قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۴۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پررنگ شدن پروژه های نظری به جای عملی در شرایط تحریم

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با کاربردی سازی پایان نامه ها در این دانشگاه گفت: در رشته های فنی انتظار داریم ۳۰ درصد پایان نامه ها در ارتباط با موضوعاتی که در جامعه وجود دارد تدوین شوند؛ این در حالی است که دشواری تأمین تجهیزات و مواد اولیه در شرایط کنونی بعضاً پروژه های عملی را به سمت پروژه های نظری سوق می دهد که این موضوع به تحقیقات ضربه وارد کرده است.

پررنگ شدن پروژه های نظری به جای عملی در شرایط تحریم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، احمدرضا بهرامی ، در پاسخ به اینکه امسال چند درصد از بودجه پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد تخصیص داده شده است، گفت: به صورت عام بین ۲۰ تا ۲۲ درصد از بودجه دانشگاه را به پژوهش اختصاص می دهیم که امسال هم طبق روال سال های گذشته این بودجه تخصیص داده شده است.

وی در حاشیه نشست "دانشگاه کارآفرین از نظر تا عمل: ارائه الگوی مفهومی و اجرایی دانشگاه کارآفرین" با تأکید بر آنکه در تأمین مواد اولیه و تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل وجود تحریم ها علیه کشور به مشکلات بسیاری برخوردیم، توضیح داد: این موردی است که متأسفانه پروژه های تجربی و عملی را به سمت پروژه های نظری هدایت می کند. البته پروژه های نظری بسیار خوب هستند، اما شاخه هایی که باید در آن ها پروژه های عملی وجود داشته باشد هم به ناچار به پروژه های نظری روی آورده اند که موضوع به تحقیقات ضربه وارد کرده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به اینکه برای کاربردی سازی پایان نامه و رساله ها چه مکانیزمی در این دانشگاه دنبال می شود، تشریح کرد: در رشته های فنی انتظار داریم ۳۰ درصد پایان نامه ها در ارتباط با موضوعاتی که در جامعه وجود دارد تدوین شوند؛ این در حالی است که در سایر رشته ها پایان نامه هایی که از بیرون دانشگاه حمایت شوند را مورد تشویق و حمایت قرار می دهیم. همچنین زیرساخت های ویژه ای برای "طرح های نوآورانه" در نظر گرفته ایم و آن دسته از طرح هایی که در "مسابقات ایده" دانشگاه برگزیده شوند را مورد حمایت قرار می دهیم.

بهرامی افزود: این مسابقات به صورت داخلی برگزار می شود و در آن دانشجویان پایان نامه های خود را در  عرض سه دقیقه ارائه داده و اگر از سوی هیأت داوران برگزیده شوند، گرنت های ویژه به آن ها تعلق پیدا می کند و نیز محققان آن ها از  امکانات کارگاهی و آزمایشگاه های ویژه بهره مند می شوند.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با راهکار مقابله با تقلب های علمی گفت: کمیته اخلاق پژوهش دانشگاه ذیل کارگروه اخلاق پژوهش در وزارت علوم فعالیت می کند. ما به صورت منظم جلسه برگزار کرده و در صورتی که پرونده ای به ما ارجاع داده شود، آن را با قاطعیت بررسی می کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد آموزش ندیدن محققان در رابطه با مصادیق تقلب علمی را به عنوان یکی از دلایل بروز تقلب علمی تأیید و اظهار کرد: بخشی از این ادعا درست است و در برنامه "ترویج اخلاق" دانشگاه این موضوع را هم مدنظر قرار دادیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha