قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۶۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

امکان بازدید از نقش برجسته بیستون فراهم می شود

استان ها کرمانشاهکرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: با تمهیدات اتخاذ شده، شرایط بازدید از کتیبه و نقش برجسته جهانی داریوش هخامنشی در بیستون برای…

امکان بازدید از نقش برجسته بیستون فراهم می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امید قادری عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید استاندار کرمانشاه از آثار تاریخی بیستون به  گفت: با استفاده از ظرفیت گردشگری می توان رونق و پویایی مطلوبی در اقتصاد منطقه ایجاد کرد. 
او افزود: با مشارکت بخش خصوصی امکان بازدید گردشگران از نقش برجسته و کتیبه بیستون براساس طراحی مدرن فراهم خواهد شد. 
قادری ادامه داد: در محوطه تاریخی بیستون با اجرای نورپردازی جذابیت های بیشتری برای جذب گردشگردی و رونق اقتصاد منطقه ایجاد می شود. 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه تصریح کرد: بعد از ثبت جهانی بیستون مستندنگاری، حفاظت، مرمت و بهسازی آثار تاریخی این منطقه در دستور کار قرار گرفته و باید به کیفیت محیطی و خدمات نیز توجه شود. 
مجموعه تاریخی بیستون در جنوب غربی شهر بیستون واقع شده و در ۲۲ تیر ماه سال ۱۳۸۵ به شماره ثبت ۱۲۲۲ در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

بازدید روزانه ۲ هزار گردشگر از آثار تاریخی بیستون
فرماندار هرسین نیز در جلسه ای که پس از بازدید از محوطه در پایگاه بیستون برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته از فرصت میزبانی ۲۰۲۰ استان کرمانشاه استفاده کردیم و پایگاه جهانی بیستون را بعنوان ورودی کریدور گردشگری محور بیستون به طاق بستان معرفی شد. 
امیر شاه آبادی در ادامه افزود: این مهم از پروژه های بی نظیر گردشگری استان است و براین اساس باید زیرساخت های پایگاه جهانی بیستون را با ۲۶ اثر مهم تاریخی به منظور توسعه و تقویت صنعت گردشگری در استان و منطقه فراهم کنیم.
او همچنین اظهارداشت: براساس هماهنگی ها و نشست های صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مسوول پایگاه جهانی بیستون به شیوه ای نوین و با استفاده از فناوری جدید آثار تاریخی این پایگاه جهانی معرفی خواهد شد. 
فرماندار هرسین در خاتمه خاطرنشان کرد: با اجرای نورپردازی سه بعدی پیش بینی می شود علاوه بر بازدید روزانه هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر گردشگر از این پایگاه درآمدزایی، اشتغال پایدار و توسعه کسب کار در منطقه را به همراه داشته باشد. 
مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون نیز اظهار داشت: رشد ٧٠ درصدی بازدیدکنندگان در ١٠ ماه سپری شده از سال جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال می تواند زمینه حضور سرمایه گذاران جدید را برای ایجاد فضاهای گردشگری، اقامتگاه های بوم گردی و اماکن تفریحی را در روستاها و شهرستان های همجوار نیز فراهم کند. 
صامت اجرایی در ادامه بیان داشت: واگذاری ساختمان بهداری به پایگاه میراث جهانی بیستون، مشارکت بخش خصوصی در ایجاد و توسعه کمپینگ های گردشگری، اجرای نورپردازی، انتقال نرده های پیرامون محوطه به عرصه ی موجود و اخذ ۲۰ فقره کانتینر از گمرک برای راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی و جدید از جمله موضوعاتی بود که مورد موافقت استاندار کرمانشاه قرار گرفت. 
شهر بیستون با حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه از مناطق کهن ایران محسوب می شود که آثار تاریخی به جا مانده از این منطقه امروز یکی از مناطق دیدنی و گردشگری کشور محسوب می شود. 
در عرصه محوطه تاریخی، فرهنگی و طبیعی بیستون ۲۸ اثر ثبت شده ملی وجود دارد و تاکنون در حریم آن نیز بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد ۸۸ اثر آن در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است. 
کتیبه و سنگ نگاره های داریوش هخامنشی در دل کوه بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه محسوب می شود.
کاجستان بیستون با ۱۲۲ هکتار مساحت در کنار آثار تاریخی بیستون یکی از ظرفیت های مهم گردشگری استان کرمانشاه است که متاسفانه تاکنون از آن بخوبی استفاده نشده است.  

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha