قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۴۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روزنامه گردی در «انتخاب»؛

روزی که «شهر نو» سوخت + جزئیات و تصاویر

در حدود ساعت ۶ بعدازظهر چند تن از جوانان به در «قلعه» حمله کردند و بعد جمعیت به تبعیت از آن ها به خیابان های داخل «قلعه» ریختند. در این هنگام با وسایلی که از قبل تهیه شده بود خانه ها و مغازه های داخل «قلعه» به آتش کشیده شد.

روزی که «شهر نو» سوخت + جزئیات و تصاویر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سرویس تاریخ «انتخاب»: روز دوشنبه ۹ بهمن ۵۷، در آستانه انقلاب بزرگ ایران، بخش وسیعی از تهران همچون روزهای گذشته شاهد ناآرامی، خشونت، آتش سوزی و تخریب بود. آتش خشم انقلابیون در این روز با حمله به کارخانه آب جوسازی شمس شعله ور شد و در عصر آن روز به «شهر نو» محله بدنام تهران رسید. روزنامه اطلاعات فردای آن روز هجوم انقلابیون به این محله را این چنین گزارش کرد:

از حدود ساعت ۵ بعدازظهر [دوشنبه ۹ بهمن ۵۷] در اطراف «قلعه شهر نو» که روزی آن جا را «قلعه خاموشان» و زنانش را «ساکنان محل غم» می گفتند، به تدریج مردم اجتماع کردند. مدت زیادی نگذشت که اجتماع افراد با تظاهرات توام شد، ابتدا ماموران فرمانداری نظامی از مردم خواستند که پراکنده شوند و پس از مدتی اقدام به تیراندازی هوایی کردند. با رفتن ماموران دوباره اجتماع کثیر مردم در اطراف محله معروف روسپیان تشکیل شد. در حدود ساعت ۶ بعدازظهر چند تن از جوانان به در «قلعه» حمله کردند و بعد جمعیت به تبعیت از آن ها به خیابان های داخل «قلعه» ریختند. در این هنگام با وسایلی که از قبل تهیه شده بود خانه ها و مغازه های داخل «قلعه» به آتش کشیده شد.

گروهی به زنان ساکن محله حمله کردند، اما در این جریان عده دیگری از تظاهرکنندگان مانع وارد ساختن صدمه به ساکنان «قلعه» شدند. چند تن از شاهدان عینی اظهار داشتند تعدادی از روسپیان در این وقایع مجروح و احتمالا ۲ تا ۳ نفر کشته شده اند. [...] به این ترتیب «روسپی خانه بزرگ شهر» به آتش کشیده شد. آتش سوزی ساعت ها در این «محله غم» ادامه داشت و هیچ کس هیچ دستگاهی در فکر خاموش کردن آتش نبود... و همچنان محله بدنام تهران و چند نقطه دیگر را که به آتش کشیده شده بود می سوزاند و خاکستر می کرد.

ماموران آتش نشانی پیرو اطلاعیه قبلی خود که اعلام کرده بودند از خاموش کردن آتش هایی که مردم نخواهند خودداری خواهند کرد اقدامی برای خاموش کردن این آتش ها صورت ندادند. دیشب به دنبال این ماجرا ده نفر از روحانیون به اداره آتش نشانی مراجعه کردند و از مسئولان سازمان خواستند تا برای خاموش کردن آتش سوزی های جنوب شهر اقدام کنند.

به دنبال تقاضای روحانیون ماموران ایستگاه های مختلف آتش نشانی به همراه روحانیون در محل های آتش سوزی حاضر شده و به خاموش کردن آتش پرداختند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha