قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۵۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طلای سرخ گران شد

میری از افزایش ۲ درصدی قیمت زعفران خبر داد وگفت: هم اکنون حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ، ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

طلای سرخ گران شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، باشگاه خبرنگاران: غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران ، از افزایش ۲ درصدی قیمت زعفران نسبت به یک ماه گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به پایان فصل برداشت قیمت زعفران به سبب عرضه در بورس و کاهش تقاضا نسبت به یک ماه گذشته با نوساناتی در بازار روبرو شده است و این افزایش قیمت هیچ ارتباطی به صادرات زعفران ندارد.

میری درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران، گفت: بنابر آمار ۹ ماهه گمرک صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش یافته است که این امر به مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما و صدور قوانین سختگیرانه و یک شبه صادرات باز می گردد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه نوسان قیمت طلای سرخ ارتباطی به صادرات ندارد، بیان کرد: کشاورزان در پیک برداشت به سبب نیاز به نقدینگی اقدام به عرضه یکباره محصول در بازار می کنند و سپس با پایان فصل محصول چندانی برای عرضه به بازار ندارند که این امر در کنار مسائل دیگر منجر به ایجاد شک به بازار می شود.

این مقام مسئول درباره آینده بازار طلای سرخ، گفت: اگر موانع پیش روی صادرات همچون بازگشت ارز به سامانه نیما برداشته شود و مسئولان ذیربط ، پیشنهادات تشکل ها مبنی بر دریافت ارز در مقصد را اجرا کنند، شاهد افزایش صادرات در ماه های آتی خواهیم بود در این غیر این صورت تولیدکنندگان با مشکلات متعددی روبرو می شود چرا که بسیاری از صادرکنندگان خانه نشین شدند یا با ظرفیت های حداقلی به کار خود ادامه می دهند.

وی با انتقاد از قاچاق زعفران به بازار های هدف، گفت: تا کنون بیش از ۳۰ درصد زعفران به دلیل مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما به صورت قاچاق از کشور خارج شده است، در حالی که با رفع موانع صادراتی شاهد پدیده شوم قاچاق نیستیم.
کاهش ۷ درصدی صادرات طلای سرخ به بازار های هدف

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: بنابر آمار گمرک تا آذر ماه ۳ تن و ۶۷۵ کیلو زعفران به افغانستان صادر شده، در حالی که صادرات این محصول به افغانستان ممنوع است از مسئولان ذیربط انتظار می رود توجه جدی بر این موضوع داشته باشند چرا با خروج قانونی و غیر قانونی این محصول استراتژیک به افغانستان بازار های هدف را از دست خواهیم داد.

میری در پایان تصریح کرد: اگر مشکلات پیش روی صادرکنندگان مرتفع شود، نه تنها از پدیده شوم قاچاق جلوگیری می شود بلکه همواره پیش بینی می شود که طی ماه های آتی صادرات زعفران حداقل ۳۰ درصد رشد یابد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha