قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۷۹۶۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۵ دلیل برای جعلی بودن مناجات نامۀ منسوب به امیر کبیر

خط تحریر به شیوه نستعلیق در دوره قاجار اصلا مرسوم نبوده. خط تحریر همگان خط شکسته تحریر بوده و نستعلیق کنونی از دوره پهلوی دوم رایج شد...

۵ دلیل برای جعلی بودن مناجات نامۀ منسوب به امیر کبیر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دستخط واقعی امیر کبیر که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگاه داری می شود (سمت راست)

دستخط جعلی: سمت چپ

محمدعلی بهمنی قاجار؛ پژوهشگر تاریخ در پی انتشار گستردۀ متن و دستخطی با عنوان «مناجات نامۀ امیر کبیر در ماه رمضان» در فضای مجازی و به مناسبت شب های قدر، در صفحه اینستاگرام خود ۵ دلیل آورده تا نشان دهد این متن اصالت و واقعیت ندارد و جعلی است.

دلایل ۵ گانه ای که به استناد آن ها متن تصویر بالا جعلی خوانده شده از این قرار است:

۱. مرحوم میرزا تقی خان امیر نظام اگرچه در عمل صدر اعظم و شخص اول کشور بعد از ناصرالدین شاه بود، ولی هیچ گاه لقب صدراعظمی و مهم تر از آن امیر کبیر نداشت و بعد از درگذشت [قتل]به این لقب مشهور شد. در هیچ سند تاریخی نه خودش از عنوان امیر کبیر برای خود استفاده کرده و نه دیگری او را امیر کبیر خطاب داده است.

۲. ذکر کلمه هجری بعد از عدد سال متداول نبوده و امروزه با رواج تاریخ های میلادی و قمری و شمسی در متون ذکر آن در متون تاریخی رایج گشته، ضمن اینکه اشاره به زمان هم با کلمات یوم و لیله و سنه متداول بوده است. عبارت "بار پروردگارا" مربوط به دوران پس از فرهنگستان بوده و با ادبیات رایج در عصر امیر کبیر و ادبیات مورد استفاده خود وی هیچ گونه سنخیتی ندارد.

۳. میرزا تقی خان امیر نظام اصولا اهل مناجات و دعا و شعر و .. نبود... قاآنی شاعر معروف را چوب زد و گفت: به جای شعر بیا یک ترجمه انجام بده.

۴. نکته ای دیگر راجع به این نامه این است که این نوع خط تحریر یعنی خط تحریر به شیوه نستعلیق در دوره قاجار اصلا مرسوم نبوده و خط تحریر همگان خط شکسته تحریر بوده و سرآمدان این شیوه امیرنظام گروسی و امین الدوله بودند.

خط تحریر به شیوه نستعلیق از اواسط پهلوی دوم در کشور رایج می شود و اگر اسناد بدست آمده از قبل از آن دوره را ببینیم تماما خط تحریر به شیوه شکسته تحریری است. همچنین مقایسۀ دستخط های اصیل و تایید شدۀ امیرکبیر با این دستخط خود گویای عدم صحت این انتساب است. (نظریل امیرعباس نصیری یزدی، کارشناس خط)

۵. مهم تر از همه این که این سند جدید الولاده در هیچ منبعی و هیچ آرشیوی وجود خارجی ندارد و صرفا محصول ذهن خلاق جاعل محترم و خوش نویس آن است!

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha