قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۲۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضمن ابراز خشم از حمله به سفارت

پامپئو: برای مذاکرات جدی با عراق درباره حضور نظامی آمریکا در این کشور آماده ایم

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، مایک پامپئو در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی خشم خود را از حملات مداوم علیه تاسیسات آمریکایی در عراق ابراز داشته است.

پامپئو: برای مذاکرات جدی با عراق درباره حضور نظامی آمریکا در این کشور آماده ایم

به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا عصبانیت خود را از حملات مداوم از سوی گروه های شبه نظامی به تاسیسات آمریکایی در عراق از جمله حمله موشکی روز یکشنبه به سفارت آمریکا ابراز داشته و گفته است، این حمله موشکی اخیر منجر به زخمی شدن یک نفر شده است.

پامپئو مجددا ابراز عقیده کرده که این حملات "بی توجهی علنی به حاکمیت عراق و شکست در مهار این گروه های مسلح خطرناک" را نشان می دهد.

او در عین حال از پایبندی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر موقت عراق به تقویت تدابیر امنیتی برای حفاظت از کارمندان آمریکایی و تاسیسات دیپلماتیک "تقدیر" کرده است.

پامپئو در اظهاراتی واهی و کشاندن پای ایران به میان مدعی شده است: "واشنگتن این حمله را تلاشی برای منحرف کردن نگاه عراقی ها و جامعه جهانی از سرکوب شدید تظاهرکنندگان عراقی مسالمت جو از سوی حامیان ایران می داند".

وزیر خارجه آمریکا از نخست وزیر موقت عراق خواست برای حفظ حاکمیت این کشور تلاش کند و بار دیگر تاکید کرد، آمریکا موضعش در قبال ملت عراق ثابت است و آمادگی دارد درباره چارچوب حضور نظامی خود در خاک این کشور در آینده مذاکره کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین ادعا کرد: واشنگتن برای "عراقی قوی و شکوفا" تلاش می کند و این همان چیزی است که در چارچوب توافقنامه دوجانبه استراتژیک بین دو کشور تدوین شده است.

دفتر عادل عبدالمهدی نیز در بیانیه ای عنوان کرد، عادل عبدالمهدی روز دوشنبه تماس تلفنی ای را از جانب پامپئو دریافت کرد.

در بیانیه مذکور آمده است: در این تماس تلفنی بر روابط دوستی میان دو کشور تاکید و حملات به سفارت آمریکا در بغداد محکوم شد.

طبق این بیانیه، دو طرف بر تقویت تدابیر نیروهای امنیتی مسؤول حمایت از سفارت و انجام و پیگیری تحقیقات و تدابیر تضمین کننده برای تکرار نشدن حملات به تاسیسات دیپلماتیک تاکید کردند.

نخست وزیر موقت عراق همچنین بر اهمیت آرامش در منطقه، احترام به حاکمیت عراق و تصمیماتش، عدم مداخله در امور داخلی آن و نیز تلاش هاس سازنده و جدی برای رقم خوردن این مساله تاکید کرد.

سفارت آمریکا در بغداد شب یکشنبه در معرض پنج حمله موشکی از نوع کاتیوشا قرار گرفت که گفته می شود دو مورد آن به داخل محوطه سفارت اصابت کرد در حالیکه هیچ گروهی مسؤولیت آن را برعهده نگرفته است.

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha