قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۲۲۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

زنان در سیره عملی و اندیشه ای امام(ره) جایگاه برجسته ای دارند

جامعه زنان و خانوادهتهران دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب با بیان اینکه نقش زن در سیره عملی و اندیشه ای امام راحل جایگاه برجسته ای دارد، افزود: زنان مدیون افکار و اندیشه امام خمینی(ره) هستند.

زنان در سیره عملی و اندیشه ای امام(ره) جایگاه برجسته ای دارند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، انقلاب اسلامی و به دنبال آن پیروزی حق بر باطل، بستری را فراهم ساخت که زنان مسلمان بتوانند شخصیت، هویت، مقام و منزلت خویش را بازیابند. تحول فکری و روحی بزرگی که از اندیشه امام خمینی(ره) سرچشمه گرفته است آنجا که عنوان می کند زن، علاوه بر این که قادر به نقش آفرینی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است، توانایی حضور در عرصه های اقتصادی، خودکفایی و تقویت بنیه سیاسی را نیز دارد؛ می تواند سختی ها را درنوردد و همگام با مردان در عرصه های مختلف گام بردارد و افتخارآفرین امت و ملت خود باشد.

اندیشه بزرگی که زهرا شجاعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب روز چهارشنبه در گفت وگو با ، آن را چراغ راهی برای توانمندی و قوت زنان جامعه ایران و سایر کشورهای اسلامی دانست و افزود: یکی از نقاط عطف و برجسته دیدگاه حضرت امام(ره) در ارتباط با اسلام و نظام جمهوری اسلامی، نوع رویکرد ایشان نسبت به جایگاه و نقش زن است.

وی ادامه داد: در زمانی با این تفکر و اندیشه مواجه شدیم که برداشت از اسلام در جامعه داخلی ایران و جامعه جهانی برداشتی غلط، محدود، متحجرانه، ناکارآمد و ضعیف بود در حالی که در سیره اهل بیت(ع) و آیات قرآن غیر از این نظر واقع بود.

این فعال سیاسی و معاون امور زنان و خانواده در دولت اصلاحات، با تاکید بر اینکه زنان مدیون این افکار و اندیشه امام(ره) هستند که با تفکر و رهنمودهای خوب خود، راه را برای تلاش، فعالیت و مشارکت گسترده زنان فراهم کردند، خاطرنشان کرد: زنان هم بخوبی در جهت پیشبرد اهداف و آرمان های حضرت امام(ره)  در راستای تحقق یک نظام اسلامی نقش اساسی و موثری ایفا کردند تا آنجا که بنیانگذار انقلاب بارها عنوان کردند که زنان رهبر انقلاب هستند.

دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب ادامه داد: اهمیت این اندیشه آنجا دوچندان می شود که شاهدیم این دیدگاه و نگرش نه از سوی فردی به عنوان رهبر سیاسی بیان می شود بلکه از سوی یک مرجع دینی و مجتهد جامع الشرایط و مرجع تقلید مطرح می شد و بنابراین راه هرگونه اعتراض و خدشه به این نگرش دینی را می بست. بنابراین نظر امام(ره) نه یک نظریه صرفا سیاسی به این معنا که برای پیشبرد اهدافشان باشد که بخواهند مطرح کنند بلکه نوع برداشت و تفکری دینی بود.

شجاعی در بخشی دیگر از این گفت وگو، با تاکید بر اینکه در بررسی نقش زن از دیدگاه امام(ره) هم باید به سخنان و بیانات و هم به روش عملی که ایشان در ارتباط با خانواده خود داشتند، پرداخت، تصریح کرد: آنجا که شاهدیم امام(ره) نه تنها اجازه فعالیت اجتماعی به دختران خود می دادند بلکه آنان را تشویق و تایید می کردند. یکی از دختران امام راحل در شهر قم موسسه خیریه بزرگی را تاسیس کرد و سال های سال مشغول خدمت رسانی به آحاد مردم است.  دختر دیگر ایشان حزب سیاسی به نام جمعیت زنان جمهوری اسلامی را تاسیس کرد. عروس امام(ره) هم در حوزه علم و اندیشه و عرفان تدریس و تحقیق می کند.

وی ادامه داد: این حرکت و مجوز فعالیت امام(ره)، بسیار شجاعانه و قابل قدردانی در بازه زمانی خود است. ایشان حتی در رابطه با حجاب هم نگاهی متعادل داشتند و شاهد بودیم که همراهان سایر مراجع با پوشش روبند در جوامع حاضر می شدند اما خانواده امام(ره) با رعایت کامل حجاب اسلامی اما بدون روبند رفت و آمد می کردند. این کار برای آن محیط و جامعه قابل توجه بود.

دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب با بیان اینکه در رفتار و مشی سیاسی امام(ره) باید ظرف زمان را در نظر گرفت، یادآور شد: برخی خطابه های حضرت امام(ره) شاید امروز قابل هضم تر باشد اما در زمانی بیان می شد که اکثر مراجع حضور زنان در جامعه را لازم نمی دیدند. شرایطی که دانشگاه رفتن و ادامه تحصیل زنان تایید نمی شد و گاه تقبیح می شد.

تاکید امام(ره) بر حضور زنان در عرصه سیاسی 

شجاعی درباره نظر امام(ره) برای فعالیت سیاسی زنان خاطرنشان کرد: امام(ره) برای اصلاح نگرش جامعه خدمات بسیاری انجام دادند مثلا در هیات اعزامی به اتحاد جماهیر شوروی، خانم مرضیه دباغ را در ترکیب هیات اعزامی قرار دادند. ایشان می خواستند به جامعه و سیاستمداران و مسئولان این را تفهیم و ثابت کنند که در حوزه مشارکت سیاسی فرقی میان زن و مرد نیست.

این فعال سیاسی با یادآوری اینکه امام(ره) نخستین حکم فرمانده نظامی را به یک زن دادند و طبق دستور ایشان خانم دباغ فرمانده سپاه همدان شدند، گفت: بنابراین سیره و رفتار و اندیشه های بلند امام(ره)، فضای باز و مناسب و مساعدی برای حضور و مشارکت زنان فراهم کرد. این پیام بزرگی به دنیا داد که زن مسلمان در چارچوب محصور نیست بلکه در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی همواره دوشادوش مردان حضور و مشارکت دارد. در واقع امام(ره)، باورهای غلط و حاکم در مورد زنان را زدود و از صحنه اندیشه ها پاک کرد و مدل جدیدی از زن مسلمان را به دنیا معرفی کرد.

از: فاطمه دهقان نیری

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha