکوه برای وی برگزار کردند.

یکی از فرزندان وی، فرید سعادتمند، از آهنگسازان معروف کشور است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha