قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۵۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم عمار مطرح کرد:

نمایش کرامات در فیلم ها/ مفلوک نشان دادن مردم باعث موفقیت نمی شود

مشهد - رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم عمار بابیان اینکه مفلوک نشان دادن مردم باعث موفقیت فیلم ها نمی شود،گفت: این ترفند تا چندبار مخاطب راجذب می کند؛ باید کرامات را درفیلم ها نشان دهیم.

نمایش کرامات در فیلم ها/ مفلوک نشان دادن مردم باعث موفقیت نمی شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، وحید جلیلی شامگاه پنج شنبه در کارگاه نقد مستند که در حسینیه هنر مشهد برگزار شد، در خصوص مستندی از هنر مینیاتوری ایران با شخصیت قاسم باسط راد، اظهار کرد: در این مستند با دو چیز مواجه هستیم؛ مینیاتور و آقای باسط راد. کسی که می خواهد کاری را بسازد باید بیشتر از مخاطب خود چیزی بداند و حرفی داشته باشد. در خصوص مینیاتور، اطلاعات تاریخی داده می شود اما اگر همین را می خواستیم در سال ۵۶ بسازیم چه فرقی می کرد و یا ۱۰ سال دیگر؟ باید مستند با زمانه خود نسبت داشته باشد و این تناسب باعث می شود در پیدا کردن مخاطب خود کمتر به مشکل بر بخوریم.

وی با بیان اینکه باید تناسب ها رعایت شود، ادامه داد: نقش دومِ قوی بازی کردن بهتر از نقش یک ضعیف است. اگر این فرد را به عنوان یک مینیاتورکار متوسط و خوب معرفی می کردید، ظرف خودش را پر می کرد و تناسب داشت. اساس در مستندسازی پرتره، شخصیت پردازی است و اگر نتوان به خوبی به شخصیت پرداخت، به کاریکاتور تبدیل می شود.

رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم «عمار» با بیان اینکه برای ساخت مستند باید به ارزش های رسانه ای و خبری توجه شود، عنوان کرد: مینیاتور، یکی از هنرهای سنتی است که با هنر مدرن درگیر و در حال رقابت است و شاید همین زاویه ظرفیت این را داشت که رنگ و لعاب دیگری به مستند داد و کنتراست بین نقاشی مدرن و سنتی به وجود آورد که باعث می شد هم امتیازات این دو هنر را ارزیابی کرد و هم به آسیب شناسی آن پرداخت.

وی در ادامه در خصوص مستندی دیگر با عنوان «محیا» که داستانی از زندگی یک خانواده در روستای فرزنه تایباد است که در آن گروه های جهادی برای این خانواده خانه می سازند و داستان، بیان کرد: ما یک کار داستانی دیدیم. پرداختن به محرومیت چگونه باید صورت گیرد؟ بعضی ها فکر می کنند هرچه این مردم را مفلوک تر نشان دهیم، فیلم یا مستند موفق تر خواهد شد. این ترفند ممکن است تا چند بار ترحم برانگیز باشد و مخاطب را جذب کند اما از یک جایی به بعد جواب نخواهد گرفت و تکراری می شود. تا می توان باید کرامت و زیبایی های شخصیت را در مستند نشان دهید، باید بر داشته هایشان متمرکز شوید تا نداشته هایشان دیده شود. جامعه ما، واقعاً جامعه فرهنگی است و در فقیرترین روستاهایمان نیز سنت و زیبایی های زندگی وجود دارد و این مستند نشان داد که چقدر ظرفیت داستان پردازی وجود دارد.

جلیلی در انتها اظهار کرد: در این مستند می شد به مشترکات فرهنگی بیشتر توجه کرد و این توجه، عامل ایجاد صمیمیت میان دو فرهنگ و غربت زدایی می شود.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha