قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گران ترین غذاهای دانشجویی در دانشگاهی دولتی

دانشجومعلمان معتقدند گران ترین غذاهای دانشجویی در دانشگاه فرهنگیان ارائه می شود در حالی که این غذاها کیفیت ندارد.

گران ترین غذاهای دانشجویی در دانشگاهی دولتی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری فارس - گروه آموزش و پرورش: دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان مدتی است که پیگیر موضوع کسر ۴۵ درصد از حقوقشان هستند.

آنها عنوان می کنند که مقرر شده بود از این ۴۵ درصد ۱۰ درصد برای خوابگاه و ۳۵ درصد برای تغذیه دانشجویان هزینه شود اما صرف این هزینه شفاف نیست ضمن اینکه دانشجومعلمان معتقدند هزینه غذا برای آنها به مراتب گران تر از سایر دانشگاه ها می شود.

یکی از دانشجومعلمان به گفت: از حقوق دانشجومعلمان ۴۵ درصد کسر می شود، که این میزان با هر میزان حقوقی، همان رقم است یعنی زمانی که حقوق ما ۷۰۰ هزار تومان این رقم بود، بعد که به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، همان ۴۵ درصد کم می شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که هزینه غذا و خوابگاه باید عادلانه باشد و همان میزان که دانشجویان سایر دانشگاه های دولتی برای غذا و خوابگاه هزینه می کنند، ما هم بپردازیم.

دانشجوی دیگری اظهار کرد: در سایر دانشگاه های روزانه تحت نظر وزارت علوم و حتی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش است، تخصیص سرانه دولتی به ازای هر دانشجو با مشارکت صندوق رفاه دانشجویی انجام گرفته است.

دانشجویان معتقدند سرانه غذایی علاوه بر اینکه امکان خرید تغذیه با قیمتی بسیار مناسب را برای دانشجویان فراهم می کند بلکه سبب افزایش کیفیت و تنوع در منوی غذایی دانشگاه ها می شود.

لیست قیمت های تغذیه در سه قسم کم هزینه، متوسط هزینه و پر هزینه اعلامی از سوی صندوق رفاه دانشجویان در طی چند سال گذشته تا به اکنون به شرح جدول ذیل است:

با مشاهده جدول فوق و محاسبه ای مختصر می توان نتیجه گرفت که هزینه های مصرفی دانشجویان بابت تهیه تغذیه نسبت به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مبلغی بسیار کمتر و باکیفیتی بسیار متفاوت و با تنوع بیشتر در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

جدول ذیل میزان مبلغ پرداختی دانشجویان دانشگاه های دولتی بر اساس قیمت مصوب صندوق رفاه در طول یک ماه و میزان پرداخت ۳۵ درصد از حقوق و مزایای دانشجومعلمان بابت تغذیه به صورت ماهیانه در سال ۹۸ را نشان می دهد.

همانطور که در جدول فوق قابل مشاهده است، میزان مبلغ پرداختی توسط دانشجومعلمان چندین برابر نسبت به سایر دانشگاه های بهره مند از امتیاز سرانه غذایی بوده است.

یکی از دانشجومعلمان گفت: به رغم هزینه پرداختی توسط دانشجو معلمان نسبت به سایر دانشگاه ها بیشتر است اما کیفیت خدمات بالا نیست.

وی ادامه داد: برخی از دانشجومعلمان به ما می گویند کیفیت غذا خیلی پایین است به طوری که حتی نگران سلامتی مان هستیم.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجومعلمان به گفت: کسر 45 درصد بر اساس قانون متعهدین خدمت سال 69 است و آن قانون که به حذف خدمت سربازی اشاره دارد به کسر 45 درصد هم اشاره دارد چرا آن قانون خوب است اما این خوب نیست؛ کسر 45 درصد بر اساس بند قانونی است و در این زمینه افراد باید به قانون مراجعه کنند. 

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در این راستا در نامه ای به نمایندگان مجلس، اصلاحات کوتاه مدتی را ارائه می کند:

الف) به جهت رفع و انحلال پاره ای از عمده مشکلات مطرح شده، پیشنهاد می شود که دانشگاه فرهنگیان نیز از تمام مزایای وزارت عتف و صندوق رفاه دانشجویان از جمله سرانه غذایی را بهره مند شده و دانشجویان این دانشگاه بابت دریافت تغذیه در هر ۳ وعده روزانه، مبلغی مشابه سایر دانشجویان دانشگاه های دولتی و یا از جهت خودگردان بودن دانشگاه با درصد اندکی افزایش پرداخت کند و این تبعیض ۷ ساله در قیاس با دیگر دانشگاه های دولتی با تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی مرتفع شود؛ تمام امکانات سخت افزاری برای انجام این مهم طی سالیان اخیر مهیا شده و توجه وزارتخانه های متبوع و مجلس مورد انتظار بزرگترین دانشگاه دولتی کشور است.

ب) به عنوان پیشنهاد کوتاه مدت و اصلاح رویه فعلی تا استقرار نظام پیشنهادی یاد شده قبلی لازم به ذکر است که مطابق با تبصره ذیل ماده ۶ قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش وجوهات کسر شده از حقوق دانشجو معلمان تنها باید در امور رفاهی دانشگاه هزینه شود. همچنین
مصوبه معاونت تامین نیروی انسانی در اداره مراکز تربیت معلم دهه های گذشته و همچنین مصوبه نخستین جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان نیز کسر از حقوق دانشجو معلمان و مختص به تغذیه و اسکان آنها لحاظ کرده است و متاسفانه این امر هم اکنون در دانشگاه فرهنگیان رعایت نمی شود و مبالغ کسری از حقوق دانشجویان مصارفی همچون حق التدریس اساتید و عمران و تجهیز نیز دارد.

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس چندی پیش به گفت: در زمانی که وزیر آموزش و پرورش بودم، سفری به مشهد داشتم که دیدم دانشجویان معترض هستند؛ دلیل اعتراضشان را پرسیدم و آنها پاسخ دادند به این دلیل که ۴۵ درصد از حقوق ما را کم می کنند و بنده همان جا دستور دادم که نباید این مقدار کم شود و پس از آن دستور بنده، دیگر وجهی کم نشد.

حاجی بابایی اضافه کرد: وقتی که آقای فانی وزیر آموزش و پرورش شد، ۴۵ درصد را برگرداند و تا امروز هم این میزان گرفته می شود.

وی تصریح کرد: نکته مهم و کلیدی این است که در سال گذشته که ۴۵ درصد را از حقوق دانشجومعلمان کم می کردند، حقوق آنها ۶۰۰ هزار تومان بود و بنده اعتراض کردم که ۶۰۰ هزار تومان حقوق دانشجومعلمان درست نیست و باید حقوقشان حداقل حقوق محاسبه شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: پیگیری کردیم و حقوق آنها به یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسید و حالا از یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان نیز ۴۵ درصد را بر می دارند که به نظر من عاقلانه و عادلانه نیست و حتما این موضوع را در مجلس پیگیری می کنم.

دانشجومعلمان عنوان می کنند که خواستار شفافیت در کسر ۴۵ درصد از حقوقشان و دریافت خدمات با کیفیت هستند و این موضوع تنها از طریق لغو کسر ۴۵ درصد و خرید خدمات امکان پذیر است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha