قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۶۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساخت صنعت با فناوری بومی به رغم تمام محدودیت ها توسط جوانان

دبیر مرکز طرح های کلان ملی و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری، گفت: در حال حاضر تبدیل به کشوری شده ایم که صنعت را با فناوری می سازد و علی رغم تمام محدودیت هایی که داریم، نیازهای صنعتی در دانشگاه های ما احصاء می شود.

ساخت صنعت با فناوری بومی به رغم تمام محدودیت ها توسط جوانان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پیمان صالحی دبیر مرکز طرح های کلان ملی و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در گفت وگو با درباره عدم ارتباط دانشگاه و صنعت، گفت: هر کدام از بازیگران حوزه علم و فناوری مسئولیتی دارند و دانشگاه تربیت نیروی متخصص و تحقیقات بنیادی را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از صنایع در کشورمان وارداتی هستند، خاطرنشان کرد: وقتی صنعتی وارد کشور شود  به معنی این است که طراحی بر عهده ما نبوده و فقط نقشه ساخت در اختیار ما گذاشته شده، بنابراین ما در طراحی نقشی نداریم و اگر وارد کننده طراح محصول نباشد، هیچگاه نمی تواند تغییرات لازم را در آن صنعت ایجاد کند؛ بنابراین فقط می تواند از آن صنعت رفع اشکال کند. 

* صنعت وارداتی نیازی به دانشگاه ندارد

دبیر مرکز طرح های کلان ملی و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین عده ای دوره های آموزشی می بینند و فقط می توانند کارخانه ای که طرح و دانش محصولاتش وارداتی است را پابرجا نگه دارند و رفع اشکال کنند؛ بنابراین هرچقدر که صنعت وارداتی تر باشد نیاز کمتری به دانشگاه پیدا می کند چرا که این نیاز را قبلا کشور دیگری فراهم کرده و ما فقط باید یکسری تکنسین، مهندس یا کارشناس ارشد آموزش دهیم که بتوانند رفع مشکل کنند. 

صالحی افزود: خوشبختانه در سال های اخیر با کارهایی که وزارت علوم، وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام داده اند به سمت فناوری های صنعت ساز می رویم تا بتوانیم فناوری ایجاد کنیم و صنعت بسازیم؛ لذا هرچقدر فناوری صنعت ساز داشته باشیم مطمئنا نیاز صنعت به دانشگاه بیشتر می شود. 

* در حال حاضر به کشوری تبدیل شده ایم که صنعت را با فناوری می سازد

وی با بیان اینکه ما کشوری بودیم که همیشه پول نفت داشتیم و واردکننده صنعت بودیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تبدیل به کشوری شده ایم که صنعت را با فناوری می سازد و علی رغم تمام کمبودها، فشارها و منابع مالی محدودی که از خارج از کشور داریم، شاهد این هستیم که نیازها و طرح های صنعتی در دانشگاه های ما احصاء می شود؛ با جدی تر شدن نیازها به واقعیت نزدیک تر می شویم و  بودجه های پژوهشی و فناوری در این زمینه هدفمندتر استفاده می شوند.

صالحی تاکید کرد که هرچقدر فناوری صنعت ساز را خودمان انجام دهیم مطمئن باشید ارتباط بین صنعت و دانشگاه به صورت معناداری رشد خواهد کرد. 

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha