قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۱۶۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار خبر داد؛

کشف دو شی تاریخی با قدمتی از دوره ایلخانیان در رشتخوار

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار گفت: فردی که از طریق حفاری غیر مجاز دو شی تاریخی با قدمتی از دوره ایلخانیان را به دست آورده بود، به دام ماموران نیروی انتظامی افتاد.

کشف دو شی تاریخی با قدمتی از دوره ایلخانیان در رشتخوار

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، کاظم کامیاب عنوان کرد: اگرچه ماموران برای جرم دیگری به خانه این متهم که پرونده قضایی داشته، رفته بودند اما در بازرسی از منزل وی این دو شی که شامل یک عدد پیه سوز و یک عدد ظرف فلزی می شد، کشف کردند.

وی ادامه داد: پس از کار کارشناسی صورت گرفته مشخص گردید این اشیاء مربوط به خود محوطه‎های تاریخی شهرستان رشتخوار و از دوره ایلخانیان هستند، بعد از مکاتبه‎ای که با استان صورت گرفت، اشیاء برای مرمت، آسیب شناسی، آفت زدایی، پاکسازی و کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ارسال شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار با بیان اینکه اشیاء پس از اینکه به شهرستان بازگردانده شوند، در خانه موزه قرایی به نمایش گذاشته خواهند شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این آثار با حفاری غیر مجاز به دست آمده پیگیر جرم این متهم در مراجع قضایی نیز هستیم.

وی در خصوص هجوم حفاران غیر مجاز به سمت آثار تاریخی شهرستان گفت: اگر چه به نسبت گذشته میزان حفاری‏ های غیر مجاز بسیار کمتر شده اما هنوز هم در برخی محوطه‎های بومی و غیر بومی حفاری‎هایی داریم که گاه جز تخریب لایه‎های فرهنگی محوطه‎ها چیز دیگری به دست نمی‎آورند.

کامیاب بیان کرد: طی سال های 93 تا 95 توانستیم حدود 24 حفار غیر مجاز را در شهرستان دستگیر کنیم که پس از تحویل به مراجع قضایی هنوز هم در حال تحمل مجازاتشان هستند، در سال 98 نیز سه گروه حفار غیر مجاز در محوطه‎های تاریخی دستگیر شدند که پرونده قضایی آن ها در دست پیگیری است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha