قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۵۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آمریکا معافیت های هسته ای ایران را تمدید کرد

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه نوشت: آمریکا به شرکتهای روسی، چینی و اروپایی اجازه ادامه کار در سایت های هسته ای ایران را داد.

آمریکا معافیت های هسته ای ایران را تمدید کرد

:خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه نوشت: آمریکا به شرکتهای روسی، چینی و اروپایی اجازه ادامه کار در سایت های هسته ای ایران را داد.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: دولت ترامپ که در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و تحریم های اقتصادی علیه تهران اعمال کرد، در حال حاضر تصمیم به تمدید معافیت های هسته ای ایران دارد.
براساس تصمیم جدید آمریکا، معافیت های هسته ای ایران به مدت ۶۰ روز تمدید خواهد شد و شرکت های خارجی می توانند به فعالیت های هسته ای خود در راکتور تحقیقات آب سنگین اراک، نیروگاه هسته ای بوشهر، راکتور تحقیقاتی تهران و سایر ابتکارات همکاری هسته ای همچنان ادامه دهند.
یک دیپلمات غربی به رویترز گفت: میان خزانه داری آمریکا و وزارت امور خارجه در مورد تمدید معافیت های هسته ای ایران اختلاف نظر وجود داشت و سرانجام خزانه داری در این موضوع برنده شد.
به گفته این منبع غربی، همچنان تمایل آمریکایی ها برای تحریم های بیشتر علیه ایران وجود دارد، بنابراین این تصمیم تعجب برانگیز بود، اما دیگران معتقدند که تمدید معافیت ها برای اطمینان یافتن از عدم اشاعه هسته ای حیاتی است.
یک مقام آمریکایی با تایید تمدید معافیت های هسته ای گفت که علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و این سازمان به طور کلی تحت تحریم های ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی اقتصادی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

براین اساس تهران با صدور بیانیه ای، شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد که طبق آن، ایران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای خود را فقط براساس نیازهای فنی اش پیش خواهد برد و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha