قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۲۱۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک متخصص بیماری های عفونی:

مبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می کنند

یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در ابتدا سرفه، تنگی نفس و تب از علایم ابتلا به ویروس کرونا بود، اما اکنون ویروس کمی تغییر رفتار داده و مبتلایان جدید بیشتر با علایم گوارشی و شکمی و اسهال مراجعه می کنند.

مبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می کنند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر مهدی حق دوست با بیان این مطلب اظهار کرد: در اوایل شیوع بیماری گفته می شد که حس چشایی و بویایی تعداد کمی از مبتلایان به کرونا از بین می رود، اما اکنون تغییر حس بویایی و حس چشایی به صورت کاهشی و یا از بین رفتن کلی این حس، در بیماران شایع تر بوده و در اکثر بیماران مشاهده می شود.

وی با اشاره به اینکه تب علامت اصلی کرونا نیست، گفت: تب در بین مبتلایان به کرونا یا اصلا وجود ندارد و یا در مرحله آخر بیماری که بیمار بدحال می‎شود، بروز می کند.

وی گفت: هر گونه گلو درد توام با علایمی مانند درد بدن یا درد شکم و اسهال، مشکوک تلقی می شود و به ویژه اگر افرادی با این علایم به هنگام مراجعه ادعا کنند که حس چشایی و حس بویایی شان را از دست داده اند.

حق دوست در ادامه با اشاره به اینکه ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، متفاوت است، اظهار کرد: عمر این ویروس بر روی سطوحی مانند کاغذ، حدود سه ساعت و یا کم تر است، همچنین آخرین یافته ها نشان می دهد که ماندگاری کرونا بر روی سطوحی همچون لباس بسته به نوع و بافت لباس متفاوت است.

وی اضافه کرد: مطالعات نشان می دهد که کرونا بر روی لباس هایی مانند بافتنی ها کم تر و بر روی سطوح صافی مانند چرم بیش تر می ماند، اما ماندگاری کرونا بر روی لباس ها بیشتر از 24 ساعت نیست.

این متخصص با بیان اینکه عمر ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوحی مانند استیل بیش از سایر سطوح است، خاطرنشان کرد: متاسفانه استیل کاربرد زیادی در زندگی ما داشته و به عنوان مثال، دستگیره های درب، خودرو و دسته کلیدها از جنس استیل بوده و کرونا می تواند حدود سه روز بر روی استیل زنده باقی بماند.

وی گفت: ماندگاری کرونا بر روی سطوح چوبی نیز کم است، اما بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا نقش انتقال از روی سطوح چندان پررنگ نیست.

وی اضافه کرد: این گزارش نشان می دهد نقش انتقال از انسان به انسان بسیار پررنگ بوده و 80 درصد از موارد بیماری بر اثر تماس انسان با انسان اتفاق می افتد.

حق دوست خاطرنشان کرد: برخی ها تصور می کنند که عطسه و سرفه تنها راه انتقال کرونا هستند، اما صحبت کردن نیز به تنهایی می تواند ویروس را پخش کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha