قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۵۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کشف یک سکه با نقش بازی چوگان

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان از کشف سکه ای منحصر به فرد، منقش به نگارۀ بازی چوگان خبر داد که احتمال می رود قدمت آن مربوط به دورۀ تیموری باشد.

کشف یک سکه با نقش بازی چوگان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مسعود کثیری اظهار کرد: روز گذشته (چهارشنبه دوم بهمن ماه) فردی با در دست داشتن یک سکه به مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان آمد و گفت که آن را از فردی گرفته و نمی داند قدمتش چقدر است.

وی ادامه داد: این سکه یک نمونه منحصر به فرد است چرا که نمونه مشابه آن را تا کنون نداشته ایم. روی آن به وضوح می شد نقش هایی از بازی چوگان را دید و پشت آن نیز نگاره ای شبیه به خرچنگ دیده می شد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان با اشاره به قدمت این سکه گفت: حدس اولیه ما این بود که این سکه متعلق به دوره تیموریان و احتمالا مدالی برای مسابقات چوگان بوده است اما برای تعیین دقیق قدمت آن به کار کارشناسی نیاز است.

کثیری تصریح کرد: این سکه سندی دال بر حقانیت ثبت چوگان به نام ایران است و مالک حاضر به اهدای آن نیست، به همین دلیل از سازمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران درخواست کرده ایم که اثر را کارشناسی و قیمت گذاری کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنند تا بتوانیم روی آن کار آزمایشگاهی انجام بدهیم.

 «بازی چوگان» در دوازدهمین نشست سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به نام ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha