قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۳۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دست و پا زدن بی فایده کمیسیون اقتصادی مجلس

علی رغم اصرار رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و برخی از اعضای این کمیسیون، ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده که 11 هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی برای سازمان مالیاتی داشت و زمینه ساز پرداخت حقوق ها و پاداش های نجومی در این سازمان می شد، حذف شد.

دست و پا زدن بی فایده کمیسیون اقتصادی مجلس
 

: در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده را که سازمان امور مالیاتی را از نظام اداری، مالی و استخدامی مستثنی کرده و 6 درصد از درآمدهای مالیاتی مصوب کشور را به آن اختصاص می دهد، حذف شد.

*من کارمند وزارت امور اقتصاد و دارایی هستم

در این جلسه مجلس، محمود شکری رئیس کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان نماینده این کمیسیون و در راستای مخالفت با حذف ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده صحبت کرد.

وی گفت: بگذارید در تاریخ این کشور ثبت شود وقتی صحبت های پورمحمدی معاون سازمان برنامه بودجه مطرح شد خیلی از نمایندگان به به چه چه کردند. اولا دو نفر از عزیزان گفتند که من کارمند سازمان مالیاتی هستم نه؛ من کارمند وزارت امور اقتصاد و دارایی هستم. ثانیا دو منبع درآمدی برای اداره کشور داریم. 1- نفت و 2- مالیات. 

این نماینده مجلس ادامه داد: کشورهای موفق در توسعه را عرض می کنم. تحقیقات و مستندات نشان می دهد که البته آن را نیاورده ام وگرنه پشت تریبون می خواندم. بسیاری از کشورهای اروپایی نظام مالیاتی مستقل از ادارات دارند. حتی ترکیه 96 درصد از درآمدهای خود را از محل مالیات تامین می کند.

*اختصاص 6 درصد درآمد مالیاتی به سازمان امور مالیاتی هزینه نیست، سرمایه گذاری است

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اینکه می گویند 6 درصد درآمد مالیاتی اگر به سازمان مالیاتی اختصاص یابد هزینه است، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای تحقق درآمدهای مالیاتی است. برای درآمد نفت 14 و نیم درصد به وزارت نفت تعلق می گیرد. اگر فروش نفت توسط آمریکا تحریم شده باید روش انگیزشی برای سازمان مالیات ایجاد کرد و زیرساخت ها را توسعه داد. اکنون 49 درصد بودجه از مالیات است و کشورهای پیشرفته 100 درصد درآمد خود را تامین می کنند. باید با سامانه ها و زیرساخت ها از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

محمود شکری پیش تر سابقه فعالیت و پست های مدیریتی در سازمان امور مالیاتی کشور را داشته است.

*نفت تمام شد

پس از رای گیری درباره حذف ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده و تصویب شدن این موضوع، الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی در تذکری به عنوان مخالف حذف ماده 26 این لایحه گفت: مجلس آزاد است در صحبت ها نباید به کسی توهین شود. تذکر من قبل از رای گیری باید گفته می شد.کمیسیون اقتصادی یکی از فعال ترین کمیسیون ها است. دو سوم دستورات مجلس محصول زحمت کمیسیون اقتصادی است. بحث های بانکداری، مالیات ها و مصوبات و تولیداتی که داریم در دستور کار مجلس است. مجلس نباید اجازه دهد که کسی توهین کند. دقت کنید وارد فضای جدیدی شدیم. نفت تمام شد نه بازاری و نه امکانی برای فروش داریم و نه کار عقلانی است فروش نفت خام.

این نماینده مجلس بیان داشت: روال کار و سیر حرکت کشور باید تغییر کند اگر دولت و دولتمردان هنوز نتوانسته اند کنار بیایند مجلس باید کاری کند. فصلی است که مجلس باید کت خود را درآورد و آستین بالا بزند.برای حرکت جدید اگر می خواهیم 200 هزار میلیارد تومان مالیات داشته باشیم نیاز به توجه به ابزار ویژه دارد.

*اگر بنا است نفت تعطیل شود و تکیه بر درآمد مالیاتی شود باید سازمان مالیاتی را جدی بگیرید

وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهید با مملکت شوخی کنید ادامه دهید. اگر بنا است نفت تعطیل شود و تکیه بر درآمد مالیاتی شود باید سازمان مالیاتی را جدی بگیرید. خودم نوشتم اشکال ندارد که 6 درصد درآمد اختصاصی سازمان مالیاتی را حذف کنید اما خدماتی خلق کنید که این سازمان ماموریت تاریخی را درست انجام دهد. منافع مالی و مادی در این بحث نداریم.

قبل از بررسی پیشنهاد حذف ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده و در حین قرائت این ماده در جلسه علنی امروز مجلس، امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس گفت: الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یاداشتی به من داده است که 3 خط آخر ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده (همان موضوع اختصاص پیدا کردن 6 درصد درآمدهای مالیاتی کشور به سازمان امور مالیاتی که حدود 11 هزار میلیارد تومان می شود) را حذف کنیم. 

نهایتا با تشخیص رئیس جلسه (مصری نایب رئیس مجلس)، اعلام شد: آیین نامه اجازه نمی دهد و مصوبه کمیسیون همین است که داده شد.

خاطرنشان می گردد پیشنهاد حذف ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده در جلسه علنی امروز توسط احمد امیرآبادی مطرح شد و محمود صادقی به عنوان موافق حذف ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده مجلس و محمد حسینی به عنوان مخالف حذف این ماده در صحن علنی صحبت کردند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha