قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۵۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رحمانی: تراز اقتصادی کشور از منفی ۹.۶ درصد به ۰.۴ مثبت رسید

وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۰.۴ درصدی اقتصاد کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که رشد اقتصاد ایران در سال گذشته به منفی ۹.۶ درصد نیز رسیده بود.

رحمانی: تراز اقتصادی کشور از منفی ۹.۶ درصد به ۰.۴ مثبت رسید

: رضا رحمانی امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: امسال در بحبوحه جنگ اقتصادی همه مسوولان فرمایش مقام معظم رهبری را مورد توجه و تاکید قرار داده و در ۱۰ ماهه سال تولید صنعتی، معدنی و کشاورزی به عنوان بخش مولد اقتصاد افزایش یافته است.

وی افزود: در تولید برخی محصولات خاص به دلایلی افزایشی ایجاد نشده، اما در مجموع رشد اقتصاد از منفی مثبت شده، به طوری که در گروه صنعت از منفی ۹.۶ درصد در سال گذشته به ۰.۴ درصد در ۶ ماهه نخست سال جاری رسیدیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ رشد اقتصاد به مثبت رسیده و طبق بررسی های صورت گرفته در سال ۹۹ نیز افزایش خواهد یافت.

رحمانی اذعان داشت: روند کلی نشان می دهد با وجود اینکه در بهبوهه جنگ اقتصادی قرار داریم و تحریم های بین المللی هر روز افزایش می‎یابد بر شرایط غلبه یافتیم و اگر اندکی در تصمیم گیری ها و رفع برخی موانع دقت کنیم می توانیم این مرحله را سپری کنیم.

وی ادامه داد: در حالی که دشمنان تحلیل دمینوی تعطیلی واحد های تولیدی ایران در سال جاری را مطرح می کردند، مصرف برق صنعتی و حمل و نقل بار جاده ای کشور افزایش داشته و صادرات در ۹ ماهه جاری بیشتر از واردات و تراز تجاری به نفع صادرات و افزایشی است.

وزیر صمت با بیان اینکه آذربایجان شرقی با ۵۳ درصد افزایش صادرات غیرنفنی جزو استان های پیشرو و برتر است، در حالی که میزان رشد صادرات غیرنفتی در کشور به طور میانگین از لحاظ وزنی و ارزشی حدود ۱۸ درصد است.

این مسوول متذکر شد: با توجه به اینکه در حوزه تولید وضع مناسبی داشتیم این امر به صورت مستقیم در بازار و تامین کالا تاثیر گذاشته و آرامشی در این عرصه ایجاد کرده است.

وی به مسئله تورم نیز اشاره و اضافه کرد: تورم از اردیبهشت تا آبان ماه روند نزولی داشته؛ در آذرماه به دنبال افزایش قیمت بنزین باز روند افزایش یافت، اما در حال حاضر روند کاهشی است و امیدواریم تا سال آینده ادامه یابد.

رحمانی گفت: راهبرد های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری مردمی شدن اقتصاد، دانش بنیانی، عدالت محوری، درونزایی و برونگرایی است و با تاسی از همین راهبرد ها در جنگ اقتصادی از سال گذشته تاکنون ما پیروز شده ایم.

وزیر صمت با بیان اینکه درخواست صدور جواز تاسیس در کشور در ۹ ماهه امسال ۱۸ درصد افزایش داشته است، افزود: استان آذربایجان شرقی در این عرصه ۵۰ درصد رشد داشته که علاقه و انگیزه مردم را به تولید و رونق کسب و کار نشان می دهد.

این مسوول در عین حال خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری مزیت دارد؛ اما باید در نظر داشته باشیم جنس جنگ اقتصادی نرم است و باید نگرش ها و رفتار ها را عوض کنیم.

وی تصریح کرد: باور کنیم در جنگ اقتصادی قرار داریم، دشمن می خواهد اقتصاد ما را تعطیل کند و ما می توانیم مانع این امر شویم.

وزیر صمت متذکر شد: در مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی استان گویا پروژه اتوبان مرند- تبریز -بازرگان فراموش شده این پروژه هر چه سریعتر باید تکمیل شود؛ چرا مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی است.

رحمانی ادامه داد: وقتی بیشترین حجم صادرات ما به کشور هایی مثل ترکیه است، زیرساخت های حمل و نقل صادرات نیز باید فراهم باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اذعان داشت: آلومینا یکی از گلوگاه های صنعت کشور به شمار می رود؛ آلومینیوم یک فلز استراتژیک است و نمی توانیم تنها به واردات آلومینا اکتفا کنیم در حالی که در حال حاضر ۷۰ درصد آلومینای مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

وزیر صمت سه طرح مهم اقتصادی کشور را طرح های مربوط به مس، شهرک تخصصی آلومینیوم و خودرو عنوان و اضافه کرد: ظرفیت تبریز در این زمینه بسیار عالی است و انتظار می رود ایران خوردرو تبریز و سایر خودروسازان وارد صحنه شوند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha