قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۴۰۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۳۹ حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند

رییس پارک ملی گلستان اعلام کرد: ۳۹ مورد انواع گونه های حیوانی این پارک بر اثر برخورد وسایل نقلیه در جاده بین المللی گرگان - مشهد در محدوده این پارک ملی در سه ماه اخیر تلف شدند.

۳۹ حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی تیموری رییس پارک ملی گلستان روز یکشنبه  اظهار داشت: عمده این حیوانات که بر اثر بی دقتی رانندگان تلف شده اند، از گونه های گراز، شغال، روباه و سمور بودند.

وی با اشاره به بارش برف در روزهای اخیر در ارتفاعات پارک ملی گلستان و سرمای هوا و پی آمد این امر که حضور حیوانات از جمله گونه های شاخص مثل پلنگ و مرال در حاشیه جاده به صورت غریزی و برای تهیه غذا است، از رانندگان تقاضا کرد: از زمان ورود به جاده جنگلی کشیده شده در دل این پارک تا زمان خروج با سرعت مطمئنه ۶۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنند.

رییس پارک ملی گلستان گفت: علاوه بر بارندگی های امسال، از ۱۰ روز گذشته بارندگی ها با بارش برف در مناطق مختلف این پارک همراه شده که نقش موثری در رشد زاد و ولد انواع گونه های جانوری دارد.

تیموری ادامه داد: محیط بانان آمادگی کامل دارند تا در صورت افزایش سرما و کمبود علوفه و خوراک، به صورت دستی غذای مورد نیاز را در اختیار حیوانات پارک ملی گلستان قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: با انجام سرشماری پاییزه حیات وحش با محوریت گونه های علفخوار، بیش از پنج هزار راس قوچ و میش، کل و بز و آهو در پارک ملی گلستان شناسایی شدند که با توجه به وضعیت مطلوب آب و هوا، پیش بینی می شود در آمار سرشماری سال آینده روند زاد و ولد حیوانات خیلی مثبت باشد.

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است و تنوع زیستی این پارک حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha