قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۸۰۰۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خانه اربابی «ینگی کند» بوکان ثبت ملی شد

استان ها آذربایجان غربیمهاباد سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: خانه اربابی «ینگی کند» واقع در روستای به همین نام از توابع بخش مرکزی این شهرستان، ثبت ملی شد.

خانه اربابی «ینگی کند» بوکان ثبت ملی شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عبیدالله سرخ آبی روز دوشنبه  اظهار داشت:  این اثر فرهنگی تاریخی بوکان در شورای ثبت آثار غیر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده و در این فهرست جای گرفت.

وی ادامه داد: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی نامەای در تاریخ دوم اردیبهشت، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی واقع در این روستا را به شماره ثبت ۳۲۷۱۹ ابلاغ کرد.

وی اضافه کرد: این اثر تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، طبق قانون جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان افزود: این اثر تاریخی که مربوط به عصر قاجاریه و دارای شان ملی و تاریخی است در ابتدای ورودی روستا قرار دارد و در سال های گذشته به دلیل بارش برف و باران و قدمت فراوان برخی از ایوان،اتاق ها و دیوارهای آن تخریب شده است که با این ثبت ملی امید می رود که مرمت و بازسازی شود.

وی  با بیان اینکه با ثبت این اثر تاریخی تعداد آثار ثبت ملی شده بوکان به ۹۴ اثر افزایش یافت، گفت: چهار محوطه دیگر شامل تپه خاتون زهرا، تپه اسکندری، تپه قلعه اربنوس و تپه یکشوه برای ثبت ملی معرفی شده است.

بوکان دارای آثار و ابنیه های باستانی و تاریخی و مذهبی متعددی همچون قلعه سردار، مسجد جامع، گنبد سردار، مسجد حمامیان، زندان آغجیوان، تپه سماقان، تپه قلاچی و قراوه حاج شیخ گل، پیرمحمد، پیر اسماعیل و خانقاه زنبیل است.

بوکان در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و در داخل و اطراف شهر دارای آثار باستانی فراوانی است که تاکنون ۹۴ اثر از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha