قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۰۷۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تعارض منافع و دکان چند نبش برخی نمایندگان

تطمیع نمایندگان از طریق انتصاب در سیستم اجرایی، پشت پا زدن به مردم سالاری است، اف بر نمایندگانی که از شانه های مردم مستضعف بالا می روند و بی اعتنا به درد و رنج آنها، با قوطه ور شدن در تعارض منافع بر رنج آنها می افزایند.

تعارض منافع و دکان چند نبش برخی نمایندگان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، یادداشت_احمد شیرانی|نگاه سنتی به مقوله فساد تا همین چند سال اخیر موجب مغفول ماندن برخی منافذ فساد در قوای سه گانه شد. از این رو بارزترین و دم دستی ترین مصداق فساد، اختلاس قلمداد می شد. اما افزایش دایره نظارت اجتماعی از طریق فعال شدن گروه های مردمی، تزریق نگاه آکادمیک به مقوله فساد و استفاده از تجربه سایر کشورها منجر به تعریف مفاهیم جدیدی از فساد گردید.

به عنوان مثال، "تعارض منافع" از کلید واژه هایی است که بستر عدول از تصمیمات متعهدانه مدیران و تصمیم گیران را فراهم می کند.

تعارض منافع به مفهوم ایجاد شرایطی است که یک فرد در مقام تصمیم، در موقعیت مغایرت منفعت شخصی با منافع عمومی قرار می گیرد. اصل بوجود آمدن چنین شرایطی و لغزش احتمالی اشخاص می تواند به ذبح حقوق عموم مردم منجر شود.

جایگاه، وظایف و حیطه اختیارات مجلس از یک سو و نگاه کاسب کارانه برخی نمایندگان از سویی دیگر، باعث شده که آژیر قرمز فساد از کرسی های سبز بهارستان به گوش برسد. ترجیح منفعت شخصی و منطقه ای در رای گیری ها، باج گیری از مسؤولان دولتی با ابزار سوال و استیضاح و ... در اکثر دوره های مجلس به چشم می خورد.

اما بکارگیری نمایندگان مجلس (در پایان دوره مسؤولیت) در سیستم مدیریتی دولت و بخصوص حوزه اقتصادی، طی چند دوره اخیر رشد معناداری داشته است.

راز انفعال مجلس در برابر سوء مدیریت برخی وزرا را می بایست در لیست انتصابات نمایندگان جستجو کرد؛ وزارت نفت، شستا، صندوق بازنشستگی کشوری، مناطق آزاد تجاری، معاونت پارلمانی وزارت خانه ها و ... پاداش مسامحه برخی نمایندگانی است که در یک تصمیم، رای یا نطق، منفعت شخصی و خانوادگی را بر مصلحت جامعه ترجیح می دهند.

تطمیع نمایندگان از طریق انتصاب در سیستم اجرایی، پشت پا زدن به مردم سالاری است، اف بر نمایندگانی که از شانه های مردم مستضعف بالا می روند و بی اعتنا به درد و رنج آنها، با قوطه ور شدن در تعارض منافع بر رنج آنها می افزایند.

کدام منطق حمایت 167 نماینده از وزیر سابق راه را توجیه می کند؟ تنزل نقش برخی نمایندگان به پادویی فلان وزارت خانه پُر پول در راهروهای بهارستان و جلسات کمیسیون انرژی، به چه بهایی صورت می گیرد؟

وقاحت برخی مسؤولان دولتی در دفاع از این دست انتصابات و خم به ابرو نیاوردن حضرات نماینده نشان می دهد که قبح فساد ریخته شده است. می بایست یکی از اولویت های مجلس آتی، سرو سامان دادن به این دکان چند نبش باشد.

گروه های مردمی، رسانه ها، شخصیت های مستقل و آزاده، ائمه جمعه و ... نباید با سکوت در برابر تعارض منافع، به فساد برخی نمایندگان و مسؤولان دولتی وجاهت و رسمیت بدهند." کلکم راع و کلکم مسؤول عن رعیته" ، همه در قبال حقوق تضییع شده بیت المال مسؤول خواهیم بود.

انتهای پیام/3339/م

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha