قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۹۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مرکز پژوهش ها واگذاری سهام دولت در بودجه ۹۹ را بررسی کرد

سیاست مجلستهران مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی واگذاری سهام دولت و شرکت های دولتی از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور…

مرکز پژوهش ها واگذاری سهام دولت در بودجه ۹۹ را بررسی کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت این مرکز روز یکشنبه در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۵۵. بند «الف» تبصره (۲)(واگذاری سهام دولت و شرکت های دولتی از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس)» آورده است : در بند «الف» تبصره (۲) لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، واگذاری سهام دولت و شرکت های دولتی از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مدنظر قرار گرفته است.

این گزارش افزود: در این میان، متن دیگری نیز در کارگروه تشکیل شده برای بررسی این تبصره، مطرح شده است که به لحاظ محتوایی تغییر اساسی نسبت به متن لایحه نداشته لکن برخی موارد جانبی برای اجرایی شدن این فرایند در آن پیش بینی شده است.

گزارش مرکز پژوهش ها تصریح کرد: به نظر می رسد ایده واگذاری سهام بنگاه های متعلق به دولت و شرکت های دولتی از طریق صندوق های ETF دارای نواقصی است. از آن جمله می توان به کاهش درآمدهای دولت از محل واگذاری، حفظ کنترل دولت بر بنگاه های مشمول واگذاری؛ ابهام در سرنوشت این صندوق ها؛ ایجاد مشکل در ساز وکار بازارگردان این صندوق ها؛ امکان بروز فساد در فرایند بازارگردانی و تعارض ماهیت این ابزار با هدف موردنظر اشاره کرد.

براساس این گزارش، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود پیشنهاد داده است که واگذاری سهام بنگاه های متعلق به دولت و شرکت های دولتی با اولویت واگذاری بلوکی و در صورت نبود متقاضی، از روش های دیگر ازجمله ثبت سفارش انجام شود. گفتنی است تمهید ساز وکار ثبت سفارش برای واگذاری در متن پیشنهادی کارگروه نیز آمده است.

این گزارش در ادامه یادآور شد: این ساز وکار می تواند از ابتدا برای واگذاری مستقیم سهام توسط دولت مورد استفاده قرار گیرد. به این معنی که افراد تقاضای خرید سهام، به همراه قیمت های پیشنهادی خود را ثبت کرده و طی مکانیزمی، سهام با قیمت های تعیین شده به متقاضیان واگذار شود. در همین زمینه، برای ترغیب متقاضیان به خرید سهام مذکور، می توان در صورت نیاز، تخفیف هایی در نظر گرفت.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha