قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک وکیل دادگستری:

تحقیقات نمی تواند مستندی برای رد صلاحیت نمایندگان باشد

یک وکیل دادگستری گفت: تا زمانی که نسبت به موضوعات مالی اشخاص در دادگاه و محاکم قضایی رسیدگی نشده، رد صلاحیت فقط بر مبنای اظهار نظر یا تحقیقات نمی تواند مستندی برای بحث رد صلاحیت نمایندگان مجلس تلقی شود.

تحقیقات نمی تواند مستندی برای رد صلاحیت نمایندگان باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عبدالله سمامی ، در رابطه با موضوع رد صلاحیت 90 نماینده مجلس فعلی عمدتا به دلیل مسایل مالی، با بیان اینکه این تصمیم نمی تواند تصمیم درستی باشد، اظهار کرد: اگر بحثی در خصوص مشکلات در باب موضوعات مالی هست، باید این موضوعات ابتدا در دادسرا و محاکم قضایی به اثبات برسد و سپس آن را به عنوان مستند خود تلقی کرده تا از این باب بتوانند کسی را رد صلاحیت کنند.

وی افزود: تا زمانی که نسبت به موضوعات مالی اشخاص در دادگاه و محاکم قضایی رسیدگی نشده، رد صلاحیت فقط بر مبنای اظهار نظر یا تحقیقات نمی تواند مستندی برای بحث رد صلاحیت نمایندگان مجلس تلقی شود، به خصوص اینکه در حال حاضر این تعداد نماینده مجلس فعلی هستند، اگر مشکلات مالی دارند پس باید به دستگاه قضایی معرفی شوند و اگر مشکل مالی ندارند که رد صلاحیت معنی پیدا نمی کند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه از نظر حقوقی این تصمیم جایگاه درستی نخواهد داشت، عنوان کرد: این مساله به نوعی نگاه سلیقه ای را بیشتر مطرح می کند تا اینکه مطابق قانون در مورد اشخاص تصمیم گیری شده باشد.

سمامی با بیان اینکه فقط بر مبنای تحقیقات و اظهار نظر دیگران نمی شود تصمیم گرفت، خاطرنشان کرد: اگر این بحث را قبول کنیم که این افراد مشکلات مالی دارند و این مساله برای شورای نگهبان به اثبات رسیده است، این افراد در مجلس چه کار می کنند؟ بر این اساس باید به دستگاه قضایی معرفی شوند تا مسایل آنها بررسی شود، ولی اگر فقط بر مبنای یک سری شنیده ها و گفته ها است که به نظرم این مساله نمی تواند مثمر ثمر بوده و مستند تلقی شود و بر این مبنا نمی توان کسی را رد صلاحیت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر می توان از حضور این افراد در مجلس جلوگیری کرد، گفت: هیچ فرقی ندارد که فرد نماینده مجلس باشد یا مقام بالاتر یا پایین تر؛ هر کسی اگر جرمی مرتکب شده باید مطابق قانون به آن جرم در دستگاه قضایی رسیدگی و اتخاذ تصمیم شده و رای صادر و بعد مطابق رای دادگاه برخورد شود. اینگونه نیست که هر مرجعی بتواند نسبت به اشخاص بر مبنای یک سری شنیده ها و بدون دلیل و مدرکی – که البته در این مورد دلیل و مدرک فقط رای دادگاه می تواند باشد- رد صلاحیت کند.

این وکیل دادگستری افزود: ممکن است جایی شهادت شهود یا اشخاص دلیل محسوب شود ولی شورای نگهبان دستگاه قضایی نیست. شورای نگهبان مرجعی است که در بحث صلاحیت آن هم بر مبنای قانون می تواند تشخیص دهد، اگر در مورد این اشخاص قبلا تصمیم گیری شده و رایی در دادگاه صادر شده، مطمئنا باید مطابق قانون صلاحیت آنها مورد تردید قرار گیرد، اما اگر چنین چیزی نیست شورای نگهبان نمی تواند به این شکل و به خصوص در مورد موضوعات مالی تصمیم اتخاذ کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha