قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۷۲۴۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اجرای برنامه در فضای مجازی، سهم کتابداران زنجانی در مقابله با کرونا

استان ها زنجانزنجان شماری از کتابداران زنجانی در روزهای تعطیلی کتابخانه های عمومی، با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی برنامه های متعدد فرهنگی از قبیل معرفی کتاب و آموزش و اطلاع…

اجرای برنامه  در فضای مجازی، سهم کتابداران زنجانی در مقابله با کرونا

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، با شیوع ویروس کرونا در کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی در زنجان همزمان با سراسر کشور تعطیل شده است.

با وجود تعطیلی کتابخانه ها، حضور و فعالیت شماری از کتابداران زنجانی در فضای مجازی برای خدمات رسانی به مخاطبان، حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و فراهم کردن ارتباط  مجازی در چنین شرایطی باعث می شود تا کتابدوستان این روزهای سخت را در کنار هم تاب بیاورند.  

تعدادی از کتابداران زنجانی با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در فضای مجازی برای ارائه برخی خدمات کتابخانه ای به اعضای کتابخانه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی سعی دارند چراغ کتاب و کتابخوانی خاموش نشود.

به گفته مسئول کتابخانه عمومی سهروردی زنجان، کتابداران این کتابخانه با معرفی کتاب و اجرای برنامه های خلاقانه ای که با مشارکت اعضا از طریق صفحه مجازی کتابخانه انجام می شود، دل مشغولی های روزانه ای را در ایام تعطیلات کتابخانه برای اعضا فراهم کرده اند.

کتابداران این کتابخانه همچنین ضمن معرفی روزانه کتاب، اعضا را به اظهار نظر پیرامون کتاب هایی که مطالعه کرده و یا در دست مطالعه دارند، دعوت و ترغیب می کنند. 

عزیزه حسن خانی، کتابدار کتابخانه آیت الله موسوی روستای پری شهرستان ماهنشان نیز در این روزها مسابقه نقاشی با موضوع «کرونا را شکست می دهیم» را برای اعضای کودک و نوجوان کتابخانه برگزار می کند. 

به همت مرضیه خیبری، مسئول کتابخانه عمومی مهدوی و الهام سلیمی، کتابدار کتابخانه عمومی مهدوی، آموزش های بهداشتی از قبیل نحوه صحیح شستن دست برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا با مشارکت مخاطبان در فضای مجازی بین اعضای کتابخانه به اشتراک گذاشته می شود. 

گفتنی است از سوم اسفند تا کنون و در چهار مرحله با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همزمان با تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی، کتابخانه های عمومی زنجان نیز تعطیل شدند. 

مدیرکل کتابخانه عمومی استان زنجان گفت: با توجه به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی تا ۱۵ فروردین جاری، کتابخانه های عمومی این استان نیز تا این موعد تعطیل شدند.

امیرعلی نیکبخش با بیان اینکه شهروندان در این روزها که ماندن در منزل از سوی مراجع بهداشت و سلامت توصیه می شود، می توانند با مطالعه و خواندن کتاب استفاده بیشتری از اوقات خود ببرند.  

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۸۵ هزار نفر در این استان معادل ۸.۵ درصد جمعیت در کتابخانه های عمومی عضو هستند، گفت: این میزان بیش از ۲ برابر میانگین کشوری است.

در استان زنجان ۹۷ باب کتابخانه عمومی وجود دارد که  ۳۶ باب از این کتابخانه ها در مناطق روستایی واقع است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha