قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۵۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پمپئو ایران را به اخاذی هسته ای متهم کرد

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگویی به تضریح مواضع دولت این کشور درباره مسائل مختلف پیرامون ایران و از جمله توافق هسته ای پرداخت.

پمپئو ایران را به اخاذی هسته ای متهم کرد

: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه بلومبرگ با طرح یک ادعای تکراری اقدامات کشورمان را حمایت از تروریسم، عامل بی ثباتی در منطقه و گستراندان سرطانی این اقدامات در منظقه متهم کرد.

او هم چنین مدعی شد: حزب الله نهادی تحت حمایت ایران است. وقتی به محدوده و وسعت آن چه ایران انجام داده است، نگاه کنید، نمی توانید این را فراموش کنید که آن ها سعی کرده اند کسی را در ایالات متحده آمریکا بکشند و در اروپا کارزار های ترور به راه انداختند.

پمپئو در ادامه این گفتگو در پاسخ به این سوال که در دیدار اخیرش با مقامات اروپایی آیا توانسته است آن ها را با سیاست های آمریکا در مقابل ایران همراه کند یا نه؟ گفت: بله. ببینید موضع ما روشن بوده است. ما دیدگاهی متفاوت در یک مسیر درست داریم و آن اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند و برنامه موشکی آن ها مهار، و این حکومت به عقب رانده شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن ها [اروپایی ها]هرگز از این اهداف مشترک صرف نظر نکرده اند. آن ها فقط دیدگاهی متفاوت درباره پیش برد این اهداف دارند. اما اگر شما آن چه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را در نظر بگیرید، [متوجه می شوید]یک اخاذی هسته ای است. آن ها حالا تهدید به خروج از ان پی تی می کنند.

او علاوه بر این گفت: [اروپایی ها]گامی تحت برجام برداشته اند که سازوکار حل اختلاف را فعال می کند. به نظرم نه فقط آن ها، بلکه حالا جهان می تواند نظاره گر این باشد که ایران هیچ تمایلی به پیروی از مفاد اصلی که در این توافق آمده است ندارد و جهان باید برای اطمینان حاصل کردن از این که ایران هرگزبه سلاح هسته ای دست پیدا نخواهد کرد، متحد شود. من وقتی به آن چه رئیس جمهور مکرون [رئیس جمهور فرانسه]دیروز گفت نگاه می کنم، مطمئن می شوم که منظور او همین است. اکنون ما باید برای رسیدن به آن، باهم همکاری کنیم.

پمپئو رفتار حکومت با مردم در ایران را زیر سوال برد و در ادامه ادعا هایی مداخله جویانه خود افزود: حکومتی که، حتی همین حالا، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش است که بفهمد مواد هسته ای چگونه در جا هایی پیدا شدند که مقامات ایران گفه بودند در این محل ها نخواهند بود و این یک خطر جهانی است.

او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. این هدف اصلی ما است. اما ما مجموعه گسترده تری از اهداف داریم هم داریم. فقط از آن ها می خواهیم مانند یک کشور معمولی رفتار کنند و به جامعه ملل بپیوندند.

این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره این در حالی مطرح می شود که دولت آمریکا خود با خروج یک جانبه از توافق هسته ای و اعمال تحریم های اقتصادی متعدد بر ایران، موجب گسترش تنش شده و نیز در تلاش بوده است تا شرکای دیگر برجام را به خروج از آن ترغیب کند.

علیرغم ادعا های پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای، پیش از این، آژانس بین المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و در پی تعلل کشور های اروپایی در عمل به تعهدات شان در زمینه پیدا کردن راهکاری برای کاهش تاثیر تحریم های آمریکا، ایران اعلام کرد که در چند گام تعیین شده، تعهدات داوطلبانه برجامی اش را کاهش خواهد داد و این اقدامات به محض عملی شدن تعهد اروپایی ها قابل بازگشت به حالت قبلی خواهند بود.

انتهای پیام

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha