قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۸۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد:

تحول در مرز/بازگشایی بازارچه های مرزی در خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی گفت: خرده فروشی به صورت پایلوت در مرز ماهیرود راه اندازی شده است و در صورت حصول نتیجه مثبت در سایر مرزها نیز اجرا خواهد شد.

تحول در مرز/بازگشایی بازارچه های مرزی در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمدصادق معتمدیان، امروز شنبه ۵ بهمن، در جلسه جمع بندی بررسی سند توسعه میان مدت شهرستان درمیان با اشاره به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی اظهار کرد: در بخش احیای قنوات هرچه سرمایه گذاری شود، در زندگی مردم بیشتر نمود می یابد.

وی افزود: بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری باید در اولویت توسعه بخش کشاورزی قرار گیرد و باید به دنبال مجوزهای لازم در این خصوص بود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به بارندگی های خوب در سال جاری و رونق بخش کشاورزی، بیان کرد: باید با برنامه های جهشی و توسعه ای اعتبارات ابلاغی جذب و به درستی هزینه شود.

معتمدیان ادامه داد: شهرستان درمیان قطب برخی از محصولات کشاورزی از جمله زرشک است که باید متناسب با میانگین کشوری، شاخص کشاورزی در این شهرستان ارتقا پیدا کند.

وی افزود: باتوجه به تدوین و تصویب سند سازگاری با کم آبی خراسان جنوبی در سال جاری، برنامه های آبخیزداری و آبخوان داری در این سند مورد وفاق بود که اکنون با توجه به بارندگی ها، آثار مثبت آن را شاهد هستیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: ساخت ۱۰۰ سازه خاکی که در سفر معاون اول رییس جمهوری به استان کلنگ زنی شده بود و امید است با تخصیص ۳۰ میلیارد تومان دیگر عملیات دوم ۱۰۰ سازه خاکی دیگر نیز به زودی در استان آغاز شود.

معتمدیان ادامه داد: مطالبات مردم نیاز به کار کارشناسی دارد، اما در این خصوص پیگیری های لازم در سطح وزارت جهاد کشاورزی دنبال شود که نگاه مجلس و دولت برای استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی افزود: توانمندسازی شهرداری ها از برنامه های در دست اجرا است که در این راستا اعتباراتی برای ماشین آلات و تجهیزات تخصیص می یابد تا هزینه های اجرای عملیات عمرانی کاهش یابد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به برنامه تامین زیرساخت های شهری و رفاهی برای مردم، تصریح کرد: در سفر دکتر نوبخت به استان اعتباراتی به آن تعلق گرفت و در مرحله اول ۲۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

معتمدیان اظهار کرد: در این راستا در هر شهر ساخت پارک چند منظوره تعریف شده و نیز در مدیریت بحران مرکزی برای اسکان مردم تامین خواهد شد که تخصیص این پروژه به صورت کامل انجام گرفت.

وی خاطرنشان کرد: تسهیلات ارزان قیمتی در نظر گرفته شده که شهرداری ها برای برنامه های عمرانی با ارائه طرح های توجیه پذیر می توانند از آن استفاده کنند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: براساس تفاهم نامه ای با معاونت عمرانی وزارت کشور ۱۰ دستگاه بیل بکهو برای ۱۰ شهرداری خریداری می شود که مبلغ آن از سه منبع اعتباری تامین خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پیگیری ها برای بازگشایی بازارچه های مرزی استان، تصریح کرد: تمام زیرساخت های لازم در چهار بازارچه تکمیل شده و خدمات گمرکی آماده است، اما هنوز با کشور مقابل به علت شرایط حاکم بر آن به توافق نرسیده ایم.

وی افزود: از ظرفیت بازارچه ها اکنون به صورت یک طرفه استفاده می شود، اما امید است با بازگشایی کامل آن مشکلات موجود رفع شود.

وی بیان کرد: حوزه خدمات رسانی تشکیل ستاد محرومیت زدایی اقدام خوبی بود که اکنون دستگاه های ملی در چهار شهرستان مسئولیت محرومیت زدایی را پذیرفته اند که برای اولین بار در کشور با این گستردگی انجام می شود.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: با مشارکت نهادهای حاکمیتی از جمله بنیاد علوی، بخشی از مشکلات منطقه کمتر برخوردار درمیان رفع می شود.

معتمدیان با تاکید بر توجه به فرآوری و بسته بندی محصولاتی چون زرشک و توجه به حوزه دامپروری، افزود: راه اندازی کشتارگاه در حوزه گوشت سفید نیز از اهمیت خاصی برخوردار است که باید مشخص شود کدام طرح ها قابلیت مشارکت دارند تا بتوان از بنیاد علوی مشارکت جذب کرد.

وی بیان کرد: عشایر از جمله کم برخوردارترین اقشار از امکانات عمومی دولتی هستند که نیاز به توجه ویژه دارند، در این راستا باید در اسرع وقت شورای عشایری استان تشکیل و موضوع خدمات رسانی بررسی شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه نیازهای موجود در حوزه عشایر باید احصا شود، اظهار کرد: تاکنون تسهیلات خوبی با سود چهار درصد از سوی صندوق کارآفرینی امید به متقاضیان پرداخت شده که باعث رشد تعداد واحدهای بوم گردی از ۲۵ واحد به ۱۰۰ واحد شده است.

معتمدیان با اشاره با اینکه در بخش صنایع دستی نیز مشاغل خرد شناسایی و تعداد وام های مورد نیاز مورد حمایت قرار می گیرند، تصریح کرد: بنیاد علوی در حوزه آموزش نیز اعلام آمادگی کرده است.

وی با اشاره به تولید یک میلیون نهال در سال با یک میلیارد تومان سرمایه گذاری به عنوان یک پیشنهاد، افزود: در حوزه مباحث فرهنگی در جلسه امروز پیشنهادی داده نشد که لازم است طرح هایی چون ایجاد کتابخانه در حسینیه ها و مساجد پیشنهاد شود.

وی تصریح کرد: طرح جدید بانک مرکزی با عنوان گام گواهی اعتبار مالی نیز در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد که با اجرای آن سرمایه در گردش در قالب اوراق تامین خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: ۵۰ هزار میلیارد تومان در گام اول به تمام استان ها کمک می شود که باید از این ظرفیت و امکان برای تامین منابع مالی غیر تورمی به عنوان سهم خراسان جنوبی استفاده کنیم.

وی یادآور شد: باید طی مدت ۲۰ روز طرح های نیمه تمام مشخص و مشکلات زیرساختی آن جمع بندی شود و سایر مشکلات نیز در قالب ستاد رفع موانع تولید پیگیری و رفع شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha