قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۷۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های علم شنبه ۴ بهمن ۵۴ / عرض کردم: «آیا شاهنشاه وضع روشنی از اوضاع اقتصادی کشور به دست دارند؟»

عرض کردم: «آیا شاهنشاه وضع روشنی از اوضاع اقتصادی کشور به دست دارند؟» فرمودند: «البته دارم.» عرض کردم: «آیا به عرض مبارک رسیده که ممکن است احیانا بعضی پروژه های ما که با خارجی ها داریم در اثر ندادن پول به حکمیت بین المللی و آبروریزی برسد؟» فرمودند: «فکر نمی کنم.» عرض کردم: «بلی. این امکان هست.» قدری تامل فرمودند. عرض کردم: «شاهنشاه مطمئن هستند که گزارشاتی که به عرض می رسانند کاملا واقعی و درست و صادقانه است و کسی خلاف عرض نمی کند؟» فرمودند: «البته.» عرض کردم: «خدا کند این طور باشد و البته حالا که می فرمایید همین طور است، ولی غلام در این مسئله شک دارم.»

یادداشت های علم شنبه ۴ بهمن ۵۴ /  عرض کردم: «آیا شاهنشاه وضع روشنی از اوضاع اقتصادی کشور به دست دارند؟»

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات علم آمده است:

صبح سفیر آمریکا برای صبحانه مهمان من بود. به او گفتم: «حالا از شرکت های نفتی رفع بهانه شده و دیگر نمی توانند به قیمت ما ایرادی داشته باشند. اگر از ما نفت نخریدند ما ناچاریم سهمیه کنسرسیوم را به کشورهای دیگر بفروشیم.» او جواب داد: «من کاملا وارد هستم و آن چه از دستم برآید می کنم، چون می دانی که هم من میل دارم کاری برای ایران انجام شود و هم دولت من.» در دلم گفتم به قسمت دوم شک دارم، ولی به ظاهر باید تصدیق بکنم. گفت: «حتی نسبت به فروش نفت به خود آمریکا هم اقداماتی کرده ام که [هوشنگ] انصاری، وزیر اقتصاد، در جریان است. حالا می روم ببینم چه می شود کرد.» من می دانستم و می دانم هم که به نتیجه نمی رسد، این کار از زمان جانسون در جریان است و نشده. من گفتم: «اثری که این عمل نفروختن نفت از طرف ما دارد این است که در وهله اول آن چه کالا به شما سفارش بدهیم تقلیل پیدا می کند. چنان که همین حالا معامله رزم ناوهای اقیانوس پیما را لغو کردیم. دیگر این که بعضی پروژه های ما معلق می ماند و ضرر جبران ناپذیری به ما وارد می شود زیرا آن چه درباره پروژه های نیمه کاره کرده ایم از بین می رود.» گفت: «همه این ها را می دانم.» گفتم: «به هر صورت من حالا روی اقدام شما حساب می کنم. حالا چرا به واشنگتن می روی؟» گفت: «باز برای همان توضیحات درباره کارهای زمان تصدی [سیا].» در کمیته مجلس سنا پدرش را درآورده اند. از من پرسید: «نماینده موریتانی به چه کار این جا آمده است؟» من گفتم: «نمی دانم. (در صورتی که می دانستم.) به عرض پیشگاه شاهانه می رسانم و می پرسم.» دیگر خداحافظی کرد و رفت.

بعد شرفیاب شدم. جریان را به عرض رساندم. سوال فرمودند: «صبحانه چه به او می دهی؟» عرض کردم: «مرد اکولی است. آب میوه و تخم مرغ و غیره و غیره.» فرمودند: «همه را می خورد؟» عرض کردم: «بلی.» خندیدند. فرمودند: «مذاکرات را خوب انجام دادی. باید می گفتی که ما که متفق شما هستیم در اثر نخریدن رزم ناوها، حضور ما در اقیانوس هند تاخیر می شود.» عرض کردم: «اتفاقا این را هم گفتم، ولی او جواب داد ما هزار درد بی درمان داریم که یکی را هم نمی توانیم علاج کنیم، چه رسد به این کار.» باز هم شاهنشاه خندیدند و فرمودند: «ما را ببین به چه اشخاصی اتکا می کنیم.»

مقداری کارهای جاری را عرض کردم من جمله کارهای خارجی که مهم نیست [...]. بعد موضوعی که از پریشب فکر مرا مشغول داشته بود به این صورت حل کردم که بریده روزنامه دیلی تلگراف را به عرض رساندم که تیتر آن این است: «تاریخ تکرار می شود». ملاحظه فرمودند. بعد عرض کردم: «آیا شاهنشاه وضع روشنی از اوضاع اقتصادی کشور به دست دارند؟» فرمودند: «البته دارم.» عرض کردم: «آیا به عرض مبارک رسیده که ممکن است احیانا بعضی پروژه های ما که با خارجی ها داریم در اثر ندادن پول به حکمیت بین المللی و آبروریزی برسد؟» فرمودند: «فکر نمی کنم.» عرض کردم: «بلی. این امکان هست.» قدری تامل فرمودند. عرض کردم: «شاهنشاه مطمئن هستند که گزارشاتی که به عرض می رسانند کاملا واقعی و درست و صادقانه است و کسی خلاف عرض نمی کند؟» فرمودند: «البته.» عرض کردم: «خدا کند این طور باشد و البته حالا که می فرمایید همین طور است، ولی غلام در این مسئله شک دارم.» فرمودند: «شک داری؟» عرض کردم: «چون با تجربه هایی که اندوخته ام مرد بسیار بدبینی شده ام شک می کنم و وظیفه خودم می دانم که در این ماجرای سنگین درگیری با نفتی ها گرچه ممکن است بسیار دیر شده باشد خاطر مبارک را از آن چه خودم فکر می کنم آگاه سازم.» شاهنشاه خیلی تامل و فکر فرمودند که هم باعث تعجب و هم خوشحالی من شد. عرض کردم: «هرچه زودتر بی سروصدا باید پروژه های غیرلازم یا غیرفوری را کنار گذاشت و فقط به مسائل اساسی پرداخت.» فرمودند: «به علاوه باید جلوی دزدی ها را گرفت. دارد بر من روشن می شود که پروژه های ما حداقل ۴۰ درصد گران تر از آن چه که باید تمام می شود.» عرض کردم: «البته، به هر حال من وظیفه داشته و دارم که آن چه احساس می کنم به عرض برسانم، چون من اعلیحضرت همایونی را محو در ایران می بینم یعنی اعلیحضرت خود ایران هستید. چطور ممکن است ببینم صدمه [ای] به وجود مقدس وارد می شود و من فقط ناظر باقی می مانم؟» تبسمی به علامت رضا فرمودند.

عرض کردم که: «سفیر آمریکا صبح پرسید که سفیر موریتانی برای چه کار آمده است، آیا من باید مطلع بشوم؟ من جواب دادم که نمی دانم ولی به عرض خواهم رساند.» فرمودند: «مجددا او را احضار کن و بگو که آن ها از الجزایر وحشت دارند. سفیر موریتانی می گفت که الجزایر در فرصت های مختلف اعلام کرده بود که اگر مسئله صحرا بین اسپانیا و مراکش و موریتانی حل شود ما هیچ حرفی نداریم ولی ناگهان زیر حرفش زده و حالا این جبهه پلیساریو را به وجود آورده است که یک نفر هم صحرایی نیست و همه الجزایری هستند. حتی به آن ها اسلحه سنگین داده است. بیچاره موریتانی ها از ما کمک می خواهند. البته من که وعده ای ندادم، ولی از شما آمریکایی ها می خواهم که به من بگویید ژنرال جیاپ (فرمانده معروف چریکی ویتنام که بالاخره باعث شکست آمریکا شد و فرانسه را هم در هند و چین شکست داد) در الجزایر چه می کند؟ این که وضع الجزیره است با اسلحه فراوان روسی. پایین تر در آنگولا هم که روس ها و کوبایی ها زدند پدر طرفداران شما را درآوردند. در موازمبیک هم که روس ها بی کار ننشسته اند. در سومالی هم که حضور دارند. پس فردا که فرانسوی ها بخواهند به جیبوتی استقلال بدهند قطعا سومالیایی ها بی کار نخواهند نشست. این است یک حلقه آتش اطراف آفریقا و آن وقت شما برای حضور ما در اقیانوس هند هیچ اعتبار قائل نیستید. تنها کشوری که ممکن است به شما کمک بکند و حتی تعادلی با قوای دریایی هند در اقیانوس هند به وجود بیاورد.»

به سفیر آمریکا پیغام دادم ساعت ۶ بعدازظهر به دیدن من بیاید و فرمایشات شاهنشاه را به او ابلاغ کردم. گفت: «همه را تصدیق می کنم.» بعد من به او گفتم: «شما چرا بیش تر به روس ها فشار نمی آورید؟» گفت: «فکر می کنم این دفعه کیسینجر این کار را کرده باشد، گرچه هنوز هیچ خبری ندارم.» گفتم: «قاعدتا گزارشی حضور شاهنشاه عرض خواهد کرد.» گفتم: «روس به غله شما، بیش تر از شما به پول غله که از آن ها می گیرید، احتیاج دارند. چرا در این قسمت فشار نمی آورید؟ نکند فورد فکر می کنم ممکن است زارعین به او رای ندهند، اگر از فروش غله جلوگیری کند.» گفت: «نمی دانم شاید.» گفتم: «من تقریبا یقین دارم.»

بعد آقای [علی] دشتی را دیدم و درباره کتاب خاطراتش درباره اعلیحضرت رضاشاه کبیر و اعلیحضرت همایونی مذاکره کردم.

سر شام رفتم. مطلب مهمی گفتگو نشد، جز آن که حکم اعدام تروریست ها را صادر فرمودند: «منهای یک نفر.» من خیال کردم این یک نفر زن است. فرمودند: «نه! آدم کش، آدم کش است، چه زن باشد، چه مرد.» و درست می فرمایند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha