قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۶۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

زمزمه های راه اندازی اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی از سال ۱۳۹۵ به گوش می رسد و از آن زمان تاکنون نه تنها زمان راه اندازی آن از زبان مسئولان متغیر بوده، بلکه ماهیت آن نیز به چالش کشیده شده و در برهه ای از زمان مطرح شد که کمیته فقهی سازمان بورس فروش استقراضی را مشروع نمی داند و قرار است ابزاری با نام فروش تعهدی جایگزین فروش استقراضی شود. با این حال پرونده فروش استقراضی بسته نشده و همچنان وعده تحقق آن تا پایان سال پابرجاست.

پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

پاییز سال ۱۳۹۵ بود که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز امیدواری کرد که اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی به زودی عملیاتی شود اما از آن زمان تا سال ۱۳۹۷ این موضوع تقریبا مسکوت ماند تا اینکه در پاییز سال ۱۳۹۷، محمدی باز هم اعلام کرد تا پایان سال، ابزار آتی روی سبد سهام فروش استقراضی و ابزار وارانت، ابزار تامین مالی بیمه اتکایی و ابزار بدهی رویدادهای طبیعی در بازار سرمایه ایران راه اندازی می شود.

در نخستین روز اسفندماه همان سال بود که مدیر عامل شرکت بورس نیز با اشاره به طراحی ابزارهای مالی جدید در بازار سرمایه اظهار کرد که برای راه اندازی وارانت و فروش استقراضی، محدودیت های فنی داریم؛ چراکه سامانه معاملاتی موجود برای بازار نقد طراحی شده است؛ لذا برای رفع این محدودیت ها با همکاری تعدادی از شرکت ها در حال بهبود سامانه معاملاتی هستیم تا بتوانیم معاملات ابزارهای غیر نقد را نیز راه اندازی کنیم.

به گفته علی صحرائی، پیش نویس دستورالعمل وارانت و فروش استقراضی آماده شده است و در برنامه داریم تا پایان سال ۹۷ وارد بازار سرمایه ایران شود.

وعده راه اندازی فروش استقراضی از یک سال به سال دیگر

با اینکه وعده راه اندازی فروش استقراضی در سال ۱۳۹۷ داده شده بود، اما خبری از آن نشد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ بود که علی صحرائی- مدیرعامل بورس تهران - به تنوع سازی ابزارهای نوین مالی به ابزار فروش استقراضی اشاره و اظهار کرد که ابزار فروش استقراضی یک ابزار کلاسیک در بازار سرمایه است که مقررات آن تصویب شده و به تأیید کمیته فقهی سازمان بورس رسیده است؛ لذا تلاش می شود در سه ماهه اول سال جاری با آماده سازی زیر ساخت ها و مشارکت شرکت های OMS با روش های بومی سازی راه اندازی شوند. همچنین تقویت زیر ساخت های فنی جزو برنامه های اصلی بورس تهران است.

همچنین شاپور محمدی در خرداد امسال اعلام کرد که فروش تعهدی به جای فروش استقراضی طراحی شده و این را دنبال خواهیم کرد. در این مورد مصوبه کمیته فقهی را گرفته ایم و سعی می کنیم امسال عملیاتی شود.

غلامرضا مصباحی مقدم - رئیس کمیته فقهی سازمان بورس - در این باره گفت که فروش استقراضی مشروع نیست برای همین ما یک راهکار جایگزین را که عنوان استقراض بر آن صدق نمی کند استفاده کردیم.

اما در نهایت علی صحرائی - مدیر عامل شرکت بورس تهران - گفت که قرار است به جای فروش استقراضی، فروش تعهدی در بازار بیاید و دستور العمل آن عملیاتی شده و زیرساخت های فنی آن در حال انجام است.

طبق آنچه وی عنوان کرده این موضوع دو حوزه دارد؛ یکی شرکت مدیریت فناوری و یکی هم شرکت های OMS. این دو باید آمادگی داشته باشند. شرکت های OMS باید زبان مشترک با مدیریت فناوری پیدا کنند و اگر زیرساخت فنی آماده شود ما آماده هستیم.

اکنون نیز حسن امیری - نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار - ، درباره اینکه چرا فروش استقراضی در سال گذشته راه اندازی نشد و چه زمانی به سرانجام می رسد؟ اعلام کرد که فروش استقراضی از ابتدا قرار بود امسال عملیاتی شود که در بهمن ماه عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha