قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۳۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کمبود ویتامین D سلامتی کودکان و زنان را نشانه گرفته است

جامعه بهداشت و سلامتتهران شیوع کمبود ویتامین D به خصوص در زنان و کودکان ایرانی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد است، از عوارض کمبود این ویتامین در دوران کودکی بیماری راشیتیسم است که به علت کمبود کلیسم…

کمبود ویتامین D سلامتی کودکان و زنان را نشانه گرفته است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، گزارش انستیتو تغذیه ایران حاکی از آن است که تقریبا  ۹۰ درصد مردم کمبود ویتامین D دارند و میزان توده استخوانی در ایران نسبت به سایر کشورها نیز کمتر است و مردم باید نسبت به سلامت خود حساس باشند.

پژوهش های انجام شده در  شهرهای پرجمعیت کشور نیز نشان می هد، کمبود ویتامین D که یکی از ویتامین های موثر در پیشگیری از پوکی استخوان، افسردگی، ابتلا به بیماری های گوارشی، ابتلا به MS، ابتلا به دیابت، چاقی و فشار خون است اکنون در جمعیت بزرگسال و کودک کشور از میانگین ۵۰ درصد هم فراتر رفته  است.

 همچنین نتایج مطالعات مرکز روماتیسم ایران نیز حاکی از آن است که  بیش از ۵۰ درصد افراد کمتراز ۴۰ سال کشور از کمبود ویتامین D رنج می برند.

امیرعلی امیدی فوق تخصص غدد در این زمینه به می گوید: کمبود دریافت ویتامین D در دوران بلوغ باعث توقف رشد و نیز افزایش بروز چاقی در دوران بلوغ بویژه در دختران می شود. ، چندین سال است که اثرات سوء کمبود این ویتامین  در افراد بالغ شناخته شده و در ر بزرگسالان با بیماری هایی مانند پوکی استخوان، سرطان و چاقی در ارتباط است.  

وی اظهار می دارد: کمبود ویتامین D سبب ایجاد توده بدنی بالا و کوتاهی قد دختران در اوج دوران رشد آنها می شود و از طرف دیگر در معرض آفتاب بودن به تنهایی بویژه بدلیل عدم دریافت مستقیم نور خورشید در خیلی از موارد، تضمین کننده دریافت کافی این  ویتامین است.

امیدی اضافه می کند: با توجه به اهمیت کمبود ویتامین در بروز چاقی و نیز کوتاهی قد در دوران بلوغ که خود باعث شیوع بیماری های قلبی و عروقی در سال های آتی عمر می شود، اندازه گیری ساده این ویتامین در خون برای افراد در معرض خطر می تواند مفید باشد و دریافت کافی لبنیات بویژه از نوع کم چرب آن از دوران کودکی تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از بروز کمبود این ویتامین ضروری خواهد داشت.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: داروهای ضد تشنج می توانند از طریق کاهش واکنش نسبت به ویتامین D برجذب کلسیم تاثیر بگذارند، افرادی که از آنتی اسید های حاوی منیزیم استفاده می کنند، باید از دریافت دوزهای بالای ویتامین D پرهیز کنند، زیرا با خطر افزایش کلسیم و منیزیم خون مواجه هستند.

امیدی می گوید: کمبود این ویتامین در کودکان ممکن است، بیقراری، تحریک پذیری، بی اشتهایی و تعریق زیاد بروز کند و موجب بروز راشیسم در کودکان و نرمی استخوان در بزرگسالان شود. در این موارد، با از دست دادن مواد معدنی از استخوانها و در نتیجه تغییر شکل استخوانها، پاها ی کودک کمانی شکل می شود و کمبود ویتامین D در بروز پوکی استخوان که معمولا در سنین سالمندی بروز می کند نیز موثر است.

وی تصریح می کند: کمبود خفیف این ویتامین ممکن است به افزایش شکنندگی استخوانها در بزرگسالی منجر شود، زنان در دوران یائسگی در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرند  به این دلیل، مصرف روزانه مکمل کلسیم وهمراه با ویتامین D توصیه شده است.

این پزشک می افزاید: خطر کمبود ویتامین D در میان کودکان شیرخوار بخصوص نوزادان نارس و کم وزن و بزرگسالان بویژه  افرادی که کمتر در معرض نور مستقیم آفتاب هستند، بیشتر است. همچنین، خطر بروز کمبود در افرادی که دچار بیماری های کبد وکلیه و غده تیروئید هستند، افراد مبتلا به بیماری صرع و کسانی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند بیشتر است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha