قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۵۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عضو زرتشتی شورای شهر یزد:

جشن سده امسال در مرکز استان یزد برگزار نمی شود

یزد ـ عضو زرتشتی شورای شهر یزد گفت: به دلیل بروز حادثه و از دست رفتن یکی از هنرمندان جوان و فعال استان یزد در آماده سازی مکان برگزاری جشن سده، امسال این جشن در یزد برگزار نمی شود.

جشن سده امسال در مرکز استان یزد برگزار نمی شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سپنتا نیکنام با اشاره به اینکه جشن سده یکی از جشن های مهم زرتشتیان است که هر سال بر اساس آئینی خاص در دهم بهمن ماه برگزار می شود، اظهار داشت: شب گذشته باشگاه سازمان جوانان زرتشتیان در جوار آتشکده زرتشتیان در خیابان کاشانی در حال آماده سازی برای برگزاری جشن سده بود اما به دلیل وقوع حادثه ای، این برنامه لغو شد.

وی با اشاره به اینکه «عماد ملانوری» یکی از هنرمندان جوان و فعال یزد که در عرصه نورپردازی فعالیت می کرد، شب گذشته در حال نورپردازی باشگاه سازمان جوانان زرتشتیان دچار سانحه شد و جان خود را از دست داد.

نیکنام خاطرنشان کرد: به همین دلیل با تصمیم انجمن زرتشتیان، برگزاری این جشن در مرکز استان یزد و در محل آتشکده لغو شد.

عضو انجمن زرتشتیان یزد ادامه داد: این مراسم در دیگر نقاط استان از جمله در محله های زرتشتی نشین شهرهای تفت، میبد و اردکان برگزار خواهد شد.

جشن سده، یکی از جشن های ایرانی است که در آغاز شامگاه دهم بهمن ماه یعنی روز آبان از ماه بهمن برگزار می شود و پیروان این دین گرداگرد آتشی بزرگ به برگزاری مراسم دعا و نیایش با آئین ویژه می پردازند..

پیروان این کیش در دهمین روز بهمن ماه با افروختن هیزمی که مردم از پگاه بر بام خانه خود یا بر بلندی کوهستان گرد آورده اند، این جشن را آغاز می کنند.

گفته می شود این جشن همیشه به شکل دسته جمعی و با گردهمایی مردمان شهر و محله و روستا در یک جا و با برپایی یک آتش بزرگ برگزار می شد.

مردم در گردآوردی هیزم با یکدیگر مشارکت می کنند و بدین ترتیب جشن سده، جشن همکاری و همبستگی نیز است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha