قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۳۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هشت نکته درباره ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم در استان هرمزگان به عنوان یک ژئوپارک بین المللی مطرح است که این روزها به علت ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن خبرساز شده است.

هشت نکته درباره ژئوپارک قشم

با توجه به اهمیت ژئوپارک قشم به هشت نکته درباره قشم و ژئوپارک آن اشاره می کنیم:

*جزیره قشم با مساحتی حدود ۱۴۹۱ کیلومتر مربع به شکل یک دلفین در جنوب کشور ایران و در خلیج فارس قرار دارد.

*ژئوپارک قشم در قسمت شرقی جزیره قشم در تنگه هرمز استان هرمزگان در جنوب ایران است.

*ژئو پارک قشم به عنوان اولین ژئو پارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئو پارک ها  (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل نحوه عملکرد مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در انجام معیارهای ثبت جهانی ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد.

*ژئوپارک قشم در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ بار دیگر جهانی و به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد و تا سال ۲۰۲۰ به صورت رسمی زیرنظر یونسکو فعالیت خواهد کرد.

*براساس مستندات موجود درحال حاضر طولانی ترین غار نمکی جهان در قشم است که ۵۴۰ میلیون سال عمر دارد و متعلق به دوره کامبرین زمین شناسی است و تا کنون ۶۵۰۰ متر از طول آن شناسایی شده است.

*واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی جهان در ژئوپارک قشم به مرکز پرورش میگو موضوعی است که به گفته میراث فرهنگی خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو را جدی کرده است.

*ژئوپارک قشم از نظر تنوع زمین شناختی، تنوع در جنبه های اکولوژی، باستان شناسی، محیط زیست و حیات وحش جزیره و تنوع سایت های موجود در میان ژئو پارک ها حائز اهمیت است.

*ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است که دره ستاره افتاده، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس ها، دره شور، تنگه چاهکوه، نمکدان، موزه ژئوپارک جهانی قشم،پهنه های گلی، ساحل کارگه، دیواره قاضی، تنگه عالی، بصیرا، چاکاویر، جزایر ناز، ژئولینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم گذاری لاک پشت ها، صخره خرچنگ ها، روستای لافت، غار خربس و تالاب پرندگان دو کوهک از جمله آن هاست.
انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha