قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۵۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازار خانه های خوش فروش در تهران

خانه های ۴۰ تا ۶۰ متر مربع که به جز مناطق ۱ تا ۳ از پراکندگی نسبتا مناسبی در دیگر نقاط تهران برخوردار است، از نظر تعداد معاملات و رشد قیمت در رده دوم قرار دارند.

بازار خانه های خوش فروش در تهران

: آذر ۱۳۹۸ بالغ بر ۹۷۰۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که واحد های ۶۰ تا ۸۰ متر مربع با سهم ۲۷.۸ درصد از کل قرارداد ها رتبه اول تعداد معاملات را از آن خود کردند.

پس از آن خانه های ۴۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۲۶.۸ درصد در رده دوم تعداد معاملات قرار گرفتند؛ هرچند بالاترین میزان رشد قیمت در بین تمام دامنه های متراژی به واحد های کمتر از ۴۰ متر مربع اختصاص داشت.

آپارتمان های ۴۰ تا ۶۰ متر مربع معمولا به دلیل قیمت مناسب برای متقاضیان مصرفی، سهم بالایی از تعداد معاملات را به خود اختصاص می دهد. قیمت این خانه ها در مناطق مختلف شهر تهران متفاوت است.

بررسی ها نشان می دهد به دلیل فشار تقاضا برای واحد های کمتر از ۸۰ متر مربع، این واحد ها از نظر قیمت هر متر مربع از نرخ بالاتری نسبت به دیگر گروه های متراژی برخوردارند. به طور مثال یک واحد ۵۰ متری نوساز در محله جنت آباد متری ۲۲ میلیون تومان آگهی شده، در حالی که در آگهی دیگری یک واحد ۱۱۰ متری نوساز در همین منطقه متری ۱۷ میلیون تومان به فروش می رسد.

آذرماه ۱۳۹۸ واحد های مسکونی با متراژ کمتر از ۴۰ متر مربع بیشترین رشد قیمت را به میزان ۴۷ درصد و واحد های ۱۸۰ تا ۲۰۰ متر مربع کمترین میزاین رشد قیمت به میزان ۱۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده اند.

توزیع تعداد معاملات مسکن بر حسب سطح زیربنای واحد مسکونی در آذرماه ۱۳۹۸ نشان می دهد بیشترین تعداد معاملات در واحد های مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۸۰ متر مربع با سهم ۲۷.۸ درصد ثبت شده و واحد های با زیربنای ۴۰ تا ۶۰، ۸۰ تا ۱۰۰ و ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۲۶.۸، ۱۷.۹ و ۱۰.۶ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

کمترین تعداد معاملات مربوط به واحد های ۱۸۰ تا ۲۰۰ متر مربع با سهم ۱.۱ درصد بوده است. واحد های کمتر از ۴۰ متر مربع نیز با سهم سه درصد از معاملات در رتبه هفتم معاملات در دامنه متراژی قرار گرفتند.

هم چنین بررسی سن بنای معاملات مسکن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ نشان می دهد که واحد های با سن کمتر از پنج سال به میزان ۳۷.۳ درصد بالاترین سهم از معاملات و واحد های با عمر بیش از ۲۰ سال با سهم ۱۱.۸ درصد کمترین سهم از معاملات را به خود اختصاص داده اند.

بیش از ۵۸ درصد از معاملات در واحد های با عمر کمتر از ۱۰ سال صورت گرفته است. با این حال نرخ رشد تعداد معاملات برحسب سن بنا در آذرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل در تمامی بازه های سنی افزایشی بوده است.

بیشترین رشد تعداد معاملات نسبت به آذرماه سال قبل مربوط به واحد های با سن شش تا ۱۰ سال به میزان ۵۴.۵ درصد و کمترین رشد تعداد معاملات مربوط به واحد های با سن بیش از ۲۰ سال به میزان ۲۴.۳ درصد بوده است.


از سوی دیگر توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع در آذرماه ۱۳۹۸ نشان می دهد که بیشترین سهم مربوط به واحد هایی با قیمت بیش از ۱۲ میلیون تومان به میزان ۵۰.۹ درصد بوده و پس از آن واحد های در بازه قیمت بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان با سهم ۸.۳ درصد بیشترین سهم از معاملات را برحسب قیمت یک متر مربع در این ماه به خود اختصاص داده اند.

در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بالاترین میزان نرخ رشد سالانه قیمت مسکن در آذرماه ۱۳۹۸ مربوط به منطقه ۱۹ با ۷۵ درصد بوده است. بعد از آن مناطق ۱۶ و ۲۱ به ترتیب با ۶۹ و ۵۷ درصد قرار داشته اند. کمترین میزان رشد قیمت نیز به میزان ۳۰ درصد در منطقه ۳ اتفاق افتاده است. بعد از آن کمترین میزان رشد قیمت به میزان ۳۱ و ۳۵ درصد به ترتیب به مناطق ۶ و ۳ تعلق داشته است.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha