قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۳۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از محصل بلژیک تا پسر عقاب آسیا؛

سنگربانان لژیونر تاریخ فوتبال ایران

بررسی عملکرد سرشناس ترین دروازه بانان لژیونر تاریخ فوتبال ایران نشان می دهد که تعداد اندکی از سنگربانان ایرانی، موفق شدند عملکرد خوبی در تیم های اروپایی از خودشان نشان دهند.

سنگربانان لژیونر تاریخ فوتبال ایران

پس از ماه ها مذاکرات تیم های مختلف آسیایی و اروپایی با وکیل علیرضا بیرانوند، دروازه بان شماره یک تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس با باشگاه آنتورپ بلژیک به توافق رسید تا از فصل بعد در این باشگاه بازی می کند.

لژیونر شدن یک دروازه بان ایرانی در یک باشگاه اروپایی هر چند بی سابقه نیست اما آمار و ارقام نشان می دهد که دروازه بان ایرانی معدودی بودند که موفق شدند در باشگاه های اروپایی حضور پیدا کنند و عملکرد خوبی از خود به جای بگذارند و لژیونر شدن بیرانوند می تواند نقطه عطفی بر حضور دروازه بانان ایرانی در اروپا باشد.

در ادامه این گزارش به معرفی سرشناس ترین دروازه بانان لژیونر تاریخ فوتبال ایران می پردازیم:

اولین لژیونر

حسین علی خان سردار؛ به نوعی اولین دروازه بان لژیونر تاریخ فوتبال ایران است. او مدتی در بلژیک تحصیل کرد و در آن موقع در فوتبال باشگاه های آن کشور بازی کرد. پس از آن سروت ژنو سوییس باشگاه حرفه ای خان سردار بود که موجب شد این دروازه بان اولین دروازه بان لژیونر تاریخ فوتبال ایران لقب بگیرد. باشگاه طوفان و کلوپ تهران، دیگر تیم های حرفه ای حسین علی خان سردار در دوران بازیگری اش بود.

اسطوره آبی ها

ناصر حجازی؛ اسطوره فقید باشگاه استقلال، در سال ۱۳۵۸ چند روز در تمرینات منچستر یونایتد شرکت کرد اما موفق نشد جذب این تیم شود. لژیونر شدن حجازی به پایان دوران بازیگری اش برمی گردد که در سال ۱۳۶۵ به تیم محمدان بنگلادش پیوست. او بعد از مدتی حضور در این باشگاه، به عنوان سرمربی این تیم بنگلادشی معرفی شد و در سال ۶۹ بازی خداحافظی خود را با این تیم انجام داد.

گربه سیاه

مهدی عسگرخانی؛ اولین لژیونر تاریخ باشگاه فوتبال پرسپولیس است. او بعد از حضور ۳ ساله خود در باشگاه پرسپولیس و عملکرد نسبتا موفقی که در این تیم داشت در سال ۱۳۵۰ به السالمیه کویت پیوست و دو سال سنگربان این تیم کویتی بود. عسگرخانی بعد از کویت به ایران بازگشت و فوتبال خود را با باشگاه ابومسلم مشهد پایان داد.

مهدی عسگرخانی؛ اولین لژیونر تاریخ باشگاه فوتبال پرسپولیس
منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha