قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۸۶۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جزئیات برنامه های تئاتر مستقل در سال آینده/امکاناتی برای توانمندسازی سالن های تئاتر نداریم

مدیر تئاتر مستقل عنوان کرد:متأسفانه هیچ امکاناتی برای توانمندسازی سالن ها از رعایت بهداشت تا تأمین خسارت گروه ها در این ایام وجود ندارد و در صورتی که از سوی مرکز هنرهای نمایشی این اتفاق نیافتد باید به همین ترتیب شرایط را ادامه داد.

جزئیات برنامه های تئاتر مستقل در سال آینده/امکاناتی برای توانمندسازی سالن های تئاتر نداریم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، یک هفته از زمان تعطیلی سالن های فرهنگی تئاتر، سینما، موسیقی و سایر اماکن فرهنگی ـ هنری کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا می گذرد.

در این مدت هنرمندان و کارشناسان زیادی در باب شرایط این اماکن به ویژه حوزه تئاتر ابراز نگرانی کرده اند و این نگرانی تنها به دلیل تعطیلی یک هفته ای برای ویروس کرونا نیست بلکه حال تئاتر خوب نیست، خیلی از سالن های تئاتر خصوصی به دلیل عدم تأمین مالی و سودآور نبودن این سالن ها از گردش اقتصادی خارج و هر روز به ورشکستی نزدیک تر می شوند.

پیش از این نیز جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حواشی که یک عده برای عدم حضور در آن پیش آوردند چندان دلچسب برگزار نشد هر چند گروه هایی که ماندند ، با جان و دل ادامه دادند. بسیاری از کارگردانان مطرح این روزها به دلیل شرایط نامطلوب سالن ها ، وضعیت مالی و هزینه های سنگین دیگر تمایلی به حضور در این عرصه و ارائه کار جدید ندارند.

سالن های دولتی و غیر دولتی این روزها بودجه ای برای جایگزینی ضرر و زیان گروه ها در این مدت ندارند و حتی خیلی از سالن ها از پس یک ضدعفونی کنندگی ساده تا ارائه موارد بهداشتی نیز برنمی آیند در این عرصه پس وظیفه دولت چه می شود؟ آیا اینکه همیشه مدام دولت بگوید از پس هزینه ها برنمی آید چرا که بودجه وجود ندارد، شانه هایش از بار مسئولیت سبک می شود؟

هنوز آمار درستی از وضعیت بهداشتی سالن ها در این مدت، بهبود شرایط ، نصب لوازم بهداشتی، سم زدایی و استرلیزه کردن سالن ها ، راهروها و لابی ها از سوی مرکز هنرهای نمایشی یا سایر تماشاخانه ها ارائه نشده است.

دو روز گذشته جلسه ای با حضور مسئولان مرکز هنرهای نمایشی، شهرام کرمی، مدیر مرکز و عده ای از تماشاخانه داران و مدیران سالن های دولتی و خصوصی مبنی بر ارائه راهکار برای برون رفت از بحران ها برگزار شد که هنوز نتایج آن از سوی مرکز بیرون نیامده است.

شاهد این ماجرا، مصطفی کوشکی، مدیر تئاتر مستقل که سالهاست در عرصه تماشاخانه  داری خصوصی پابه پای سالن های دولتی همراه شده و گاه خیلی بیش از دیگر سالن ها هم مخاطب داشته است.کوشکی متولد خرم آباد است، بازیگر، نویسنده و کارگردان که مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی دارد وی فعالیت هنری اش را از سال 1378 آغاز کرده و چند سالی هم هست که سالن مستقل را مدیریت میکند و  در این عرصه دغدغه مند است. تئاتر مستقل به مدیریت مصطفی کوشکی و هستی حسینی از سال 1394 در تهران افتتاح شد. مجموعه «تئاتر مستقل تهران» جدا از به نمایش گذاشتن تولیدات کمپانی تئاتر مستقل با دعوت از گروه ها و هنرمندان مستقل داخلی و خارجی و در کنار آن حمایت از گروه های جوان و تجربه گرا، سیاست گذاری روشن و هویت قابل تشخیصی برای خود به وجود آورده است.

شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در صحبت های اخیر خود عنوان کرد: ادارات کل ارشاد استان ها در سراسر کشور می توانند در زمینه حمایت از گروه ها و سالن های شهرهای مختلف تأثیرگذار باشند از این رو در تلاش برای برنامه ریزی با ادارت کل ارشاد در این زمینه هستیم. این روند باعث می شود تا بحران تعطیلی سالن ها طی یک هفته را در سراسر کشور به حداقل برسانیم. ما هر ساله برنامه فعالیت سالن های دولتی تئاتر را از ۵ فروردین داریم. امسال با توجه به شرایط پیش آمده مشکلی برای اجرای آثار از اول فروردین ۹۹ در سالن های دولتی را نداریم. اگر کارهای پرمخاطب داشته باشیم این امکان برای گروه ها فراهم است.

مصطفی کوشکی مدیر تئاتر مستقل نیز می گوید: متأسفانه هیچ امکاناتی برای توانمندسازی سالن ها از رعایت بهداشت تا تأمین خسارت گروه ها در این ایام وجود ندارد و در صورتی که از سوی مرکز هنرهای نمایشی این اتفاق نیافتد باید به همین ترتیب شرایط را ادامه داد.

وی در جای دیگری مطرح می کند که مرکز هنرهای نمایشی در جلسه اخیرش با مدیران سالن ها قول مساعد بررسی شرایط و بحران ها را داده است حال ببینیم که کدام یک از راهکارها عملیاتی می شود.

با مصطفی کوشکی درباره شرایط فعلی تئاتر و تماشاخانه داری و راه های برون رفت از این وضعیت به گفت وگو نشستیم:

*جناب کوشکی لطفا ابتدا بفرمایید آیا کرونا تئاتر ما را دچار مشکل کرده یا از قبل چالش های دیگری نیز در این عرصه وجود داشت؟

-مسئله فقط تعطیلی این روزهای تئاتر و شیوع ویروس کرونا برای ما نبوده است، من از زاویه دید هنرمندان و تماشاخانه داران صحبت می کنم، اگر به زاویه نگاه مردم توجه کنم، شرایط متفاوت می شود. بهرحال این طبیعی است که مردم بعد از اتفاقات چند ماه اخیر دیگر حوصله تئاتر دیدن نداشته باشند. 

این طبیعی است که مردم بعد از اتفاقات چند ماه اخیر دیگر حوصله تئاتر دیدن نداشته باشند

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha